fb pixel Skandál: Radek Banga dostane cenu komunistického zločince – G.cz
Vyhledávání

Skandál: Radek Banga dostane cenu komunistického zločince

Pokud přemýšlíte, co udělal rapper Banga tak skvělého pro lidská práva a světový mír, pak vězte, že odešel ze sálu, když připitomělý Ortel přebíral ještě připitomělejšího Slavíka. To byste zvládli taky.
Zdroj: Profimedia.cz

Komunista František Kriegl byl spoluviníkem totalitního režimu stejně jako nacista Rudolf Hess. Oba se později pokoušeli svou vinu odčinit. Proč tedy ještě neexistuje Cena Rudolfa Hesse? Protože oběma zločinným ideologiím měříme odlišným metrem.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 16.4.2017, 07:40

Rapper Radek Banga (aka Gipsy) v květnu obdrží Cenu Františka Kriegla, udělovanou Nadací Charty 77. Podle poroty si ji zasloužil “za vyjádření odvážného občanského postoje, když při vyhlašování cen Zlatý slavík za rok 2016 protestoval proti ocenění skupiny Ortel, jejíž texty i projev využívají nepřijatelnou rasistickou a xenofobní rétoriku”.

S tím souhlasíme – Ortel je skutečně náckovský, a kdo pravidelně čte G.cz, ví, že tuhle kapelu kritizujeme opakovaně. Horší je, že texty samotného Bangy využívají nepřijatelnou vulgaritu, svou sprostotou se blížící Ortelu. Viz jeho song Mrdám tě.

Je ale na porotě, jak se s tímhle morálním problémem při posuzování hudební tvorby vyrovná. Horší je samotná Krieglova cena. Karikaturou sebe sama se v minulosti stala už jen kvůli svým nositelům. Dostal ji třeba Matěj Hollan (2013) – brněnský politik, který se nahý nechával v sadomasochistickém salónu bičovat prostitutkou a později byl chycen revizory při jízdě na černo. Krieglovu cenu dostalo i Autonomní centrum Klinika (2016), které protiprávně obsadilo cizí dům a odmítá ho vyklidit. Nadace Charty 77 tak vlastně oceňuje anarchistické porušování českých zákonů.

Mnohem horší je ale samotná cena, udělovaná Nadací Charty 77 „za mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a občanské svobody, národní nezávislost, suverenitu a demokracii“. Že je to absolutně skandální, je jasné každému, kdo zná základy novodobých československých dějin. Cena totiž nese jméno zavrženíhodného člověka.

Podle Wikipedie byl František Kriegel „od roku 1945 jedním z vedoucích představitelů pražské komunistické organizace a v únoru 1948 se jako organizační tajemník pražské organizace KSČ a zástupce velitele Lidových milicí aktivně podílel na komunistickém převratu. V letech 1949 až 1952 působil jako náměstek ministra zdravotnictví v komunistické vládě… V roce 1957 byl dekorován Řádem 25. února za svou aktivní účast v komunistickém převratu z roku 1948 a následně byl vyznamenán Řádem rudé hvězdy a Řádem práce...“

Tenhle člověk že má nějaké zásluhy o lidská práva a občanské svobody, národní nezávislost, suverenitu a demokracii?! Kriegl byl jedním z hlavních architektů zrůdného komunistického režimu, který dnešní české zákony zcela oprávněně označují za zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný. Kriegl všemi silami pomáhal prosadit systém, který lidská práva a občanské svobody potlačoval, národní nezávislost a suverenitu pošlapával a demokracii na čtyřicet let zadupal do bláta.

Adorace komunistického zločince Kriegla je ale zcela pochopitelná – Charta 77 byla tvořena především (ale ne zcela!) reformními komunisty, kteří byli po srpnu 1968 sovětským okupačním režimem a normalizátory odstaveni od moci. Dvě smečky komunistů se tehdy prostě porvaly o moc, jedna z nich to s pomocí moskevských tanků vyhrála a poslala tu druhou “od válu”. Jejich zločinecká rvačka by slušné lidi nemusela až tak moc zajímat, kdyby ovšem naše životy neovlivňovala dodnes. Třeba legendami, jak bylo příslušníkům poražené smečky příslušníky vítězné smečky „strašně ublíženo“.

Adorace zločince Kriegla je postavena jen a pouze na tom, že v srpnu 1968 jako jediný československý politik odmítl podepsat tzv. Moskevský protokol, uznávající okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. Později pak Kriegl jako jeden ze čtyř československých poslanců hlasoval proti přijetí smlouvy o „dočasném pobytu“ sovětských vojsk na území ČSSR.

Zakladatel a předseda Nadace Charty 77 František Janouch dokonce Kriegla označuje za “hrdinu srpna 1968” – navzdory faktu, že to byl právě Kriegl, kdo už od roku 1945 pomáhal budovat zločinný systém, na jehož obranu k nám sovětské okupační tanky později vtrhly. Spoluviník je tak vydáván za jediného spravedlivého. Jako kdyby odmítnutí jednoho podpisu mělo sílu vymazat všechno to zlo, které Kriegl způsobil. Jakápak je to tedy zásluha?

Pro srovnání si představme „zásluhu“ jiného spoluarchitekta zločinného režimu – nacisty Rudolfa Hesse. Říšský ministr a Hitlerův zástupce v květnu 1941 bez vědomí vedení Třetí říše odletěl do Velké Británie, kde chtěl ze své vlastní vůle vyjednávat o míru. Nebylo mu to nic platné a po válce byl v Norimberském procesu odsouzen k doživotnímu vězení. Dnes by nikoho soudného nenapadlo říct: „Hess byl hrdina!“ A představte si, že by nějaká nadace chtěla udělovat cenu Rudolfa Hesse za zásluhy o mír a porozumění mezi národy...

Odlišné hodnocení Františka Kriegla a Rudolfa Hesse je způsobeno jen tím, jak odlišně hodnotíme obě zločinné ideologie. Podle historiků má komunismus na celém světě svědomí asi 75 milionů mrtvých, zatímco nacismus “jen” asi 25 milionů. O čísla ale nejde. Horší je, že komunismus bohužel stále považujeme za menší zlo. Vlastně se zas tak moc nestalo, že? Co jsme si, to jsme si. Stačí přece, aby „náš Franta“ Kriegl odmítl podepsat nějaký papír, a v našich očích je z něj hned člověk hodný obdivu.

Vůbec tedy nejde o nějakého Bangu. Jde o to, že jsme úplně ztratili schopnost vnímat a porovnávat historické souvislosti a posuzovat konkrétní vinu jednotlivých politiků. Nacismus právem odsuzujeme, hákové kříže právem odmítáme. Rudé hvězdy a srpy a kladiva nám ale zas tak moc nevadí. Proboha proč?!

A TADY si přečtěte, jestli je horší souložit za peníze před kamerou, nebo propagovat komunismus.

Podobné články

Doporučujeme

Další články