Aby bylo jasno – my se holokaustu zrovna dvakrát nesmějeme. Události kolem Charlie Hebdo ale otevírají otázku dvojího metru. Pokud dnes totiž celý svět hájí svobodu francouzských karikaturistů zesměšňovat muslimy, musíme přiznat stejnou svobodu i muslimům.
"Celá západní kultura stojí na právu dělat si legraci z čehokoli," zní hlavní argument těch, kdo zvedají transparent s nápisem "Jsem Charlie!". Souhlasíme s nimi. A právě proto zveřejňujeme karikatury, které osobně považujeme za nechutné a nevtipné.
Řada těch obrázků vznikla v Íránu v rámci soutěže s názvem International Holocaust Cartoon Contest (ZDE). V únoru 2006 ji vyhlásil íránský časopis Hamshahri s cílem odhalit "západní pokryteckou svobodu projevu". Udělal to v reakci na karikatury Mohameda, které tehdy otiskl dánský časopis Jyllands–Posten. "Na Západě není možné dělat si legraci z témat týkajících se judaismu, například z holokaustu, a ani o nich svobodně diskutovat," řekl tehdy Farid Mortazavi, obrazový redaktor časopisu Hamshahri.
Logika je neúprosná: pokud jste Charlie Hebdo, musíte spolu s karikaturami Mohameda brátit i svobodu muslimů smát se smrti šesti milionů Židů. Jestliže tu svobodu bránit nebudete, měříte dvojím metrem a jste pokrytci.
V íránské soutěži se sešlo 228 karikatur. Naprostá většina z nich je ZDE.
A kvůli jakým obrázkům se vlastně střílelo v Paříži? Konkrétně kvůli
TĚMHLE.