fb pixel Tajuplní Amišové aneb jak žije komunita, která odmítá moderní technologie i v 21. století – G.cz
Vyhledávání

Tajuplní Amišové aneb jak žije komunita, která odmítá moderní technologie i v 21. století

Zdroj: By ilamont.com - https://www.flickr.com/photos/ilamont/6466223299/sizes/l/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20852989

Až budeme mít létající auta a roboti budou pracovat za nás, v USA a v Kanadě budou stále žít konzervativní Amišové stejným způsobem, jako tomu bylo v 16. století – tedy bez používání moderních technologií a elektřiny. Tato ultrakonzervativní komunita fascinuje celý svět dodnes.

Martin Miko
Martin Miko 5.3.2024, 17:33

Život jako ve středověku

V dnešním zrychleném světě plném technologií a náhlých změn zůstávají Amišové pevně zakotveni ve svých tradičních hodnotách a životním stylu, kterého se drží už stovky let. Tato starobylá náboženská komunita, známá svým odmítáním všeho moderního, přitahuje pozornost svou jedinečnou kulturou a způsobem života. Amiši jsou členové protestantského hnutí odvozeného od mennonitů, kteří se oddělili v 17. století kvůli názorovým rozdílům. Jejich víra je založena na přísném dodržování Bible a společenství víry. Věří v jednoduchost, skromnost a oddělení od světských vlivů, což ovlivňuje velmi zásadně jejich každodenní život.

Centrálním prvkem života Amišů je jejich komunita. Žijí v malých agrárních komunitách, které se nazývají "osady" nebo okrsky. Každý z nich tvoří zhruba 25 rodin, přičemž vždy disponují biskupem, dvěma kazateli, diakonem a soukromou školou. Tyto osady se nacházejí převážně v oblastech jako je Pensylvánie, Ohio, Indiana a další státy ve východních a středních USA. V rámci těchto osad se Amiši vzájemně podporují, sdílejí práci na poli a zůstávají pevně spojeni po celý život. Zajímavé je, že například odmítají jakoukoliv pomoc od státu a nechtějí být ani pojištěni.

Co se týče jejich vzdělání, tak každý Amiš má pouze základní vzdělání. Vzhledem k tomu, že se zaměřují primárně na zemědělství a stavebnictví, tak vynikají právě v těchto oblastech. Svá pole navíc obdělávají pouze koňmi a traktory používají opravdu jen ve výjimečných případech. Dále je u nich vyloučeno například používat mobilní telefon, naproti tomu z telefonu v případě nouze volají. Dále je pro ně vyloučena například i jízda automobilem. Přepravují se primárně tažnými koňmi.

Co se týká oblékání, mají Amišové přísně zavedená pravidla. Například ženy mohou vlastnit pouze čtvery šaty, přičemž jedny jsou na praní, druhé na běžné nošení, třetí na bohoslužby a čtvrté rezervní. Zakázána je jakákoliv tělesná úprava, a to včetně piercingu a tetování. Vyloučené je například i nošení jakýchkoliv doplňků jako jsou například hodinky nebo náramky. Dále zde platí pravidlo, že svobodní muži musí chodit oholení do hladka, zatímco ti ženatí musí nosit plnovous. Ikonické jsou i klobouky pro muže a šátky pro ženy.

Průměrná Amišská rodina má obvykle 5 až 8 dětí, přičemž všichni žijí společně v jednom domě, a to včetně prarodičů. Zatímco muži pracují na polích a spravují hospodářství, tak ženy se starají o zahradu a domácnost. Děti musí pracovat od malička na rodinném hospodářství.

Velmi důležitým momentem v životě mladého Amiše nebo Amišky je takzvaná tradice rumspringa. V den šestnáctých narozenin se jim totiž naskytne možnost poznat svět a zjistit, jak funguje mainstreamová společnost. Během této doby „toulání“ mohou mladí Amišové nosit běžné oblečení, okusit vše, co mají jinak zakázané. Setkání s realitou pro ně bývá neobvyklým šokem, což vlastně ani není žádným překvapením. Možná proto se 90 % z nich vrátí domů do osady.

Amišové jsou častým terčem filmových scénáristů a vtipálků. Vzpomeňme například na amerického komika Weirda Al Yankovice, který v roce 1996 předělal oblíbenou píseň rappera Coolia. Jeho zparodizovaná verze Amish Paradise vedla v polovině 90. let žebříčky hitparád.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Amish

https://www.discoverlancaster.com/amish/history-beliefs/

https://www.britannica.com/topic/Amish

https://study.com/academy/lesson/amish-culture-history-religion.html

Podobné články

Doporučujeme

Další články