fb pixel
Vyhledávání

Špatné zprávy pro vegany: těchto 5 věcí, které používáte, nejspíše obsahuje mrtvá zvířata

Kdyby jen věděla, že s tím prasátkem není tak daleko od pravdy...
Zdroj: tattooblog.com

Být veganem si žádá dodržování dvou hlavních pravidel. Tím prvním je každému na potkání říct, že jste vegan, tím druhým pak nepoužívání jakýchkoliv živočišných produktů. Kromě nekonzumace masa, vajec a mléčných výrobků vegani odmítají nosit i kožené věci a používat kosmetické prostředky testované na zvířatech. Ve vší bohulibosti svého přesvědčení si nicméně ani ten nejortodoxnější vegan neuvědomí, že i některé věci, které běžně používají, v sobě mají složky z mrtvých zvířat. Co všechno může pošramotit vaše pečlivě budované veganství?

Jan Palička
Jan Palička 6.3.2018, 11:00

1) Tetování

Mnoho veganů má alespoň jednu kérku, ideálně nápis VEGAN, a většinou to u jedné zdaleka nekončí. K jejich smůle se ale k výrobě černého inkoustu, který se na rozdíl od toho vězeňského, který se po pár letech rozpije a zezelená, používá drcený popel ze zvířecích kostí. Právě na uhel spálené kosti dodají inkoustu tu pravou černou barvu. Jako stabilizátor se pak používá želatina, která pro změnu vzniká z vařených kopyt. Že vás tatér ubezpečoval, že jeho barvy jsou veganské? Opravdu pár takových inkoustů, které jsou patřičně dražší, existuje, nicméně i ty obsahují šelak, což je výměšek z krovek brouka červce. Gratulujeme.

2) Žvýkačky

Jestliže jste vegan a právě žvýkáte žvýkačku, raději vyfoukněte poslední bublinu a žvýkačku navždy vyplivněte. Jednou ze složek žvýkaček je látka jménem lanolin, která se používá i v kosmetice. A co že to vlastně lanolin je? Jedná se o produkt vznikající sekrecí z mazových žláz ovcí, který dodává vlně přirozenou mastnotu a chrání tak ovci před promoknutím. Získává se většinou tak, že se vlna vaří a pak se na povrchu vody usazená mastnota odstřeďuje. Pokud právě čtete složení na obalu, lanolin tam nejspíše nenajdete, jelikož výrobci jej spolu s dalšími látkami skrývají pod pojmenováním "gumový základ". Ostatně dobře vědí proč, ona představa, že přežvykujeme mastný ovčí pot, není úplně vábná ani pro nevegany.

3) Nápoje

Jste pivař, nebo spíše vinař? Anebo alkoholu neholdujete a raději si dopřejete skleničku pomerančového džusu? Tak či onak, je velká pravděpodobnost, že váš oblíbený nápoj v sobě obsahuje látku nazývanou vyzina, což je kolagen získávaný ze sušených vzduchových měchýřů sladkovodních ryb z čeledi jeseterovitých. U kvašených nápojů se používá jako čiřidlo, tedy zabraňuje tomu, aby byla tekutina zakalená. Vyzina v sudech či nádržích vychytává kal a ten se pak usazuje na dně a filtrován je až těsně před plněním do láhví. U některých pomerančových džusů pak kromě vyziny najdeme i omega 3 mastné kyseliny, které jsou sice zdravé, ale také se získávají jen z ryb.

4) Kondomy

Každý dobře ví, že bezpečný sex je základem zdravého života. Jestliže jste vegan, nejspíše se ale budete muset poohlédnout po jiné metodě zabraňující početí a přenosu pohlavních nemocí, než je klasický latexový kondom. Kondomy se dříve vyráběly z ovčích střívek, což bylo zcela v rozporu s veganstvím, ale ani ty současné nejsou tak zcela bez zvířátkovských složek. Tou hlavní je kasein - z mléka získávaný protein, který se přidává nejen do kondomů, ale třeba i do zubních past a zajišťuje hladší a příjemnější povrch prezervativu. Stejně jako u tetovacích inkoustů naštěstí už existují i 100% veganské kondomy, kde můžete mít jistotu, že jediný biologický materiál v nich je ten váš vlastní.

5) Peníze

Představte si, že úzkostlivě dodržujete veganskou doktrínu, dvakrát kontrolujete, jestli něco, co si chcete pořídit, neobsahuje žádnou živočišnou složku a peníze utrácíte jen za prověřené veganské výrobky. Teď pro vás máme špatnou zprávu, největší problém mohou představovat samotné peníze. V Česku zatím riziko nehrozí, ale jestliže cestujete do zemí, kde přešli z papírových na plastové polymerové bankovky, tedy například do Kanady, Velké Británie, Austrálie, Mexika, Chile nebo Malajsie, do rukou se vám dostanou bankovky, které je sice nesnadné padělat a jsou vysoce odolné proti poškození, nicméně obsahují lůj. Kdo kdy krmil v zimě sýkorky lojovými koulemi, ten ví, že lůj se získává ze zvířecího tuku, nejčastěji z krav nebo prasat. Teď aby z vás kromě vegana byl i buď asketa, který se zřekne veškerých materiálních statků nebo komunista bojující za rozdrcení kapitalismu.

Tady najdete důvody, proč je lepší masturbovat, než být veganem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články