fb pixel Přiznání po letech: válečný veterán se doznal, že si své hrdinské zásluhy z vylodění v Normandii vymyslel – G.cz
Vyhledávání

Přiznání po letech: válečný veterán se doznal, že si své hrdinské zásluhy z vylodění v Normandii vymyslel

George G. Klein byl dlouhé roky oslavován jako válečný hrdina, který nasadil svůj život během spojeneckého vylodění v Normandii 6. června 1944. Za své zásluhy byl několikrát vyznamenán a účastnil se vzpomínkových akcí, kde byl považován za celebritu. V jeho 96 letech se v Kleinovi nejspíše hnulo svědomí. Válečný veterán na stará kolena přiznal, že si všechny zásluhy, které jsou mu připisovány, vymyslel a během Dne D v Normandii vůbec nebyl.

Jan Palička
Jan Palička 24.8.2017, 07:25

6. červen 1944 se do dějin navždy zapsal jako Den D. Toto datum si spojenečtí vojáci vybrali pro zahájení operace Overlord, tedy výsadků v Normandii, kdy následným postupným pronikáním do nacisty okupovaného území pak vojáci, kteří se osudného dne vylodili na březích pláží Omaha, Juno, Sword, Gold a Utah, přispěli k definitivní porážce Třetí říše a ukončení druhé světové války na evropském území.

Od vylodění v Normandii uplynulo letos 73 let. Na francouzských plážích onoho dne padlo několik tisíc vojáků. I většina z těch, kteří operaci Overlord přežili, je dnes po smrti, a ti, kteří stále ještě žijí, překročili práh devadesáti let. O to cennější je přítomnost každého z těchto veteránů na vzpomínkových akcích, protože jsou posledními hrdiny schopnými předat očitá svědectví o vojenské akci, která změnila dějiny.

Jedním z veteránů Dne D je i bývalý americký voják George G. Klein. Ten byl několikrát vyznamenán, mimo jiné Purpurovým srdcem za zranění v boji nebo jedním z nejvyšších francouzských vyznamenání – Řádem čestné legie. Klein se objevil v mnoha dokumentech o vylodění v Normandii a patřil spolu s několika málo dalšími veterány k nejcennějším hostům slavnostní vzpomínky, která se přímo na pláži Omaha konala letos v červnu. Klein zde byl doslova za celebritu a každý s ním chtěl mít fotku a získat jeho podpis. Nyní se ale ukázalo, že přízni a úctě se celé roky těšil neprávem.

Klein měl být jedním z 225 odvážných vojáků, kteří jen s minimálním vybavením zdolali za kulometné palby třicetimetrové útesy na skalním výběžku Pointe du Hoc a následně obsadili německé kulometné hnízdo. Vojenský historický spolek pečující o odkaz vylodění v Normandii letos vybral od nadšenců v přepočtu téměř 100 tisíc korun, aby stařičkému Kleinovi zaplatil cestu z domova seniorů ve státě Illinois, kde nyní žije, a veterán se tak mohl naposledy podívat na místo, kde bojoval o osud celého světa. Po návratu ze vzpomínkové akce se ale v Kleinovi hnulo svědomí a přiznal, že vše bylo jinak.

Šestadevadesátiletý Klein po 73 letech přiznal, že si vše, za co je oceňován, vymyslel a 6. června 1944 v Normandii vůbec nebyl. Vzhledem k tomu, že si několik týdnů předtím při cvičení vymkl kotník, nemohl se výsadku zúčastnit, a zatímco vojáci šplhali po útesech na Pointe du Hoc, Klein se svou jednotkou pobýval na základně v Severním Irsku. Už v minulosti někteří váleční historici upozorňovali na to, že neexistují důkazy o tom, že by se Klein výsadku zúčastnil, nicméně přikládali to spíše tomu, že značná část záznamů o operaci Overlord se do současnosti nedochovala. Nyní jim Klein na sklonku života dal za pravdu. „Nejsem skutečný hrdina, skuteční hrdinové byli ti muži, kteří tam onoho dne položili své životy,“ řekl ve výčitkách svědomí Klein.

Představitelé spolku pro odkaz vylodění v Normandii se nicméně na Kleina nezlobí. Poukazují hlavně na to, že Klein se skutečně v Normandii vylodil, ač o měsíc později než na Den D, a následně přispěl k osvobozování Evropy. Cení si i toho, že se Klein odhodlal po mnoha letech vyjít s pravdou ven a nezůstal pohlcen vlastní lží, a své tajemství si tak neodnese do hrobu. Klein není zdaleka jediným veteránem, u kterého se ukázalo, že celá léta uváděl všechny v omyl. Howard Manoian byl rovněž celá desetiletí oslavován jako hrdina, který bojoval i navzdory zraněním při osvobozování vesnice Sainte-Mère-Église, kam se dokonce na důchod přestěhoval. V roce 2009 se ale ukázalo, že o vesnici vůbec nebojoval a jen na frontovém zázemí poskytoval technickou podporu a opravoval sprchy.

Zde si připomeňte pětici neznámých hrdinů, kteří se na rozdíl od Kleina vylodění v Normandii zúčastnili.

Podobné články

Doporučujeme

Další články