fb pixel Rychle a zběsile 1 až 8: Od skromného akčňáku k megablockbusteru – G.cz
Vyhledávání

Rychle a zběsile 1 až 8: Od skromného akčňáku k megablockbusteru

Chtěli byste si zajít do kina na osmičku, ale naposledy jste viděli trojku, a teď vlastně netušíte, co je to za lidi na plakátu, a proč tam všechno vybuchuje a hrdinové mají v ruce bouchačky místo šaltpák? Rádi vám to vysvětlíme.

Václav Rybář
Václav Rybář 19.4.2017, 08:00

Rychle a zběsile je jedna z těch sérií, která má nejen proměnlivou kvalitu, ale dokonce se nebojí střídat žánry nebo alespoň subžánry. První film byl komorním akčňákem o svérázné subkultuře, ten poslední je div ne bondovka s početným ansámblem herců a rozpočtem čtvrt miliardy dolarů. Navíc po sobě filmy nejdou chronologicky, pořadí děje je zhruba následující: jednička, dvojka, čtyřka, pětka, šestka, trojka, sedmička a osmička. To jen tak pro pořádek. My se pokusíme všechny filmy tak zhruba načrtnout, aniž bychom vám vykecali cokoliv z děje. Tak se připoutejte, pojedeme z kopce!

Rychle a zběsile

V podstatě remake osmdesátkového kultu jménem Bod zlomu, kde si bromance prožívali Patrick Swayze jako kriminálník-gentleman a Keanu Reeves coby polda v utajení. Místo nich tu máme kriminálníka Doma (Vin Diesel), který občas něco čmajzne, aby mohl nakrmit svou "rodinu" a věnovat se pouličním závodům. Fanda do aut a policajt Brian (Paul Walker) se mu dostane na kobylku, ale zamiluje se do jeho sestry a začne svého nového kamaráda obdivovat. Na konci se rozejdou se vzájemným respektem, oba moudřejší o pár životních lekcí. Dodnes povedená žánrovka, i díky jisté ruce režiséra Roba Cohena a mladým talentovaným hercům.

Rychle a zběsile 2

Policajt Brian je po škraloupu z jedničky převelen do Miami, kde se taky závodí, takže jeho rychlé ruce na volantu přijdou k užitku. Na pomoc si přibere kámoše z pasťáku, Romana (Tyrese Gibson), a spolu jdou po krku místnímu bossovi. Recept prvního dílu šmrncnutý Miami Vice fungoval jen "tehdy a teď", z dnešního pohledu působí spíše úsměvně a citelně mu chybí protiváha v podobě Vina Diesela. Snaživé, ale zapomenutíhodné béčko.

Rychle a zběsile: Tokijská jízda

Do třetího dílu už se nedostal ani Dom (Diesel), ani Brian (Walker). Děj se přesouvá do Japonska, protože tam momentálně frčí móda driftingu (momentálně míněno v roce 2006) a producenti mají pocit, že se zavděčí východnímu publiku a něčím novým překvapí to západní. Lucas Black v hlavní roli jako vzpurný klacek bohužel nemá charisma ani talent, takže to celé táhne na bedrech jeho místní guru Han (Sung Kang) a tokijský vizuál. Dějově i řemeslně těžký podprůměr, který oslovil jen tehdejší teenagery, protože hlavní hrdina byl středoškolák a rebel. Potitulková scéna s Vinem Dieselem měla potěšit zklamané fanoušky - producenti ji dotočili po katastrofálních prvních projekcích.

Rychlí a zběsilí

Po slabší trojce už další díl nikdo nečekal, ale Vinu Dieselovi a Paulu Walkerovi se kariéry nijak slibně nerozjely, a tak se vrátili zpátky za volant. Spolu s nimi přispěchal i režisér trojky a složil překvapivě schopný reparát. Oba staronoví hrdinové si k sobě našli cestu a při rozkladu mexického kartelu opět začala vznikat ona "rodina", jejíž motiv se táhne celou sérii. Snímek vydělal slušné peníze a dokázal, že je v Rychle a zběsile ještě slušný potenciál. Zároveň to byl asi poslední snímek, který byl primárně o autech a závodění.

Rychle a zběsile 5

Doma i Briana dostihne jejich přechod na druhou stranu zákona. Žijí jako psanci, a tak po nich jde jeden z nejlepších lovců lidí na planetě, Hulk v lidské podobě - Luke Hobbs. S nástupem Dwaynea Johnsona chytá série úplně novou mízu. Domova "rodina", do které se vrací většina tváří z předchozích čtyř dílů, tu stojí proti skvěle vycvičené vojenské jednotce. Pořád jde ještě trochu o auta, ale taky o krádež spousty peněz, aby si už nikdo nikdy nemusel hlídat záda. Naši hrdinové se chovají tak trochu jako Robin Hood, takže je to popichování se zákonem zlehčeno. Navíc si tu všichni navzájem zachrání krky a konec tak trochu evokuje jedničku, když Dom a Brian získají Hobbsův respekt. Jde o definitivní nakročení k blockbusterovému žánru a asi o nejlepší film z celé série.

Rychle a zběsile 6

V šestce Dom nachází jednu zatoulanou členku své "rodiny" a hodlá udělat se svým týmem všechno pro to, aby ji získal zpátky. Samozřejmě je to past. Brzy se ukazuje, že proti Domovi stojí stejně schopná jednotka kriminálníků, kteří si ale servítky neberou a hrabou jen pro sebe. I proto přichází na pomoc Luke Hobbs, který tentokrát stojí na Domově straně. Výsledkem je akční film plný šílených sekvencí, jehož hrdinové začínají svými výkony připomínat superhrdiny. Tohle už skutečně není Rychle a zběsile, jak si ho pamatujete. Tohle je plnokrevný a velmi zábavný blockbuster, který nelze brát vážně.

Rychle a zběsile 7

Hlavní záporák ze šestky měl bráchu, a ten se teď hodlá Domovi a jeho týmu pomstít. Otřepaná zápletka je pouhou záminkou k rozpoutání ještě větších akčních orgií než minule. Luke Hobbs tu trochu stojí stranou, aby měli Dom a Brian víc prostoru, ale v zásadě jde znovu o totéž v bledě modrém, jen s větším rozpočtem, šílenějšími lokacemi a více lokacemi než v průměrné bondovce. Už tu nejde o kradení čehokoliv, tohle je boj o přežití a právo na svatý pokoj. Divák ale dopředu tuší, že Domův tým mít klid nikdy nebude. Ne dokud ho budou diváci milovat. A sedmička vydělala v kinech půl druhé miliardy dolarů, takže je jasné, že tohle není ani zdaleka poslední kapitola.

Rychle a zběsile 8

Dom a Letty mají zasloužené líbánky na Kubě, Brian s Miou opustili akční život a užívají si zaslouženého klidu někde v tropickém ráji, ale sličná hackerka Cipher, která stála za událostmi v šestce a sedmičce, se rozhodla vystoupit ze stínu a použít proti Domovi nejvyšší trumf. Patriarcha "rodiny" se tak obrací proti svým blízkým a vzniká z toho problém, který bude třeba urychleně řešit. A možná s řešením budou muset pomoci i ti, kdo dříve stáli na opačné straně barikády...

Osmička je drobnou variací na předchozí díly a snaží se rozvíjet téma "rodiny", ale především je to další drahý, epický a zábavný akčňák, který naštěstí většinu času neberou vážně ani jeho tvůrci. Tak jako se v autech kvůli zábavě vypíná stabilizace, aby zbytečně nezasahovala do řízení, když se aktivně pokoušíte dostat auto do smyku, tak v Rychle a zběsile 8 je třeba vypnout mozek, aby se vám nepletl pod nohy, když si chcete cíleně užít akční scénu. Dějově to vůbec nedává smysl, je to trochu delší, než by to být mělo, ale je to pořád velká zábava, ve které stojí auta až za bouchačkami a neskutečným vodopádem hlášek. Je to tak trochu povrchní bondovka, s humorem, který se z bondovek už dávno vytratil. Pokud vám v nich chybí a chcete se odreagovat u letního popcornu, tak nehleďte na aprílové počasí a na Rychle a zběsile 8 vyrazte. Je to ptákovina... neuvěřitelná. Ale o to právě jde!

A TADY si přečtěte o prvním obrovském úspěchu českých filmařů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články