fb pixel Tajemství Krysího města: Pod Pekingem leží další město plné hotelů a restaurací – G.cz
Vyhledávání

Tajemství Krysího města: Pod Pekingem leží další město plné hotelů a restaurací

Zdroj: sanjuan8.com

Hlavní město Číny Peking ukrývá jedno tajemství. Tím je druhé město, které leží pod jeho povrchem. V gigantické podzemní metropoli zbudované v 60. letech jako megalomanský atomový kryt v současné době žijí statisíce mladých lidí, kteří přijeli do hlavního města Číny za prací. Jaký je život v „Krysím městě“?

Martin Miko
Martin Miko 26.8.2018, 07:00

Atomový kryt pro všechny

Podzemní město pod Pekingem nechal vystavět komunistický vůdce Mao Ce-tung mezi lety 1969 až 1979. Původně mělo sloužit jako gigantický atomový úkryt před případnou válkou, jelikož v té době došlo k vyostření vztahů mezi Čínou a sousedním Sovětským svazem. Politické vztahy mezi Čínou a Sověty se naštěstí uklidnily, k atomové válce nedošlo, a tak kryt pro neuvěřitelných až 6 milionů lidí ztratil své využití. Město leží v průměru 8 až 18 metrů pod zemí a má rozlohu 85 kilometrů čtverečních. Na stavbu bylo údajně nuceně nasazeno tisíce lidí, kteří usilovně pracovali po dobu 10 let. Ti zde postavili až 20 tisíc místností.

Čínská vláda tvrdila, že po kompletním dostavění komplexu se zde dokáže ukrýt v případě nebezpečí celý Peking. Toto tvrzení bylo samozřejmě nesmyslné. Dle původních plánů bylo zamýšleno, že komplex bude zahrnovat restaurace, nemocnice, školy, divadla, továrny, dětská hřiště, sklady a dokonce i farmu na pěstování zemědělských plodin. Dokonce zde byl vybudovaný přívod vody za pomoci 70 studen a propracovaný ventilační systém, který dokázal obyvatele úkrytu ochránit před jedovatými plyny. Pro ochranu tunelů před poškozením byly vytvořeny vzduchotěsné a vodotěsné poklopy. Na stavbě tunelů se také podílelo několik stovek tisíc občanů města, včetně studentů a dobrovolníků. Z důvodu nedostatku těžkých strojů byly některé části tunelu kopány za pomoci lidské síly.

Když zemřel Mao Ce-tung, stala se síť podzemních krytů „komerčním prostorem“. V 80. letech se Teng Siao-pching rozhodl, že v rušných částech Pekingu budou některé části komplexu využity jako levné hotely, divadla a obchody. Ačkoliv podzemní komplex nikdy nebyl používán pro svůj účel, přesto našel využití. V 90. letech se zde začaly budovat nízkonákladové byty pro mladé a nově příchozí obyvatele hlavního města. V 70. letech totiž v Pekingu žilo „jen“ 6 milionů obyvatel, kdežto v roce 1995 to už bylo rovných 9 milionů. Dnes tu žije přes 21 milionů obyvatel a jejich počet neustále roste. Bydlení je pro mnohé lidi nedostupné, a tak vezmou zavděk i obydlím pod zemí za zlomkovou cenu.

Turistická atrakce

Komplex byl oficiálně otevřen až kolem roku 2000 jako turistická atrakce. Turisté totiž dychtili po návštěvě této kuriozity, proto se vláda rozhodla, že zde bude provádět turisty za peníze. V některých podzemních částech se totiž nacházejí dobové obrazy Mao Ce-tunga či propagandistická hesla na zdech, která zde zbyla ze 70. let. V roce 2008 byl však částečně komplex uzavřen z důvodu rekonstrukce.

V současné době žije pod Pekingem údajně přes milion lidí. Vládnou zde do určité míry i vlastní zákony a obyvatelé sami sebe nazývají Krysí národ.

A zde je 11 fotografií tajného protiatomového krytu pod Thomayerovou nemocnicí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články