fb pixel Tajemství vylodění v Normandii: operace, která vyhrála válku, by neproběhla, nebýt geniálního podvodu – G.cz
Vyhledávání

Tajemství vylodění v Normandii: operace, která vyhrála válku, by neproběhla, nebýt geniálního podvodu

Vylodění v Normandii bylo klíčovou operací druhé světové války. K úspěchu mu pomohl obří podvod, který sloužil jako zastírací manévr.
Zdroj: wikipedia.com

6. června si připomínáme 73. výročí vylodění v Normandii. Během takzvané operace Overlord pronikla na evropské území spojenecká vojska, která významnou měrou přispěla k porážce nacistů a osvobození Evropy od teroru třetí říše. Jenda z nejproslulejších válečných akcí všech dob by se ale nemohla uskutečnit, nebýt důmyslného podvodu, který spojenci na Němce sehráli. Krycí operace Bodyguard se tak právem může pyšnit titulem švindlu, který rozhodl válku.

Jan Palička
Jan Palička 6.6.2017, 16:00

6. června 1944 byla zahájena takzvaná operace Overlord. Jednalo se o jeden z nejvýznamnějších zlomových okamžiků druhé světové války. Vylodění spojeneckých vojsk na plážích označených jmény Omaha, Utah, Gold, Juno a Sword v severofrancouzské Normandii bylo prvním krokem k definitivní porážce nacistického Německa a osvobození Evropy před tyranií třetí říše. Nebyla to ale jen odvaha vojáků, kteří se akce účastnili, co rozhodlo o úspěchu.

Operaci Overlord předcházelo dlouhé plánování. Velitelé spojeneckých ozbrojených sil si byli moc dobře vědomi toho, že ať pošlou k vylodění sebevětší počet vojáků, stále budou na okupované evropské půdě Němci vždy v přesile. Bylo proto zapotřebí získat hned na začátku jinou strategickou výhodu. Vzhledem k tomu, že nic nefunguje lépe než zmatení nepřítele, zrodil se v hlavách válečných stratégů plán na největší podvod v historii války.

Už během konference v Teheránu se americký prezident Roosevelt, britský premiér Churchill a sovětský vůdce Stalin shodli na tom, že aby byl výsadek úspěšný, je potřeba nejen, aby plány vylodění nebyly odhaleny, ale aby navíc nacistické Německo nabylo dojmu, že spojenci chystají něco úplně jiného. Tak vznikl plán zastírací operace nazvané Bodyguard podle výroku Winstona Churchilla, že pravda je ve válce vždy natolik ohrožená, že potřebuje vždy doprovod osobního strážce.

Operace Bodyguard spočívala ve vytvoření dokonalé iluze toho, že spojenci skutečně invazi do Evropy plánují, ale někdy úplně jindy a hlavně na úplně jiném místě. Do Evropy byli tak vysíláni tajní agenti, kteří navazovali kontakty s místními a vedli falešnou rozhlasovou komunikaci s britskými zpravodajskými službami. Cílem bylo všechny kolem sebe přesvědčit, že k vylodění nedojde v Normandii, ale v oblasti poblíž Calais necelých 400 kilometrů dále směrem na východ.

Smyšlené depeše, které se Němcům dařilo zachycovat, informovaly o shromažďování vyloďovacích jednotek na základnách poblíž Doveru. Dokonce i průzkumné lety německých špionů na fotkách z ptačí perspektivy tyto jednotky zachytily. Problém byl ale ten, že veškeré vyfotografované tanky a letadla byly jen makety, stejně jako vojáci byli jen slamění panáci v uniformách. Velitelem spojenecké invaze měl být obávaný americký generál Patton, což u Němců dodávalo operaci Bodyguard na vážnosti a nikdo o ní ani nepochyboval. Mezitím spojenci tiše připravovali invazi skutečnou.

Nacisté byli natolik přesvědčení o tom, že k výsadku dojde v oblasti Calais, že začali veškeré dostupné vojáky stahovat na základnu v městě Pas de Calais. Vysláni k bránění pozic před spojenci tam byli i muži, kteří byli na posádce právě v Normandii, kam se spojenci chystali doopravdy. Jakmile bylo stanoveno datum dne D, zesílila i snaha o budování iluze toho, že vše směřuje k blížícímu se výsadku v Calais.

Operace Bodyguard neskončila, ani když už spojenci vyskakovali z vyloďovacích člunů v Normandii a čelili kulometné palbě. Spojenecká letadla na Calais začala shazovat figuríny s padáky nebo velké úlomky hliníku, které na tehdejších radarech vyvolaly iluzi několikanásobně větší letecké flotily. Zmatení Němci do poslední chvíle věřili, že se skutečně schyluje k masivnímu výsadku v Calais a posilovali počty vojáků v oblasti. Dění v Normandii přitom ignorovali, neboť ho považovali za bezvýznamnou součást větší akce.

To, že byli obelháni, si nacisté uvědomili až příliš pozdě. Spojenci i přes velké ztráty bravurně využili oslabených německých pozic a pronikli na evropské území. Otevřeli cestu dalším posilám a postupně začali okupovanou Evropu osvobozovat. Nacistické Německo najednou muselo bojovat na dvou frontách, na té východní se Sovětským svazem a na západní s postupujícími vojsky spojenců. To vyvrcholilo v pád třetí říše a německou kapitulaci necelý rok po vylodění v Normandii. A to vše díky mistrně sehranému podvodu.

Zde pak můžete zjistit, co vás ve škole o druhé světové válce naučili úplně špatně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články