fb pixel 9 destinací, kam se vyplatí jet mimo sezónu – G.cz
Vyhledávání

9 destinací, kam se vyplatí jet mimo sezónu

Chystáte se do světa? Vydejte se tam v době, kdy na místě vašeho zájmu bude co nejméně ostatních turistů. Třeba proto, že je tam zrovna moc horko, moc zima, málo sněhu nebo období dešťů. V mimosezóně tam budete skoro sami, daleko od hlučícího davu.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 6.9.2015, 12:50

1. Jadran

3-zlatni-rat-bol-brac-croatia Většina stádních turistů dělá chybu v tom, že se řídí sezónami. Klasickým příkladem je letní exodus Čechů na Jadran. V červenci a srpnu pak v Dubrovníku potkáte přesně ty lidi, před kterými jste chtěli utéct z domova, abyste si odpočinuli. Nepřijdete na "jiné myšlenky", protože v hospodě nechtěně nasloucháte cizím hloupým dohadům o české politice. A to vás ještě v té hospodě okrade chorvatský sezónní číšník, který se sem přijel "zahojit" na turistech. Ubytování se hledá těžko, obchody jsou přeplněné, ceny nahoře. Rozjeďte se sem raději na konci podzimu. Jadran je sice v té době na koupání už dost chladný, ale na cestování po pobřeží a poznávání památek je to ideální čas. V hotelích a na privátech budete sami, ceny budou mnohem přijatelnější a v historických městech (Zadar, Amalfi, Bari a další) skoro žádné turisty nepotkáte. Jen místní

2. Maroko

Snažte se jít proti proudu. Třeba díky tomu zjistíte, že ideální dobou k návštěvě Maroka není léto, ale listopad, nebo prosinec. V té době je země zelená a krajina svěží.

3. Indie

M_Id_392810_Rain Proč má cenu jezdit do Indie na podzim, v době monzunů? Protože v tu dobu je tu běloch naprostou vzácností. Benáres, Ágru, Džajsalmér nebo Hampi budete mít za monzunů jen pro sebe. Déšť je přitom teplý jako kafe a vůbec ne nepříjemný. V ulicích se rikšáci brodí po kolena ve vodě, děti si pinkají míčem... Přidejte se k nim a poprvé v životě si užijte vnitřní radost z deště.

4. Thajsko

Do Thajska se vypravte v době období dešťů, které končí v říjnu. Monzun je v Thajsku slabý a jednu rychlou bouřku za den v pohodě zvládnete. Jinak tu většinou svítí slunce, před kterým se stačí přes poledne schovat. Ceny ubytování, jídla a zážitků jsou oproti zimní sezóně na polovině a všichni se budou přetahovat, abyste bydleli a jedli právě u nich. Z hlediska místních jde totiž o "mrtvou" turistickou sezónu. V listopadu až únoru létá do Thajska skoro každý, a hlavně mezi Vánocemi a Silvestrem to bývá peklo. Mimosezónou je tu léto.

5. Írán

dizin Napadlo by vás jet lyžovat do Íránu? No právě – nenapadne to nikoho, a v tom je právě ten vtip. Nikdo tam nejede, takže tam nikoho nepotkáte, a to bez ohledu na sezónu. Kdo se může pochlubit, že si zalyžoval v jedné z nejortodoxnějších muslimských zemí světa? V Teheránu se vám to podaří osm měsíců v roce. V severní části města se tyčí hora Tochal (3957 m), vybavená vleky, sjezdovkami i půjčovnami lyží. Do výšky 3100 metrů vás vyveze sedm a půl kilometru dlouhá lanovka, samozřejmě s oddělenými kabinkami pro obě pohlaví. Z horní stanice se můžete na sjezdovce v pravidelných intervalech střídat s druhým pohlavím, aby zůstala zachována mravnost. Ženy samozřejmě musejí lyžovat v šátcích nebo čádorech – vlasy vlající "necudně" ve větru by byly urážkou islámské mravnosti.

6. Rusko

Sníte o dobrodružné cestě transsibiřskou magistrálou z Moskvy do Pekingu nebo do 9288 kilometrů vzdáleného Vladivostoku? Jeďte na podzim nebo v zimě. Dny jsou krátké a příjemně vytopený vlak uhání temnou zasněženou krajinou, kde mrzne až praští. Ve vagónu potkáte jen pohostinné Rusy s pelmeni a vodkou, o kterou se nebudete muset dělit s německými či americkými mládežníky.

7. Kuba

old-cars-on-a-street-in-a-cuban-town-318357 Na "Ostrov svobody jezdí turisté hlavně v dubnu a květnu, kdy je tu stabilní počasí a neprší. Znalci naopak doporučují říjen až prosinec, kdy je na Kubě chladněji, ale počasí je nestálé (včetně dešťů). Zemi tak zažijete v různých podobách, což je zajímavější. V prosinci je na Kubě navíc i nízké barevné slunce, které v turistické sezóně neuvidíte. Právě koncem roku tu proto uděláte nejhezčí fotky mulatek a starých amerických aut.

8. Řecko

Do Řecka všichni míří v létě, kdy je tu horko. Vy se sem ale naopak vydejte v listopadu. U památek, které jsou jinak plné turistů, zaprvé nebudete stát skoro žádné fronty. Řecké turistické komplexy, které jsou umístěny v kopcích (třeba Delfy) mají na podzim jedinečnou mystickou atmosféru. V této době totiž každý den v průběhu dopoledne stoupá zdola z rovin nahoru do kopců mlha, což vytváří zajímavé světelné efekty. A taky je tu o dost levněji.

9. Čína

chinese-new-year-folk-artists-lion-dance-temple-fair-lunar-new-year-dragon-january-23-2012-beijing-china Do Číny žádný rozumný turista nevkročí během oslav čínského nového roku, což je pohyblivý lunární svátek, který se slaví o období od 21. ledna do 20. února. Dva týdny je všude zavřeno, nic nefunguje a do přelidněných měst se ještě natáhnou čínští venkované. Všude panuje chaos. Vy se sem ale právě proto v této době vydejte. Pokud se totiž během oslav nového roku vyhnete městům, budete mít pekingské Zakázané město a Velkou dřevěnou pagodu v Si–anu sami pro sebe bez davů západních čumilů. Tip: zásadním pomocníkem cestovatele jsou stránky www.thebesttimetovisit.com nebo www.besttimetogo. Proč? Abyste dělali pravý opak toho, co vám radí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články