Sobotka má jedinečnou šanci zbavit se Babiše. Tím by mu ale vyhrál volby

Návrh Miroslava Kalouska projednat na zasedání poslanecké sněmovny daňové podvody ministra financí Andreje Babiše skončil možná poněkud nečekaným zvratem. Babiš, kterému dosud vše hladce procházelo se ve sněmovně ani neukázal a poslanci, včetně jeho koaličních partnerů z ČSSD a Lidovců odhlasovali, že pokud své nesrovnalosti v majetkových a daňových přiznáních do konce dubna uspokojivě nevysvětlí, má z toho premiér Bohuslav Sobotka vyvodit patřičné důsledky. Sobotkovi se tak poprvé nabízí reálná možnost, jak by mohl projevit svou převahu a jako premiér a ten silnější v koalici se Babiše zbavit. Demonstrace síly by ovšem z jeho strany mohla být tím posledním, co v politice udělá.

Včerejší zasedání poslanecké sněmovny místy připomínalo spíše dějství nepříliš povedené politické satiry. Už když předseda opoziční TOP09 Miroslav Kalousek navrhl na program zařadit bod nazvaný „Daňové podvody ministra financí“, bylo jasné, že ve sněmovně bude toho dne veselo. Výsledek však předčil očekávání všech a nejspíše i samotného Kalouska.

To, že Kalousek s Babišem na sebe v pravidelných intervalech útočí a označují se za strůjce všeho zla, je v posledních letech takový politický evergreen. Dodnes ale zůstávaly vzájemné útoky bez hlubší odezvy. Nicméně včerejší jednání ukázalo, že ani Babiš není nedotknutelný a doba, kdy mu prošlo cokoliv, už možná pominula.

Babišovy čachry s dluhopisy a nesrovnalostmi v majetkovém a daňovém přiznání, kde mu lítají desítky milionů sem a tam, vyústily v to, že nejen opozice, ale i jeho koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL si včera na jednání o Babišovi, na které se hlavní aktér ani neuráčil dorazit, odhlasovali, že pokud vše do konce dubna nevysvětlí, bude premiér Bohuslav Sobotka nucen vyvodit z jeho počínání důsledky.

Ministru financí zlomil vaz právě jeho bohorovný přístup k celé záležitosti, který ukázal, že v případě pochybností o původu jeho bohatsví nestačí jen po tisícstopadesáté prohlásit, že za všechno může Kalousek, symbol korupce. Absurdní zpravodajský výjev, kde ČT24 nejprve vysílá přenos ze sněmovny, kde se jedná o Babišovi bez Babiše, po kterém následuje přenos z dálnice, kde Babiš v rozjařené náladě chválí práci silničářů, zavdal poslancům první reálnou příležitost, jak by se mohl Sobotka, kterého Babiš čím dál více upozaďuje, svého soka zbavit.

Pro Sobotku, jehož stranické i celkové volební preference dlouhodobě zažívají volný pád, nastala historická situace, kde může ukázat, že on je ve sporech s Babišem ten silnější a jako premiér má stále tu moc rozhodovat o osudu svých ministrů, tak jako to ostatně udělal nedávno s exministry Němečkem a Dienstbierem. Celé to má ale jeden velký háček. Tento razantní krok by totiž nejspíše Sobotkovu kariéru nezachránil, nýbrž naopak definitivně pohřbil.

Jestli je někdo expertem v tom obracet útoky na vlastní osobu v úspěšné selfpromo, pak je to Andrej Babiš. Sám ostatně již přiznal, že vyhazov z vlády by mu alespoň umožnil naplno se věnovat přípravám na říjnové volby. Ty podle posledních průzkumů vyhraje tak jako tak, nicméně jako oběť zkostnatělé politiky Sobotky, kterou by ze sebe Babiš bezpochyby udělal, by mohl vyhrát s ještě více markantním rozdílem.

Od svého vstupu do politiky Babiš opakuje mantru, že on politiku dělá navzdory tradičním politickým stranám, které uvrhly Česko do bludného kruhu korupce a klientelismu, a toto na jeho voliče očividně platí. Co víc by si mohl přát, než aby ho Sobotka jako představitel toho, proto čemu se Babiš tak vymezuje, odstranil, čímž by dal jasně najevo, že o žádné změny k lepšímu dle Babišových měřítek nestojí.

Babiš by byl tím, kdo by říkal: „Chtěl jsem to s ním zkusit, ale vidíte jak to dopadlo. Takhle tu korupci nezničíme.“ A přesně tím by si získal hlasy ještě více voličů, kterým stačí podobná slova a už tak moc neřeší, že ten, který je pronáší, má pořádnou porci másla na hlavě. Výsledek sněmovního hlasování o podvodech ministra financí je tak pro Sobotku Pyrrhovým vítězstvím, které mu dává několik možností, z nichž ani jedna není pro něj ta, kterou by potřeboval.

ZDE si připoměňte moment, kdy se Sobotka utrhl ze řetězu a poprvé použil sprosté slovo.

Komentáře