8 nejbrutálnějších offroadových závodů světa

Formule je pro slečinky, WRC pro dorost. Až vyrostete a budete hledat pořádnou výzvu, budete se muset chtě nechtě přihlásit do některého z následujících klání.

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
Kulturní barbar, oktanový pozér, vrah masa a poživatelných potravin všeobecně.

1. King of the Hammers

Jeden z nejzákeřnějších závodů vůbec. Délka 165 mil nevypadá moc výhružně, ale King of the Hammers alias KOH kombinuje rychlé pouštní přesuny maximální rychlostí a šplhání po téměř kolmých skalních stěnách. Největší výzvou je naladit osmisetkoňové monstrum na obřích kolech tak, aby zvládlo obě disciplíny. Není nic horšího, než uhánět pouští rychlostí 180 km/h, a pak si kvůli nevhodně zvoleným převodům vylámat zuby na prvním výjezdu do kopce. Nehledě na to, že jakmile se při šplhu převrátíte na záda, máte o zábavu s kladivem postaráno.

2. Baja 1000

Tisíc mil mexickou pouští, která skrývá nejen přírodní, ale i jiné nástrahy. Nejednou se stalo, že na trať přitáhli nějakou tu překážku diváci, aby byla "větší legrace". Stejně jako v případě Dakaru jsou tu místa, kam přijede pomoc až za několik hodin. Stejně jako na Dakaru se tu jezdí na doraz se speciály o síle tisíce koní. Stejně jako na Dakar se sem lidé vracejí, protože tenhle adrenalin nic nenahradí

3. Gazelle Rally

Offroadový závod jen pro holky. Odvracíte zrak? To byste neměli. Několik expertů na závodění v terénu potvrdilo, že chlapi by jen těžko zajížděli lepší výsledky. Tady se totiž závodí postaru - dostanete mapu, tracker, aby o vás věděli pořadatelé a pomocí kilometrovníku se musíte sami (samy) odnavigovat. Žádná elektronika, žádná GPS nebo mobilní telefon. Jestli máte pocit, že holky nemají orientační smysl, zkuste se někdy na tuhle rally mrknout. Zjistíte, že to byl jen další mýtus.

4. Iron Butt Rally

Tisíc mil denně v sedle motorky. Jedenáct dní v kuse. Během téhle rally, která se na území USA koná každé dva roky, zažijete zničující pouštní teploty, mráz, plískanice, tornáda a pokud to organizátorům vyjde, tak i zemětřesení. Každý den musíte najet stanovený počet mil a dostat se do cíle ve stanoveném dvouhodinovém okně. Můžete ještě sbírat body navíc, pokud objevíte bonusová místa po cestě. To ovšem znamená zajížďku. Mít železný zadek, jak naznačuje název celého podniku, se tu opravdu vyplatí.

5. Erdzberg Rodeo

35 kilometrů po štěrku. To zní celkem nevinně. Přesto je tenhle závod v jednom z rakouských dolů považován za nejbrutálnější enduro celé sezóny. Z tisícovky závodníků postupuje z rozjížďky pouhá půlka a do cíle se málokdy dostane víc než 30 účastníků. Terén je brutální a ostrý štěrk závodním strojům nic nedaruje. Většina lidí končí pro defekt, v horším případě kvůli zranění.

6. Rainforest Challenge

Malajská obdoba Camel Trophy je šestidenní brutální rally, která vede hned skrz několik džunglí. Bahno, bláto, flora i fauna a samozřejmě šílené počasí, které umí dát strojům poslední ránu z milosti. Až tady poznáte, kde jsou hranice možností auta a vaší tělesné schránky.

7. Ladoga Trophy

Ruská varianta na vytrvalostní rally. Devítidenní nářez v okolí jezera Ladoga, ve kterém příroda závodníkům ukáže, zač je toho loket. Každý terén je podle organizátorů prostupný, takže pokud někde uvíznete, je to vaše chyba, nikoliv jejich. V některých sekcích platí pravidlo „pokud tam dohlédnete, tak tam i dojedete“.

8. Dakar

Mysleli jste si, že na Dakar zapomeneme? Je úplně jedno, jestli se jede v Africe nebo Americe. Sice ubylo únosů závodních posádek, ale to neznamená, že by legendární závod ztratil cokoliv na své obtížnosti. Zvlášť v režii jedné stopy se pořád jedná o každodenní boj o holý život.

A TADY máte 8 absurdních přešlapů automobilek, které odnesli přímí zákazníci.

Komentáře