fb pixel Comic Sans a dalších 6 nejnenáviděnějších fontů světa – G.cz
Vyhledávání

Comic Sans a dalších 6 nejnenáviděnějších fontů světa

Existuje důvod, proč se v dokumentech držet Times New Roman nebo Verdany. Vlastně jich existuje rovnou sedm!

Václav Rybář
Václav Rybář 1.4.2016, 13:43

1. Comic Sans

Ano, tohle je nejnenáviděnější font na světě. S velkým náskokem. Designéři vidí rudě, kdykoliv se o něm zmíníte, všichni máme mailové schránky plné holčičích mailů se srdíčky, smajlíky a tímhle typicky komiksovým fontem. Někteří ho dokonce neuváženě použijí i ve firemní komunikaci, což by mělo být přímo na vyhazov. A co je s ním vlastně v nepořádku? Vlastně vůbec nic, ale už jeho název naznačuje, že je vhodný jen na jedno jediné místo - do komiksových bublin. Proto ostatně vznikl.

V pravěkém operačním systému Microsoft BOB (předchůdce Windows) ještě nebyl pan Sponka, ale chytrý mluvící pes. A ten uživatelům napovídal komiksovými bublinami. Tehdy byly jeho texty psané Times New Roman fontem, ale to se k postavičce nehodilo. Typograf Vincent Connare navrhl, že zkusí udělat bonusový font speciálně pro psí rozmluvy. Měl na to ale pouhé tři dny. Inspiroval se v komiksech, kreslil font ručně a brzy bylo hotovo. Od Windows 95 ovšem Microsoft začal nabízet Comic Sans v základní fontové sadě, zřejmě jako vzpomínku na starého dobrého psa. A to byla ta největší chyba historie, protože uživatelé ho zkrátka začali... užívat. Od té doby s ním žijeme, přičemž lidé se špetkou vkusu proti němu sepisují petice a zakládají weby.

2. Impact

To je ten na sebe nahňácaný font, který je tučný, i když písmo neztučníte. Cokoliv delšího napsaného s jeho pomocí bude zaručeně nečitelné, ale přesto ho často nacházíme nejen na různých cedulích a upozorněních, ale i v pořádně dlouhých dopisech. Terorizuje nás od roku 1998 a uživatelé jsou k němu přitahováni jako zmatené můry ke žhnoucí žárovce. Nikdo není schopen to vysvětlit. Od roku 2010 najdete v MS Office inovovaný Impact, ale škody už byly napáchány a z našich sítnic je nikdo neodmaže.

3. Papyrus

Po Comic Sans asi druhý nejčastější hříšník, přezdívaný též egyptský font. Vypadá hezky na omalovánkách, pyramidách a pozvánkách na dětské párty, takže jakmile ho kdokoliv použije v čemkoliv určeném osobám s občankou, je to neodpustitelný přešlap. Nedá se to číst, nedá se to vydržet. Ze všeho nejhorší jsou barevné a 3D variace, když někdo Papyrus použije pro nadpis. Americké kostely mimochodem na svých letácích používají papyrus jako svůj hlavní font, což mj. znamená, že tu s námi bude ještě hodně dlouho.

4. Courier

Imitace psacího stroje do elektronické komunikace nepatří. Je to hezké rozptýlení a vzpomínání na staré dobré časy, ale většina veřejnosti ho má až příliš spojené s úředním strojopisem. Proč vlastně pojišťovny, úřady a soudy používají Courier? Prý je to nejčitelnější a nejpřehlednější font vůbec. Ale taky se možná snaží vzbudit dojem, že pořád ještě používají mechanické psací stroje, a proto od vás potřebují víc peněz, aby mohly konečně přejít na počítače.

5. Brush Script

Konečně můžete psát úhledným psacím písmem, ačkoliv jste se to ve škole nikdy nenaučili. Nic přece není hezčího a reprezentativnějšího než motivační dopis napsaný písmem, které na sebe krásně navazuje a vypadá víc sexy než zasychající čínská kaligrafie. Faktem ovšem zůstává, že vaše tiskárna by nikdy nevytiskla písmo tak tenoučké a přirozené jakého je schopna ruka trénovaného písaře. Brush Script tak vždycky vypadá příliš tučně, neohrabaně a ve výsledku nečitelně. Po třech řádcích to s vámi vzdá i ten nejlépe motivovaný HR. Brush Script byl nejpopulárnějších v padesátých letech. A přesně na tu dobu dnes odkazuje. Proto se mu grafici vyhýbají jako čert kříži.

6. Bauhaus 93

Echt německý font z šedesátých let (nenechte se zmást názvem) zažil svou nejslavnější premiéru v titulcích Super Maria a Pošťáka Pata. A přesně tam by měl zůstat. Pokud ho chcete použít pro logo vaší akce, budete na něj muset naházet spoustu filtrů, abyste zakryli jeho konzervativní jednoduchost. Pokud se v něm rovnou rozhodnete psát nějaké sdělení, měli byste okamžitě obdržet papíry na hlavu - konkrétně potvrzení toho, že nemáte vkus a cit pro design. Nebojte se, jsou na světě i mnohem horší diagnózy. A tahle se dá dokonce částečně vyléčit.

7. Curlz

Někteří by se hádali, že jakékoliv kudrlinky v textu jsou naprosto zbytečné. To byste ale rozplakali pětileté slečny, které chtějí napsat mamince na ledničku slohovou práci o své nejnovější barbíně. V takovém případě Curlz jistě přijde vhod, protože má přesně ty správné parametry. Skvěle se hodí i do pozvánek na narozeninovou párty. Pokud vám tedy není patnáct. Nebo třicet. Na podobné jednoúčelové fonty by zkrátka měl být zbroják. Nebo alespoň úřední povolení.

Znáte webovou aplikaci What The Font (slovní hříčka s WTF)? Najdete ji mezi následujícími 20 neuvěřitelně užitečnými weby.

Podobné články

Doporučujeme

Další články