Všichni politici momentálně žijí volbami. Aby ne – zbývá jen 70 dní, než se otevřou volební místnosti, a je proto potřeba začít naplno pracovat na získání voličské přízně.
Mohlo by se zdát, že karty jsou v tuto chvíli rozdány a nic už nemůže ani politiky, ani voliče překvapit. Opak se však ukázal být pravdou. Pouhých pět dní před termínem odevzdání kandidátních listin do říjnových voleb vzniká nové politické hnutí nazvané Tak jo!, za nímž stojí známý miliardář Karel Janeček.
Janeček oficiálně nijak na kandidátkách ani v organizační struktuře hnutí Tak jo! sice nefiguruje, přiznává však, že stojí v jeho pozadí. Nejspíše se tak vzhledem k jeho dlouhodobým investicím do různých s politikou souvisejících projektů jedná o pozadí finanční. Klíčovou osobností hnutí má být Petr Bouška, který pro Janečka pracuje v rámci jeho projektu Demokracie 2.1 a který již přes 20 let žije ve Švýcarsku. Nové hnutí se nikterak netají tím, že jeho největší inspirací je francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho hnutí En Marche! (Kupředu).
Ke spolupráci s hnutím se Janeček s Bouškou pokoušeli zlanařit Pirátskou stranu, ale i jednotlivé členy TOP 09, Zelených, Lidovců či Starostů. Ani v jednom případě ovšem neuspěli, a tak se rozhodli jít do voleb samostatně. Přestože s hnutím Tak jo! nechce spolupracovat žádná z politických stran, tvrdí zástupci hnutí, že by to měli být právě oni, kdo by měl sjednotit středopravicové strany v Česku. V tomto přesvědčení pak tkví asi největší kámen úrazu celého projektu. Pakliže „sjednocování“ stran napravo od politického středu probíhá tak, že co půl roku vznikne nový subjekt s mesiášským komplexem, který se pasuje do role sjednotitele, pak těžko někdy k jakémukoliv sjednocení dojde.
Druhým zásadním problémem hnutí Tak jo! je fakt, že se v Česku pokouší uměle vytvořit Macrona bez Macrona. Francouzský prezident nebyl před volbami mužem odnikud, byl ministrem vládnoucí socialistické strany, měl blízko k prezidentu Hollandovi a volby vyhrál díky kouzlu své osobnosti i díky mnohem prozaičtějšímu faktu, že pro mnoho Francouzů byl prostě jen menším zlem než nacionalistka Marine Le Penová. Pokud Janeček s Bouškou narychlo spíchnou horkou jehlou těsně před volbami jakési hnutí plné neznámých tváří a budou očekávat, že nějakým zázrakem nastane „Macron efekt“, dočkají se tak leda velkého zklamání.
Nad Janečkovým záměrem kroutí hlavou jak voliči, tak politologové i zástupci jednotlivých politických stran, kteří se výjimečně napříč politickým spektrem shodují v tom, že celé hnutí Tak jo! je nepříliš pochopitelným projektem s ambicemi stát se vůdčí politickou silou, který tvrdě narazí na realitu toho, že po volbách o něm nikdo nebude vědět, a pokud ano, bude to nejspíše z recese. Když nic jiného, tak alespoň miliardáře Janečka nemusí trápit, že za hnutí s jepičí životností vyhodí peníze, protože jich pořád bude mít docela dost.
A zde si přečtěte, jak Macron se svou manželkou naštvali Francouze.