TOP 09 s podporou monarchistů? Aby ne, vždyť v Topce jsou hned tři významní šlechtici

Obrázek uživatele Jan Palička
08.9.2017, 10:09

Do letošních voleb do poslanecké sněmovny již TOP 09 nejde s podporou hnutí STAN, které se rozhodlo kandidovat samostatně. Místo toho Topku podpořily jiné menší strany, mimo jiné i monarchistická Koruna česká. Na první pohled toto spojení možná působí poněkud podivně, ve skutečnosti ale dává smysl. V TOP 09 totiž aktivně působí hned tři zástupci významných šlechtických rodů. Koho jiného by tak monarchisté měli podporovat?

TOP 09 zatím do všech voleb do poslanecké sněmovny, kterých se účastnila, kandidovala s podporou hnutí Starostů a nezávislých. Smlouva o spolupráci uzavřená na dobu určitou nicméně v loňském roce vypršela a hnutí STAN letos půjde do sněmovních voleb poprvé samostatně. Topka naproti tomu získala podporu jiných malých stran, jejichž členové se tak v říjnu objeví na společné kandidátce s kandidáty TOP 09.

Kromě Liberálně ekologické strany Martina Bursíka, Klubu angažovaných nestraníků, Konzervativní strany a části Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté vyslovila podporu TOP 09 i Koruna Česká – jediná česká strana, která má jako hlavní programový bod obnovu konstituční monarchie na českém území. Někdo může nad spojením TOP 09 a Koruny české kroutit hlavou, nicméně jedná se o mnohem smysluplnější podporu, než by se na první pohled mohlo zdát.

TOP 09 se stále prezentuje jako strana konzervativní s apelem na křesťanské hodnoty, což je monarchistům vlastní smýšlení. Nadto ale má Topka něco, co je v jiných stranách zcela nevídané. V barvách TOP 09 se totiž na vrcholové úrovni politice věnují i členové hned tří významných českých šlechtických rodů. Vedle zakladatele strany z rodu Schwarzenbergů zde nalezneme i zástupce rodu Lobkowiczů a rodu Czerninů. A koho jiného než šlechtu, páteřní oporu jakékoliv monarchie, by měla Koruna česká podporovat než stranu, v níž potomci slavných šlechtických rodů patří mezi oblíbené tváře.

Karla Schwarzenberga netřeba představovat, ostatně byl to právě on, kdo byl pro mnohé voliče důvodem, proč v roce 2010 tehdy nové straně hodili svůj hlas. 12. kníže ze Schwarzenbergu a 17. vévoda krumlovský za TOP 09 dokonce kandidoval i na prezidenta a dodnes se těší velké popularitě. Vedle něj je od prvních voleb, kdy TOP 09 kandidovala, jedním z poslanců strany i Jaroslav Lobkowicz, 14. kníže Lobkowicz, který předtím byl poslancem a krátce i europoslancem za KDU-ČSL. Jeho bratr Filip je opatem kláštera v Teplé a druhý bratr František je ostravským biskupem.

Třetím a nejmladším politikem s modrou krví je v TOP 09 senátor Tomáš Czernin, jehož matka je setrou Jaroslava Lobkowicze. I Tomáš Czernin je držitelem knížecího titulu a kromě křesla v senátu je i místostarostou obce Dymokury na Nymbursku. Sice by ani jeden ze tří šlechticů z Topky neměl z hlediska dědičné nástupnosti právo na český trůn, ale dlouhodobé vazby jejich rodů na rod Habsburků vládnoucí kdysi v českých zemích jsou jistě jedním z důvodů, proč jsou nejen oni, ale celá TOP 09 monarchistům z Koruny české sympatičtí. A navíc je za každým z nich nemálo dobře odvedené práce nejen v politice, ale i mimo ni.

Tady si můžete přečíst o spojení TOP 09 s Bursíkovým LESem.


Komentáře