fb pixel Příběh písně We Are the World: Charitativní hit sjednotil svět a vydělal stovky milionů – G.cz
Vyhledávání

Příběh písně We Are the World: Charitativní hit sjednotil svět a vydělal stovky milionů

Zdroj: Profimedia

Píseň "We Are the World" z roku 1985 skutečně vešla do dějin charitativních akcí. Prodalo se jí přes dvacet milionů kopií a singl se stal devátým nejprodávanějším na světě. Takový úspěch tehdy hvězdní muzikanti pravděpodobně nečekali. V současné době si na Netflixu můžete pustit dokument pod názvem "The Greatest Night in Pop", kde vám vysvětlí, jak to celé vzniklo. Píseň přitom byla napsána a nahrána během jedné noci.

Martin Miko
Martin Miko 11.3.2024, 10:53

Píseň, která pomohla Africe

Představte si, že je rok 1985 a všechny největší hvězdy, které dodnes obdivujeme, jsou v plné síle a na vrcholu kariéry. Americký bavič a aktivista Harry Belafonte se nechal inspirovat jedním charitativním projektem ve Velké Británii a rozhodl se, že totéž by měl někdo udělat v USA. Cíl byl jasný – podpořit organizaci United Support of Artists for Africa (USA pro Afriku), která poskytovala humanitární a potravinovou pomoc pro Etiopii. Belafonte proto kontaktoval hudebního manažera Kena Kragena, který měl za sebou Lionela Richieho a Kennyho Rogerse, kteří byli v polovině 80. let absolutní superhvězdy. Oba na nápad kývnuli a přizvali k sobě Stevieho Wondera a samotného Quincyho Jonese. Ten si kvůli této unikátní spolupráci vzal volno v rámci filmu Purpurová barva, na němž pracoval na soundtracku. Vzhledem k tomu, že hudební producent Quincy Jones v minulosti několikrát spolupracoval na mnoha zásadních hitech s Michaelem Jacksonem, neměl problém mu zavolat. Jackson měl zrovna za sebou velké turné se svými bratry, takže nebyl žádný problém, aby se k této spolupráci nepřipojil.

Plán byl jasný – napsat globální píseň, ke které přizvou co nejvíce hvězd napříč žánry. Jackson společně s Lionelem řekli, že se postarají o text písně. K autorskému duu se měl původně připojit i Stevie Wonder, ale v té době byl zaneprázdněn psaním soundtracku k filmu Žena v červeném, který obsahoval megahit "I Just Called to Say I Love You". Nicméně Michael Jackson pozval Lionela k sobě domů, kde strávili celý týden psaním písně "We Are the World". Dali si za cíl napsat song, který bude snadno zpívatelný, zapamatovatelný a ikonický. Den před nahráváním v noci 21. ledna 1985 byl text i melodie kompletní.

O den později se ve studiu na Beverly Boulevard v Los Angeles začali scházet muzikanti, technici, kameramani, štáb, zvukaři, produkční a další potřebná síla, která měla za cíl postarat se o to, aby výsledek byl co nejlepší. Na místě se sešli nejlepší muzikanti, kteří byli v té době k dispozici. Na baskytaru hrál Louis Johnson, na bicí John „JR“ Robinson a na piano byl Greg Phillinganes. Tito muzikanti spolu hráli například při tvorbě zásadních hitů pro Michaela Jacksona, které produkoval Quincy Jones.

Nejdůležitější byl však seznam hvězd, které dorazily do studia až 28. ledna 1985. V podstatě tam byl každý, kdo v té době v hudebním průmyslu něco znamenal. Kromě výše zmíněných přijeli hvězdy jako například Tina Turner, Paul Simon, Billy Joel, Diana Ross, Bruce Springsteen, Willie Nelson, Daryl Hall, Cyndi Lauper, Bob Dylan, Ray Charles, Smokey Robinson a spousta dalších. Dorazili skutečně všichni, až na zpěváka Prince, který odmítl nahrávat společně s ostatními interprety ve stejném studiu. Celkem se ve studiu sešlo 47 předních, převážně amerických umělců, kteří chtěli pomoci lidem postiženým hladomorem v Etiopii v důsledku velkého sucha v letech 1984-1985. Dalších zhruba 50 interpretů musela produkce odmítnout, protože by se prostě nevešli do studia.

Během nahrávání písně, která měla být kompletně vytvořena přes noc, pobíhali po studiu kameramani, kteří sbírali potřebný materiál pro tvorbu videoklipu k písni. Vrcholem bylo samozřejmě kromě sólových částí vybraných interpretů refrén, kde zpívali všichni umělci najednou. Den po nahrání písně dostal Quincy Jones za úkol rozeslat všem umělcům nahrávku spolu s dopisem. V něm byla prosba, aby umělci nahrávku nesdíleli a velké poděkování za to, co udělali pro Afriku, i když vlastně tehdy nemohli tušit, jestli bude mít píseň úspěch.

Písnička se nakonec stala jednou z nejúspěšnějších v dějinách. Během prvních čtyř měsíců od vydání vydělala pro Etiopii skoro 11 milionů dolarů. Singl o nákladu 800 tisíc kusů byl vyprodán během pouhých tří dnů a píseň obsadila první místa ve všech hitparádách po celém světě. V tom samém roce získala píseň "We Are the World" dvě ceny Grammy Award za píseň roku a nahrávku roku. Celkově se této písni prodalo přes 20 milionů kopií.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/We_Are_the_World

https://www.csfd.cz/film/1471399-nejhvezdnejsi-noc-popu/prehled/

https://www.csfd.cz/film/39640-we-are-the-world/prehled/

https://www.rollingstone.com/music/music-features/we-are-the-world-a-minute-by-minute-breakdown-54619/

https://usaforafrica.org/we-are-the-world/

Podobné články

Doporučujeme

Další články