5 věcí, které o Praze (možná) nevíte

V životě se člověk stále něčemu učí!

Obrázek uživatele Nikola Nadvornikova
Nejmladší redaktorka g.cz

1. Praha srostla ze dvou měst až v roce 1784! Praha se stávala jedním celkem po dlouhá staletí, původně se dělila na autentická, na sobě právně nezávislá města. Byl to především Karel IV., který se nebál odvážných urbanistických plánů a spojení města napomohl.


2. Praha je bohatá na tajemné energie, vždy přitahovala astrology, objevitele kamene mudrců a mystiky. Je zde jeden z nejsilnějších energetických pramenů ve střední Evropě – Čertův sloup na Vyšehradě u kostelu sv. Petra a Pavla. Pobyt ve zbraslavském keltském hradišti příznivě působí na zažívací problémy, pobyt ve Faustově domě napomáhá soustředění a bádání.


3. Pod Prahou se nalézají tajné kryty, stavěné pravděpodobně jako protiatomové bunkry pro komunistické pohlaváry. Dovnitř se ale jen tak někdo nedostane: objekt je stále v režimu utajení. Jeho jediný známý vchod se nalézá ve strategické poloze, v blízkosti jsou totiž všechny důležité budovy státní správy.


4. Vinařství Salabka v pražské Tróji zažilo největší rozmach za Karla IV., který sem nechal dovézt francouzský Pinot Noir přímo z Burgundska. Tradice tohoto vinařství zůstala navzdory všem nesnázím v průběhu staletí zachována. V jednom z nejkrásnějších městských vinařství si dnes můžete vychutnat lahodná vína vypěstovaná na kopečku v Tróji. Pokud vás příjemně naladí na večeři, můžete si užít párování místních vín s delikátní francouzskou kuchyní.


5. Podzemní prostor pražského Vítkova sloužil 9 let jako mauzoleum dělnického prezidenta Klementa Gottwalda. Mumifikované tělo bylo každého půldruhého ruku dodatečně balzamováno, postupně se však zkáze nezabránilo.

A TADY se podívejte na 6 "jiných" restaurací, které byste měli vyzkoušet.

Komentáře