fb pixel Strašáci jménem HIV a AIDS: 10 mýtů o zákeřné nemoci, kterým možná věříte – G.cz
Vyhledávání

Strašáci jménem HIV a AIDS: 10 mýtů o zákeřné nemoci, kterým možná věříte

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Vedle rakoviny patří nákaza virem HIV a tímto virem způsobená nemoc AIDS k těm nejděsivějším chorobám, které lidstvo zná, a ani na jednu z nich zatím neexistuje lék. O zákeřnosti viru HIV a riziku jeho nakažením se učí už na základní škole, přesto má značná část populace poněkud zkreslené představy o tom, jak to je vlastně s HIV a AIDS doopravdy. Pojďme se zaměřit na nejčastější mýty a polopravdy, které o tomto tématu kolují.

Jan Palička
Jan Palička 22.1.2018, 08:00

1. HIV mohou chytit jen homosexuálové

Ač je pravda, že osoby, které v sexuální oblasti preferují protějšky stejného pohlaví, jsou vedle narkomanů nejrizikovější skupinou a je mezi nimi vyšší počet nakažených, rozhodně to neznamená, že jako heterosexuál jste automaticky v bezpečí. Ani omylem.

2. HIV se přenáší všemi tělními tekutinami

Vyvarovat se kontaktu s tělními tekutinami nakažených osob je účinnou formou prevence, nicméně u některých tělních tekutin riziko nákazy vůbec nehrozí. Virus se šíří hlavně krví, spermatem, vaginálním sekretem nebo mateřským mlékem. Například pot nebo slzy jsou zcela bez rizika.

3. K nákaze stačí polibek

Člověku nakaženému virem HIV se nemusíte bát dát pusu. Klidně se můžete při líbání i více odvázat, riziko nákazy slinami je totiž naprosto minimální. Problém může nastat jen tehdy, pokud má jeden z líbajících se například krvácející dásně, zhnisaný aft nebo se mu jinak může do úst dostat krev.

4. Virus HIV se automaticky šíří z člověka na člověka

K přenosu viru z člověka na člověka nejčastěji dochází nechráněným pohlavním stykem nebo sdílením injekční jehly při aplikaci drog. Není ale pravda, že jakmile k jednomu z toho s nakaženým dojde, nakazí se i druhá osoba. Rozhoduje o tom mnoho faktorů, u člověka, který se léčí, je riziko mnohem nižší než u člověka s rozvinutou neléčenou nákazou. V pochybnostech je ale vždy lepší se otestovat.

5. Nakažená matka porodí nakažené dítě

Infekce HIV je přenosná z matky na dítě v těhotenství. Ostatně i proto je v Africe tolik malých dětí nakažených virem, aniž by vůbec byly dostatečně vyspělé k vystavení rizikovým faktorům. Nákaza ale opět u plodu není automatická, s vhodnými léky může žena porodit zcela zdravé dítě a pak ho na medikaci i kojit. Vše je ale potřeba řešit včas s odborníky. A právě ti v Africe schází.

6. HIV může přenést hmyz

Virus je přenosný krví například ze sdílené jehly. Tudíž i takový komár, který vysaje krev nakaženého a následně i zdravého člověka, může být přenašečem. Tomuto věří značná část lidí, nicméně hmyz nemůže být přenašečem. Ani komár, ani klíště, ani nic jiného. Můžete od nich chytit spoustu jiných nemocí, ale HIV určitě ne.

7. HIV poprvé chytil člověk při sexu s opicí

Výzkumem genomu viru vědci došli k závěru, že lidský virus HIV je mutací viru SIV, který postihuje primáty a způsobuje u nich syndrom imunitního kolapsu stejně jako u lidí. Nicméně to, že virus měl na člověka přeskočit poprvé při sexu ošetřovatele s opicí je mýtus s cílem poškodit určité skupiny lidí, jelikož jednou je ošetřovatel v příběhu černoch, podruhé hispánec, potřetí gay. K přenosu došlo s největší pravděpodobností prostým kontaktem s krví nakažené opice a následně opičímu viru mohlo trvat i několik let, než zmutoval do lidské verze.

8. Pokud jsou oba partneři HIV pozitivní, mohou spolu mít sex bez ochrany

Běžně se stává, že se sejdou dva partneři, kteří jsou oba nakažení virem HIV, řeknou si, že už nemají co ztratit a mohou mít sex bez ochrany. To ale může být fatální chyba. Existuje totiž takzvaná superinfekce, jinými slovy stejně jako chřipkový virus má i virus HIV několik různých kmenů a pokud se k jednomu přidá i jiný, může to výrazně narušit jeho léčbu i průběh onemocnění. Chráněný sex je jistota, pokud partneři na absenci ochrany trvají, měli by vše probrat s lékaři.

9. Kdo se nakazí virem HIV, ten dostane AIDS

Termíny HIV a AIDS bývají často nesprávně zaměňovány. Pro pořádek tedy platí, že HIV je virus, který způsobuje AIDS neboli syndrom získaného selhání imunity. Pokud u člověka AIDS propukne, může jeho oslabený organismus zabít i pouhá rýma, která přeroste v zápal plic. Propuknutí AIDS ale není u HIV pozitivních lidí automatické, většinou mu jde zabránit léky a i u neléčeného pacienta se stává, že zemře přirozenou smrtí, aniž by vůbec kdy zjistil, že kdy virus měl.

10. HIV znamená smrt

Asi největší strašák kolem problematiky viru HIV a AIDS je to, že jsou spojovány s jistou smrtí. V osmdesátých a na počátku devadesátých let opravdu nákaza znamenala rozsudek smrti, ale s pokroky v medicíně a farmakologii existuje několik způsobů léčby, které virus oslabují a zabraňují tak propuknutí AIDS. Důležitá je včasná diagnóza a dodržování životosprávy, nicméně nakažení pacienti dnes mohou žít zcela plnohodnotný život a střední dobu dožití mají až 70 let. Lék na úplné vyléčení ještě objeven nebyl, nicméně v ideálním případě je už dnes nákaza virem HIV podobně zvládnutelná jako například cukrovka.

A TADY si přečtěte o smutném vítězství odpůrců očkování.

Podobné články

Doporučujeme

Další články