fb pixel Pro a proti přijetí eura: Postoje stran před volbami jsou 50:50 – G.cz
Vyhledávání

Pro a proti přijetí eura: Postoje stran před volbami jsou 50:50

Euro nebo korunu? Ani politici v tom nemají jasno. Půl jich chce přijmout evropskou měnu, půl ponechat tu českou.
Zdroj: Profimedia.cz

Volby jsou již za dveřmi. Jednou z otázek, kterou politici v rámci kampaně řeší, je i jejich postoj k přijmutí eura. Hlavní analytik eTrader Tomáš Krejší pro G.cz hodnotí, jak se vlastně jednotlivé strany k euru staví. Rozložení podpory a odmítání evropské měny je zhruba půl na půl.

Jan Palička
Jan Palička 19.10.2017, 11:49

Po zhodnocení volebních programů deseti vedoucích politických stran podle průzkumu Median a Kantar TNS před volbami do poslanecké sněmovny jsou síly mezi zastánci a odmítači přijetí přibližně vyrovnané. Rázné „ne“ říkají ANO, ODS, KSČM, SPD a prozatímní „ne“ říkají Piráti. Pro „ano“ jsou jednoznačně TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Zelení, podmíněně také ČSSD.

Velké rozdíly jsou v tom, jakou důležitost otázce přijetí eura strany ve svých programech dávají. Pokud budeme hodnotit prostor, jaký věnují tématu, počtem slov, pak nejpodrobněji se otázkou zabývají ve svém programu Piráti (1 040 slov). V jejich případě je to logické, protože dlouhodobě naopak jsou pro přijetí eura, nicméně vyjmenovávají řadu podmínek, které je třeba splnit, aby toto mohlo nastat.

Daleko za Piráty jsou další strany s rozsahem odpovídajícím jednomu odstavci, počínaje Zelenými, soustředícími se na důvody pro přijetí, které následuje ČSSD a ANO, které naopak zdůvodňuje svůj nesouhlas s přijetím eura. Naopak, lapidárně, jen několika slovy, své „ano“ v programu vyjadřují TOP 09 či KDU–ČSL či obdobně, jen s opačným znaménkem ODS.

Na závěr je třeba dodat, že rozsah tématu eura v programu neznamená jeho kvalitu. Dále to rovněž neznamená, že se strany nevěnují euru v jiných materiálech podrobněji či odborněji.

A zde se ještě mrkněte na Přijetí eura? Proč se o tom nesmí diskutovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články