10 nejtrefnějších citátů papeže Františka

Papež František je miláčkem celého světa - dokonce i zavilí čeští ateisté si k němu dokáží přiznat jisté sympatie.

Ať už je vaše přesvědčení jakékoliv, nemůžete pominout řadu změn, které papež František za svého působení učinil uvnitř nejtradičnější instituce celého světa, v katolické církvi. Papež František je osobnost, která hýbe srdci téměř celého světa. Pojďme si připomenout jedny z jeho nejpamětnějších citátů.

1. "Věřím v Boha. Nikoliv katolického boha, takový neexistuje. Je tu Bůh a já věřím v Ježíše Krista, jeho inkarnaci. ježíš je můj učitel, můj kazatel. Ale Bůh, Otec, Abba je světlem a Stvořitelem. To je mé bytí."

2. "Jelikož mnozí z vás nepatří ke katolické církvi a další jsou nevěřící, z hloubi srdce každému z vás dávám tiché požehnání, respektuji vaše svědomí - a s vědomím, že každý jeden z vás je Božím dítětem. "

3. "Byť jen kapka soucitu změní svět v méně chladný, více spravedlivý."

4. "Zda-li je někdo homosexuál, který má dobrou vůli a hledá Pána, kdo jsem já, abych soudil?"

5. "Muži i ženy jsou obětování modlám zisku a spotřeby, 'kultuře odpadků'. Zničí-li počítač, je to tragédie, ale chudí, ti nejvíce potřební - dramata těchto lidí se stávají normou."

6. "Je dobře známo, že současná úroveň výroby je dostačující, ale stále jsou tu lidé, kteří trpí hladem. To je, drazí přátelé, skutečně skandální. Musí být nalezen způsob, jak umožnit všem těžit z plodů Země a ne jen překlenout propast mezi bohatými a těmi, kteří čekají na okamžik, kdy něco spadne dolů ze stolu, ale především zajistit spravedlnost, čestnost a respekt pro každou lidskou bytost."

7. "Líčit papeže jako nějakého Supermana, jakousi hvězdu, se mi zdá urážlivé. Papež je člověk, který se směje, pláče, klidně spí a má přátele jako každý jiný normální člověk."

8. "Mladí lidé jsou v krizi. Všichni jsme si zvykli na kulturu jednorázového použití. Děláme to samé se seniory a všemi lidmi v jejich pracích - ti všichni jsou postižení kulturou, kde je vše na jedno použití. Musíme zastavit ten zvyk vyhazovat vše po jednom použití. Potřebujeme kulturu inkluze."

9. "Nemůžeme sebe samotné v tichosti držet zavřené ve farnostech, v našich komunitách, když tolik lidí čeká na evangelium. Nestačí jen otevřít dveře - musíme jimi projít a setkávat se s lidmi!"

10. "Někdo si myslí - a omluvte zde můj výraz - že když máme být dobrými katolíky, musíme být jako králíci. Ne. Rodičovství je o tom být zodpovědný. To je naprosto jasné."

A o tom, jak se papež František nebojí prohlásit vyvraždění Arménů Turky za největší genocidu 20. století, si můžete přečíst ZDE.

Komentáře