fb pixel Vypadá jako UFO a možná i tak zní – G.cz
Vyhledávání

Vypadá jako UFO a možná i tak zní

Snové tóny se linou ulicí v Barceloně. Futrál v podobě ořechu. Jak šel čas s Hang Drumem... Gubal. + DALŠÍ 1 FOTKA

Absolutně harmonický, skoro až nadpozemský zvuk – zvuková socha jménem Hang Drum. Seznamte se.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 4.7.2018, 08:00

Švýcaři Felix Rohner a Sabina Schärer, sdružení pod značku PANArt, vypustili první Hand Drum do světa v lednu roku 2000. První prototyp vznikl o rok dříve. Nástroj vyrobený z tvrzené oceli z Trinidadu, složený ze dvou částí, připomíná létající talíř. A kdekoli zazní, způsobuje davovou pohodu.

Vypouklina na vrchu produkuje hlubší tóny. V horní části nástroje, která se nazývá Ding, se nachází sedm prohlubní, přičemž okolí každé z nich vydává jiný tón, jehož výšku lze ovlivnit místem úderu prsty nebo dlaní. Uvnitř nebydlí ufoni, ale nicota. Vnitřek bubnu je dutý. Na spodní část - Gu - se dá po otočení hrát podobně jako na keramické bubny - indický Ghatam nebo africký Udu.

Hang (v bernské němčině "ruka") si příliš nerozumí s déle pražícím sluncem, které ho může rozehřát a tím rozladit po dobu, dokud nevychladne. I proto se schovává do speciálního futrálu uzpůsobeného k přenášení. Výroba jednoho kusu zabere čtyři dny. Nástroje jsou opracovávány z valné části ručně (vytloukáním kladívky přes písek). Po spojení se oba díly ještě spékají v troubě. Originálních Hang Drumů tak vzniklo něco přes 5000.

Zvukoví sochaři, jak se oba tvůrci sami titulují, vyvinuli letos nástroj nový. Pojmenovali ho GUBAL. Zvukové spektrum Hang Drumu se posunulo na jiný level. Změna spočívá jak v použitém materiálu, tak i tvarových odlišnostech. Vypouklinu - tentokrát mnohem větší - naleznete na spodní straně, na vrchu je naopak prohlubeň, v níž se dá rovněž kouzlit rukama.

Podle vývojářů z PANArtu umožňuje tato inovace větší sepětí hráče s nástrojem, ale i s hudbou samotnou. Dovoluje připojit se k podstatě hudby a spojit se s nejhlubšími vrstvami podstaty bytí. To zní sice možná až téměř nechutně esotericky, ale něco na tom možná bude, protože už jenom poslech evokuje hudbu sfér a bere nás na špacír vnitřním vesmírem. GUBAL prostě rezonuje se světem i s vámi.



Není to ale nic pro nerváky a pošuky. Ke GUBALu (ale i k jeho staršímu bráškovi Hang Drumu) je potřeba zasednout s klidem v duši. Stojí 3000 euro a už po něm zatoužilo tolik lidí, že momentálně není možné si ho objednat. Nemá smysl bombardovat PANArt maily, o opětovném otevření stavidel se dočtete na webových stránkách PANArtu.

Letos v květnu vydali švýcarští výrobci originálního Hang Drumu prohlášení, že jejich nástroj vydávající snové zvuky už si prostě a jasně nekoupíte. Ani u nich, ani u prodejců. Pokud narazíte na nástroje signované Hang, jedná se o s nejvyšší pravděpodobností o padělky. Jak sami jeho tvůrci uvádějí, není o ně bohužel nouze.

Své si užili i s firmou Samsung, která pro svůj chytrý telefon Galaxy S3 vytvořila vyzváněcí tón pojmenovaný "Hang Drum". To už se ale zvukoví sochaři pořádně rozčílili. Kromě zneužití ochranné známky jim vadil hlavně syntetický zvuk, který nemá vůbec co do činění s originálním zvukem Hang Drumu. Se Samsungem si nakonec vše v klidu vysvětlili a vyzváněcí tón byl stažen. Na přelomu roku 2013/2014 získal PANArt patent na svůj výrobek jak v USA, tak v Evropě.

Jeho předmětem je ochrana postupu, při němž se ocelový plech přetransformuje v kovový plát s vyšší vnitřní energií. Rozhodujícími faktory jsou nejen materiál, ale také tlakové napětí, které je nezbytné, pokud se člověk nechce zaseknout na banálním způsobu bubnování. PANArt se rozhodl svoji technologii nabídnout i ostatním zvukovým sochařům.

Vývojáře z PANArtu ale celkem zaskočilo, že pouze jeden z 80 tvůrců "napodobenin" této možnosti využil. Bez investice do dobrého materiálu je podle nich sebelepší pokus o tvarování prakticky nesmyslný. Nabídka licence PANArtu je stále platná. Pojďme se podívat na některé alternativy původního Hang Drumu, které se všechny souborně nazývají Handpan:

1. Caisa Drum

Byl vyvinut v Německu a existuje více než tucet různě vyladěných variant. S autentickým zvukem Caisy se můžete občas potkat v i v Praze na Václaváku, Můstku nebo na Staromáku. Československý projekt Yedhaki : Nautika (který tvoří Slovák Ďuro a Čech Ondřej), který to tu čas od času na dlažebních kostkách rozbalí, kombinuje zvuky vyluzované právě Caisou v kombinaci s klasickými djembe bubínky a Didgeridoo.

A dá se na ni hrát i bez ruky:

2. Spacedrum

Jeho kolébkou je Francie. Výrobci mírně vybočili z konceptu centrální kopule (vypoukliny na vrchu nástroje). A jak na něj hraje asijská víla, se můžete podívat tady:

3. Bellart Bells

Pochází ze Španělska. Jeho vzhled i funkce se velmi blíží klasickému Hang Drumu. Momentálně si na něj ale zuby budete brousit marně. Pořadník zájemců je v současné době uzavřen a čekací lhůta je několik let.

4. Halo

Vyrábí ho společnost Pantheon Steel v americkém St. Louis. K dispozici jsou tři modely - nižší (Genesis), střední (Cirrus) a nejvyšší (Stratus), které navíc mohou být různě naladěny. Poptávka, stejně jako prakticky u všech výrobců Handpanů, několikanásobně převyšuje nabídku.

5. SPB (neoficiální název)

Jeden z nejmladších a nejkvalitnějších členů rodiny Handpanů se zrodil v Rusku. Neexistuje u něj ale oficiální cena ani čekací listina.

6. Bali Steel

Pochází z Indonésie. Je vyrábět v několika různých sériích a naladěních.

A jestli ho chcete vidět naživo, zkuste navštívit některý z koncertů Jiřího Šámala, který vlastní originální Hang Drum přímo z Bernu a objíždí s ním česká města. Možná budete mít štěstí a potkáte ho přímo na ulici.

Zasnili jste se? Tak zde máte 5 nejpravděpodobnějších důvodů, proč vůbec sníme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články