Speciální zásilka: Když ještě bylo začátkem 20. století legální posílání dětí poštou

Bylo nebylo – před mnoha desítkami let bylo v USA legální posílat dětí poštou.

Jednou z nejvíce opomíjených, ale významných věcí bylo rozhodnutí tehdejší pošty ohledně posílání velkých zásilek, díky kterému získali Američané přístup k do té doby nevídanému zboží a službám. Téměř okamžitě měla inovace i nečekané vedlejší účinky. Mnoho rodičů se snažilo poslat své ratolesti poštou.

Vernon O. Lytle byl prvním mužem, který poslal dítě poštou. Dítě bylo řádně zabalené a putovalo k babičce. Poštovné stálo 50 centů a zásilka byla pojištěna na 50 dolarů.

Nejznámější případ poslání dítěte poštou se odehrál 19. února roku 1914. Čtyřletou holčičku jménem Charlotte May Pierstorff odeslali rodiče železniční poštou do 117 km vzdáleného domu svých prarodičů. Na základě Charlottina příběhu vznikla dětská kniha od autorky Nancy Pope.

Další případ popisuje článek z roku 1915. Šlo o tříletou holčičku Maude Smith, která byla odeslána a doručena za 33 centů v Kentucky. Holčička celou cestu ujídala cukroví, které měla s sebou, a v ruce držela velké červené jablko.

V tomto roce se objevilo více takových případů, kdy rodiče šli za limity toho, co se jinak běžně posílá poštou. Odesílání dětí poštou se nakonec zakázalo roku 1915.

A ještě se podívejte, jak kdysi objížděly svět pojízdné knihovny.

Komentáře