Vlny jako hory: 14 mořských masivů, jak jste je ještě nikdy neviděli

Majestátná krása nekonečných slaných vod. My Češi s našimi kačáky můžeme nad takovou nádherou leda smutně popotahovat.

O ‚moře Čechům‘ se pokusil leda světácký Jára Cimrman, ale dobrý úmysl bohužel nestačil. Češi nekonečnou vodu pobřežním státům dodnes závidějí a mají také proč – až spatříte velkolepé drama, které zachytil surfař a fotograf Ray Collins, sevře se vám z toho srdce – a možná i něco jiného.

Ray ve svých fotkách zachytil pomíjivou krásu jedné z největších pozemských sil a každá jeho fotka je unikát. Sám fotograf přiznává, že je více doma na prkně ve vodě než kdekoliv na souši – pochází z Austrálie, takže právě moře bylo místem, které blíže poznával už od počátku svého dětství. Nekonečné vody jsou jeho láskou. A vy se určitě také zamilujete, byť třeba jen platonicky.

Ray, kterému je dnes 33 let, pracoval v uhelných dolech. „Je to můj životní cyklus. Moře mám ve svých nejrannějších vzpomínkách z dětství. Nic se nevyrovná tomu pocitu, když poté, co dole v podzemí rubu do skály, mohu utéct na otevřené moře.“ Foťák si koupil před osmi lety po úrazu kolene, který utrpěl při práci – a od té chvíle je k nezastavení.

„Některé moje fotky si žádají měsíce plánování. Letenky, ověřování povětrnostních podmínek, rozhovory s místními obyvately, správné vybavení do tamního klimatu, a nakonec dlouhé, trpělivé čekání."

A pozor! Collins je ke všemu barvoslepý. Má ale zvláštní schopnost soustředit na světelnou hru barev mořských vln a ty pak zachytit v jejich ‚nejvyšším vrcholu‘ – zakonzervované v čase se podobají majestátným horským masivům.

Se svou prací už vyhrál řadu ocenění, poslední z tohoto roku např.: Australian Surf Photo of the Year 2015 nebo American Aperture Awards –Landscape/Seascape/Nature. Fotil také kampaně pro Nikon, National Geographic a United Airlines a nedávno vydal i svou knihu Found At Sea (Nalezeno v moři), kde je řada z jeho nejoblíbenějších záběrů.

U každého snímku pracuje s lomem světla na vlnách, průhledností nejvyšších vrcholků v okamžiku jejich ‚zalomení‘ a ohromnou silou řítících se vod. „Hluboká úcta ke kvalitě jeho snímků, přestože fotí jen tak krátce. Jeho fotky jsou naprosto čisté, žádné vizuální podvody a kejkle. Je to talent – ukazuje vlny a surfing takové, jaké jsou," píše o Collinsovi Surfing Magazine.

Nechte se ukolébat pohledem na krásné zrcadlové jezero, po kterém skotačí párek huskyů.

Komentáře