fb pixel Trump ji seřval, že je neschopná: Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Nielsen skončila po problémech s migranty – G.cz
Vyhledávání

Trump ji seřval, že je neschopná: Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Nielsen skončila po problémech s migranty

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Další člen Trumpovy administravy včera oznámil svou rezignaci. Tentokrát se jedná o Kirstjen Nielsen, která vedla ministerstvo vnitřní bezpečnosti, vytvořené po útocích z 11. září. O jejím skončení v úřadě se diskutovalo již delší dobu, hlavně poté, co do médií unikla zpráva o tom, že jí Donald Trump na jednání vlády opakovaně nadával za údajnou neschopnost jejího úřadu snížit počet migrantů přicházejících do Spojených států přes mexickou hranici.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 8.4.2019, 12:01

Díky za službu

Donald Trump rezignaci Nielsen oznámil již tradičně skrze svůj twitterový účet, ve kterém jí poděkoval za její službu vlasti a zároveň sdělil jméno jejího dočasného nástupce ve funkci, kterým se stal Kevin McAleenan z Úřadu celní a hraniční kontroly. Nielsen vzápětí zveřejnila svůj rezignační dopis, ve kterém prohlásila, že Spojené státy jsou po jejím působení bezpečnější než před jejím příchodem do úřadu. Jedná se již o druhého ministra v této funkci, který rezignoval během vládnutí prezidenta Trumpa. Předchozí ministr vnitřní bezpečnosti generál John F. Kelly odešel z úřadu poté, co byl prezidentem jmenován do funkce vedoucího štábu Bílého domu, kde skončil po opakovaných neshodách s Trumpem.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti vzniklo v listopadu 2002 po útocích z 11. září z popudu tehdejšího prezidenta George Bushe a v podstatě se jedná o americkou obdobu našeho ministerstva vnitra – agenda amerického ministerstva vnitra se stará spíše o záležitosti spojené s půdou a správou přírodního bohatství. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti je nejmladším federálním ministerstvem a třetím největším po ministerstvu obrany a ministerstvu pro záležitosti veteránů a je zodpovědné za domácí bezpečnost včetně boje s terorismem a imigrací.

Trump jí měl nadávat před kolegy

Nielsen během svého působení v úřadu musela řešit několik kontroverzních případů, včetně kauzy rozdělování rodin migrantů a úmrtí několika dětí, které se spolu se svými rodiči pokusili dostat do Spojených států přes hranici s Mexikem, kde se prezident pokouší postavit svou diskutabilní hraniční zeď.

O jejím odchodu se spekulovalo od loňského května, kdy začala média informovat o jejích neshodách s Trumpem, který jí měl během vládní schůze ponížit před kolegy a nadávat jí za její údajnou neschopnost vyřešit pokračující migraci přes mexickou hranici. Poté, co se na přelomu roku kvůli Trumpovu trvání na výstavbě zdi zastavilo financování celé federální vlády, oznámil prezident v minulých dnech svůj záměr zavřít dočasně celou hranici s Mexikem, což se setkalo s ostrou kritikou právě ze strany ministryně Nielsen, která prezidentův návrh označila na neúčinný a nepatřičný.

Samotná ministryně se spolu s dalšími pracovníky ministerstva vnitřní bezpečnosti opakovaně pokoušela zastavit některé prezidentovy návrhy okolo migrační krize, včetně rozdělování rodin nezdokumentovaných migrantů, za což si od prezidenta vysloužila ostrou kritiku za svou údajnou neschopnost a slabost při řešení migrační krize.

Zhoršující se vztah s Trumpem chtěla Nielsen vyřešit na nedělní schůzi, kam přinesla seznam návrhů, které měly napravit jejich pošramocenou komunikaci. The New York Times popsal, že prezident byl ještě před samotným začátkem setkání rozhodnut Nielsen vyhodit. Podle stanice CBS se jedná o další vítězství kontroverzního prezidentova poradce Stephena Millera, kterého někteří komentátoři označují za architekta nejkontroverznějších kroků, včetně zákazu vstupu občanů vybraných muslimských zemí do země a oddělování dětí migrantů od jejich rodičů.

Chybí ministři obrany i vnitra

Nielsen je další ze řady ministrů Trumpovy administrativy, ze které od prezidentovy inaugurace odešlo na 17 vedoucích pracovníků. V současnosti mají Spojené státy oficiálně neobsazené posty ministrů obrany, vnitra, vnitřní bezpečnosti a velvyslance při OSN, kdy tyto klíčové pozice řídí pouze pověření pracovníci, kteří nebyli schválení Senátem – jejich působení v úřadu má být pouze dočasné a to do té doby, než prezident vybere jejich oficiální nástupce. Trump se nechal slyšet, že si praxi svěřování postů ve své vládě pověřeným ministrům oblíbil, jelikož je nemusí vystavovat schvalování senátory, za což se dostal pod ostrou kritiku pro své balancování na hranách ústavnosti.

A tady si přečtěte, že slovenští poslanci omylem zakázali hymny cizích států.

Podobné články

Doporučujeme

Další články