fb pixel Spor o promořování: Prymulův nápad odmítá Babiš, Hamáček i čeští lékaři. Vojtěch by byl pro – G.cz
Vyhledávání

Spor o promořování: Prymulův nápad odmítá Babiš, Hamáček i čeští lékaři. Vojtěch by byl pro

Zdroj: profimedia

Promořovat, nebo nepromořovat? Z před pár týdny zakázaného termínu se stalo téma číslo jedna a zároveň spor politiků i členů krizového štábu. Jeho teď už bývalý šéf Roman Prymula se v jednom rozhovoru nechal slyšet, že změnil názor na promořování, a nyní je jeho zastáncem. Logicky se nesetkal s jednohlasou podporou, což dokazuje opoziční názor Andreje Babiše, který s nápadem nesouhlasí.

Martin Miko
Martin Miko 7.4.2020, 13:45

V hlavní roli promořování

Z promořování se stalo téma týdne, které hýbe českou společností. Po omezování v rámci nouzového stavu by mělo přicházet postupné uvolňování českého obyvatelstva, což si každý člen vlády vyložil po svém. Na jedné straně stojí náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který v rozhovoru pro DVTV zmínil, že by mělo začít zmírňování zákazů v rámci stavu nouze a zároveň bychom se měli chystat na řízené promořování populace. Vzhledem k tomu, že přední český epidemiolog Prymula se stal během stavu nouze jednou z nejdůvěryhodnějších postav v boji proti koronaviru, tak by si člověk myslel, že na jeho doporučení dá i vláda, jenže premiér Andrej Babiš to vidí jinak.

Babiš (ANO) uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál, že si promořování nedokáže představit a zároveň ho považuje za riskantní. Zároveň ovšem uznal, že není epidemiolog, a tudíž si myslí, že by hlavní slovo měli mít odborníci. Cesta české vlády totiž spočívá v eliminaci nakažených a přípravy projektu chytré karantény. Na druhou stranu bychom měli mít na paměti slova Prymuly, který řekl, že žádný lék proti koronaviru COVID-19 není na dohled, takže je nesmysl držet tvrdá opatření. Stát potřebuje ekonomicky fungovat, a proto dává smysl populaci řízeně promořovat.

Prymulova vize tkví v tom, že by měli být chráněni primárně starší a rizikové skupiny obyvatel, zatímco zbytek populace by mohl za určitých předpokladů a bezpečnostních opatření fungovat, čímž by došlo k částečnému promoření. Tím měl samozřejmě na mysli mladé a zdravé lidi. „Když se podaří ošetřit skupinu rizikových, zbytek populace by se s nemocí měl v nějakém časovém období potkat a prokázat, že je imunní. Češi by se měli s koronavirem potkat. Neříkám, že všichni, ale ti, pro něž nebude horší než chřipka,“ řekl Prymula v DVTV.

Za návrhem českého epidemiologa stojí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), který si myslí, že postupné uvolňování restriktivních opatření má smysl. „Epidemii nejsme schopni zastavit. Musíme, ale umět řídit to promořování tak, aby nedocházelo k jejímu šíření,“ řekl Vojtěch na tiskové konfefenci v pondělí.

V internetových diskuzích se nápad Prymuly nesetkal s podporou u starých a nemocných lidí, kteří mají z počtu obětí a nakažených samozřejmě strach. A není se čemu divit, když na každém zpravodajském webu v zemi na nás aktuálně vyskakují tabulky s nemocnými a zemřelými. K tomuto tématu se vyjádřil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který se k nápadu předního českého epidemiologa Prymuly netvářil příliš pozitivně. „Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho náměstek Roman Prymula mluvili o „promořování obyvatelstva“. Musím říct, že s tím mám problém. Zatím se totiž na toto téma žádná odborná diskuze nevedla. Počkám na diskuzi s odborníky. Pokud by se v rámci ní dospělo k názoru ministra a jeho náměstka, znamenalo by to zásadní změnu v politice státu,“ napsal si Hamáček na svůj Facebook a dodal, že k tomuto rozhodnutí musíme přistupovat velmi ostražitě, protože například ve Velké Británii se tento nápad příliš neosvědčil. Za Hamáčka se postavil i Andrej Babiš, takže to znamená, že je to takzvaně dva proti dvěma.

Diskuze na téma „promořování obyvatelstva“ vyvolalo na internetu obrovskou vlnu reakcí. Na jedné straně je ekonomické strádání z důvodu zavřených podniků, které živí miliony lidí v této zemi, a na druhé straně je strach o vlastní zdraví. Takže tu máme jakousi Sophiinu volbu. Buď někteří „zemřou“ ekonomicky hlady nebo někteří z nás zemřou na COVID-19.

Diskuze ohledně promořování došla až tak daleko, že prezident České lékařské komory Milan Kubek napsal otevřený dopis předsedovi Ústředního krizového štábu, ve kterém upozorňuje, že naše zdevastované a podfinancované zdravotnictví by případmé promořování neustálo, protože naši zdravotníci nemají dostatečné vybavení už za současných podmínek.

Jaký máte názor na takzvané promořování? Myslíte si, že je lepším nápadem čekat z pohodlí neinfikovaného domova nebo je lepší vyrazit do ulic a nechat se kolektivně nakazit koronavirem? Názorů je mnoho, ale jedno je jisté. Tato situace nemůže trvat navždy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články