fb pixel Torpédovat lodě s africkými uprchlíky? – G.cz
Vyhledávání

Torpédovat lodě s africkými uprchlíky?

Některé problémy mají buď špatné, nebo ještě horší řešení.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 3.1.2015, 11:30

    "Loď se stovkami uprchlíků má porouchané motory, pomáhá jí vrtulník," čteme na iDnes. "Do záchranné operace, která měla zajistit, aby se bezvládné plavidlo, na jehož palubě jsou i ženy a děti, neroztříštilo o skály, se zapojila také islandská loď Týr v rámci mise evropské agentury Frontex. Jde o druhý podobný incident za poslední dva dny, kdy musela italská pobřežní stráž zasahovat kvůli příjezdu jiné lodi bez posádky plující pod moldavskou vlajkou. Na její palubě bylo skoro 800 uprchlíků převážně ze Sýrie…" týr Pár dní staré záběry uprchlíků na opuštěné nákladní lodi určené původně do šrotu (Foto: visir.is) Novinka? Hrozící výjimečná tragédie, které se na poslední chvíli podařilo zabránit? Ne, tohle jsme už četli mnohokrát. Když trochu zagúglujete, zjistíte, že počet lodí ověšených lidskými těly a mířících k břehům našeho kontinentu se každý rok zvyšuje. Evropu zaplavuje vlna imigrantů. Jak je velká? Podle Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky (UNHCR) jen loni do Evropy připlavalo více než 130 000 uprchlíků. "Evropská krize s imigranty se bude zhoršovat," varuje britský The Guardian. Ve francouzském Calais totiž nepřetržitě kempuje asi tisíc imigrantů, kteří se za každou chtějí dostat přes kanál do "zaslíbené" Anglie. Dochází tam k pravidelným potyčkám s policií a imigranti se pokoušejí ukrývat do kamionů. Dopravní společnosti musely jejich řidičům v Calais zakázat zastavovat. Pokud totiž britští pohraničníci najdou v kamionu ukrytého cizince, dostane firma pokutu 2000 liber, i když je v tom "nevinně". A stále častěji se stává, že se imigranti pokoušejí schovávat i do osobních aut britských občanů. Podle jedné studie je už dnes v Británii nelegálních běženců více než 600 tisíc. Strašlivé číslo!  

"Tak mě tu máte. A starejte se!"

profimedia-0201432876 Snímek z 15. srpna 2014. Přístav v italské Neapoli. Bok plavidla italského námořnictva, které z moře zachránilo 1004 afrických uprchlíků. Právě čekají, až vstoupí na pevnou "zaslíbenou" zem. (Foto: Profimedia.cz) Zhruba do roku 2011 do Evropy mířily hlavně obyvatelé subsaharské Afriky, převážne z Eritreje a Somálska. Šlo o klasické ekonomické běžence, které k nám lákal sen, že se tu "budou mít líp". Pak se k nim přidali i váleční utečenci ze Sýrie a Libye. Dnes k nám míří směs obojího. Evropa to celé přestává zvládat, a to jak ekonomicky, tak kulturně. Uprchlík z Afriky nebo z Blízkého východu se totiž zásadně liší od imigranta třeba z Vietnamu, z Číny nebo z Ukrajiny. Neotevře si tu obchod ani restauraci, nenastoupí do továrny, nezačne pracovat na stavbě. Nebude si platit sociální a zdravotní pojistění a starat se o sebe sám. Je nevzdělaný, nic neumí, nemá pracovní návyky a s evropskou kulturou je nekompatibilní. Takže jen sedí a čeká, co mu dáme. A samozřejně se čile množí. Jen v Itálii se cizincům loni narodilo skoro 80 000 dětí – 15% všech italských porodů.  

Čekat, až nás sežerou?

A teď se zamyslete, co s tím. Máme jen tři možnosti: 1. Přistoupíme k tomu emocionálně. Zoufalí lidé tísnící se na potápějící se lodi, plačící děti, těhotné ženy… Tváří v tvář tak srdceryvným výjevům (bez ironie!) člověk nemůže zůstat chladným. Všichni v sobě máme zakódovanou potřebu pomáhat tomu, kdo pomoc potřebuje. Takže to prostě budeme dělat stejně, jako jsme to dělali dodnes? Loď s uprchlíky přitáhneme k evropským břehům, zoufalým lidem dáme teplé oblečení, jídlo a ubytování zdarma, později sociální dávky… Jenže to nikam nevede. profimedia-0214050541 Snímek z 26. prosince 2014. Uprchlický tábor ve francouzském Calais, kde se v současné době nachází přes tři tisíce lidí, tedy třikrát víc než loni touhle dobou. Místní charita jim dvakrát týdně distribuuje teplé jídlo (Foto: Profimedia.cz/© Velar Grant/ZUMA Wire) 2. Přistoupíme k tomu pragmaticky. Stále se zvyšující počet ekonomických imigrantů hrozí vysát evropský sociální systém a rozvrátit naši kulturu. Když dáte krajíc chleba každému, kdo prosebně zaklepe u vašich dveří, nakonec sami zemřete hlady. A statisíce afrických běženců jsou teprve začátek. Až jich budou miliony, skončí to humanitární katastrofou. Oběťmi budeme my. Pragmatické řešení je ty lidi sice zachránit z moře, ale obratem je posadit na jinou loď a poslat zpátky, odkud přišli. Jejich domov je v Africe, ne v Evropě. My za jejich problémy nemůžeme – ať si je vyřeší sami. 3. Přistoupíme k tomu čistě racionálně. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se jen loni ve Středozemním moři utopilo asi tři tisíce běženců. Čím víc se jich utopí a čím víc se o tom mezi nimi bude vědět, tím méně se jich odváží nasednout na loď do Evropy. Ano, je to zrůdné. V komentářích na webu se ale často dokonce objevují názory, že by se lodě s imigranty měly torpédovat. A jak se bude problém zvětšovat, je jen otázkou času, než si lidé zvolí politiky, kteří tohle řešení prosadí. My ho v žádném případě nezastáváme. Prostě jen varujeme, že visí ve vzduchu. Co si o tom myslíte vy?      
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články