fb pixel Tělesné tresty? Chvála za každou ránu, která padne vedle – G.cz
Vyhledávání

Tělesné tresty? Chvála za každou ránu, která padne vedle

Následky do dospělosti si můžete odnést nejen psychické, ale i fyzické.
Zdroj: business2community.com

Pomiňme na chvíli psychický dopad, který je ovšem v důsledku naprosto zásadní, a podívejme se, co taková dobře mířená rána, které je podle spousty Čechů škoda, pokud padne vedle nebo nepadne vůbec, dítěti způsobí z dlouhodobého hlediska po fyzické stránce.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 18.12.2015, 17:00

Otázky týkající se fyzických trestů a jejich dopadů na naše tělo na základě dlouholeté praxe zodpovídá špičkový fyzioterapeut Tomáš Rychnovský.

Jak dětské tělo bezprostředně reaguje na fyzický trest?

Dopad je vždycky stejný. Dětem se změní dechový stereotyp. Dýchají spíše nahoru do hrudníku pod klíční kostí a zdvíhají při tom ramena. To je projev silného stresu. Trest je prostě obrovský stres.

Dr. Tomáš Rychnovský, Ph.D. vystudoval fyzioterapii na 2. LF UK. Specializuje se na léčbu bolestivých stavů dospělých pacientů. Zároveň se zaměřuje na psychosomatiku, kdy osobitým způsobem nachází cestu ke klidu mysli a propojení těla s myslí. Léčba je tak účinnější a rychlejší. V rámci kliniky fyzioterapie má tým kolegů, který se specializuje na komplexní péči o pohybový aparát dospělých i prevenci vadného držení těla kojenců.

Jaké to může mít dlouhodobější dopady?

Dítě se v podstatě schoulí dovnitř v obranném postoji a čeká, co přijde. „Zaleze si do želvího krunýře“. Páteř se tak může daleko víc nahrbit a je zaděláváno na náhlý i trvalý problém. Vypadává tak totiž funkce svalů, které zajišťují stabilitu páteře a kloubů. Podstatné totiž je, že pokud učím dítě, že ho budu trestat, jeho mysl může být velmi silně pod trvalým napětím. Toto trvající napětí, obava či strach (de)formuje páteř.

Můžete uvést nějaký příklad z praxe?

Nedávno tu byl desetiletý chlapeček, kterého bolely achilovky a nefungovaly mu správně svaly na nohou. Jedna noha se mu vtáčela dovnitř. Souviselo to s psychikou.

Jak se na to dá přijít?

Bavíte se s ním i s jeho rodiči a zjišťujete jejich reakce na otázky a zároveň jejich reakce na vlastní dítě. Vnímáte, jako by rodiče jednali z pozice moci a dítě se nemůže vyjádřit k diskusi nebo jeho slova nejsou vnímána. Rodiče často nevědomky dělají výchovné chyby, odchylky, které nevnímají jako důležité. Dá se to ale spravit.

Jak na to?

Je to na delší diskusi. Dospělý člověk musí pochopit proč a jak jeho jednání mění funkci mysli a její nastavení. Velmi detailně o tom hovoří můj kolega psycholog a psychoterapeut Mgr. Milan Studnička (příští rozhovor bude na téma psychických dopadů trestání dětí právě s ním, pozn.red.). Změnou komunikace a přístupu dospělých se pak může prohloubit vztah s rodiči a existuje výrazná šance jejich vzájemný vztah spravit a znovu zlepšit.

Když byl předtím chlapeček s rodiči na jiném pracovišti, dali mu vložku do boty, přestože noha byla naprosto v pořádku, a léčili ho na domnělé záněty. Po tomto způsobu léčby se problém ještě zhoršil.

Pokud mě rodiče jako malou fyzicky trestali a já z toho mám teď psychosomatické následky, může se např. srovnáním zad ovlivnit psychika zpětně?

To závisí na hloubce rány. U někoho to funguje, u někoho je „zranění“ příliš hluboké. Musíme rozhýbat část zad, která je spojená s dechem, ale musíme léčit zároveň i duši.

Jakým způsobem?

Poradím svým klientům techniky, které jim v tom pomohou. Probíráme je i na našich seminářích Tělo & Mysl s již zmíněným vynikajícím psychologem Milanem Studničkou. Často celkem pomůže, i když se člověk vypláče a dá najevo, co cítí. Pláč je skvělý způsob, jak docílit toho, aby se rána léčila. Tělo se pak automaticky přelaďuje. Je to vidět třeba i ve tváři. Zbavíte se napětí. Proto se dívám lidem, kteří ke mně přicházejí, do tváře, do očí, na kůži, na vrásky…

Celé tělo je vlastně takové zrcadlo našich emocí?

Přesně tak.

V příštím díle si promluvíme s odborníkem na dětskou duši – psychoterapeutem Milanem Studničkou. Budete možná překvapeni, jak velké škody dokáže napáchat pár pohlavků nejen v dětství samotném, ale i v dospělosti.

Tomáš Rychnovský vzkazuje maminkám malých dětí i dospělým:

Milí přátelé,
rádi bychom vám nabídli dárkové vánoční vouchery na naši péči. Pokud byste chtěli vaše blízké obdarovat, zdraví a odpočinek u nás je perfektní volba. :-)

Více na www.tomasrychnovsky.cz.

A ještě se podívejte, jak zázračná Vojtova metoda ‚přecvakne‘ dětský mozek tím správným směrem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články