fb pixel Senioři jsou přeborníci v šíření hoaxů, zjistil výzkum s názvem Starci na netu – G.cz
Vyhledávání

Senioři jsou přeborníci v šíření hoaxů, zjistil výzkum s názvem Starci na netu

Zdroj: wikimedia

Nejen děti, ale i senioři patří mezi nejohroženější skupiny na českém internetu. Vyplývá to z výzkumu s názvem Starci na netu, na kterém pracovala Univerzita Palackého v Olomouci spolu s webem Seznam.cz. Cílem výzkumu bylo zmapovat chování dospělých uživatelů na internetu a celkem se zapojilo přes tisíc respondentů z celé České republiky.

Martin Miko
Martin Miko 1.3.2018, 08:05

Senioři na internetu v ohrožení

Ačkoliv se většina preventivních programů, které se týkají bezpečnosti na internetu, věnuje dětem a mladistvým, neměli bychom zapomínat ani na seniory, kteří nemají tak dlouhou zkušenost s internetem jako mladší generace. Výzkum byl proto prováděn na lidech starších 34 let. Ukázalo se například, že tato věková skupina patří mezi nejčastější šiřitele hoaxů a dezinformačních řetězových e-mailů, které jsou postavené na lživých základech. Starší generace si bohužel informace, které šíří, neumí bezpečně ověřit, a jelikož jim tento mail poslal někdo známý nebo blízký, kterému nemají důvod nevěřit, tak ho přeposílávají směle dál.

Na základě výsledků bylo zjistěno, že s přibývajícím věkem roste i procento uživatelů, kteří šíří řetězové maily s nepravdami, což je velice závažné. Hoax je fenoménem posledních let a v letošních prezidentských volbách měl zajisté své místo. Ve spojitosti s prezidentskými volbami se ukázalo, že lidé šířili řetězové maily o obou prezidentských kandidátech. Jeden z hoaxů například hlásal, že Jiří Drahoš měl během předvolební televizní debaty v uchu tajné naslouchátko, díky čemuž měl výhody nápovědy svých poradců. Další řetězové e-maily spojovaly Drahoše s pedofilií, StB, krádeží patentů na univerzitě nebo lákáním imigrantů do České republiky. Hoaxům se nevyhnul ani prezident Miloš Zeman, když neznámý muž šířil informaci, že obhajujícího prezidenta v prvním kole lidé volit nemusí.

Prevence u seniorů by rozhodně pomohla

Výzkum odhalil i další zajímavá fakta. Například že pravidelný přístup k počítači a internetu má v současnosti více než 61 % lidí ve věku nad 65 let a více. A dvě třetiny z těchto aktivních uživatelů v této věkové skupině se k používání internetu odhodlalo samo. Zásadní je však i to, k čemu internet využívají. Nejvíce je to samozřejmě e-mail, vyhledávání informací, čtení zpráv a inzerce. Velice oblíbenou činností na internetu u seniorů je hledání svého protějšku na online seznamkách.

Prevence by se tedy měla provádět nejen mezi dětmi, ale i mezi seniory. Ti jsou totiž modebními technologiemi, které nabízí naše doba v podstatě nepolíbeni. Udělejte si pár minut času a poučte vaši babičku a dědu o nebezpečí.

A zde je 14 seniorů, kteří ignorují stáří.

Podobné články

Doporučujeme

Další články