Vánoční písně nemusí být kýčovité
I když patříte mezi tu podivnou sortu lidí, kteří nemají rádi vánoční svátky, tak v prosinci prostě vánoční hudbě neutečete. Hraje ze sluchátek lidí v metru, v obchodních domech, a dokonce i na poště. Některé písničky milujeme asi všichni – jako třeba Last Christmas od Wham – u jiných si chceme urvat uši, protože se jedná o hudební ekvivalent yperitu. Ano, Mariah Carey, přesně o tobě je řeč. Nicméně, ne všechny vánoční písničky jsou jen jednoduchým komerčním kalkulem. Některé z nich jsou skutečně zajímavými hudebními, a hlavně textařskými počiny. Skvělým příkladem artové sváteční muziky je pak song A Spaceman Came Travelling od britského zpěváka Chrise de Burgha.
Tohoto anglického muzikanta asi naprostá většina z nás zná díky nesmrtelné zamilované písničce z roku 1986 s názvem Lady in Red, která byla mimochodem před několika lety v Británii zvolena za nejvíce nenáviděnou píseň v její hudební historii – deník The Independent trefně poznamenal, že by otravnější skladbu dokázal napsat snad jen James Blunt. Nicméně, dávno předtím, před Vánoci roku 1974, byl Chris de Burgh mladým nezaměstnaným písničkářem, jenž právě podepsal svou úplně první smlouvu s nahrávací společností A&M. Jelikož byl de Burgh téměř bez peněz, přespával u svého kamaráda v bytě, kde si dlouhé chvíle krátil četbou knihy Vzpomínky na budoucnost od švýcarského záhadologa Ericha von Dänikena. Jestli nejste s tvorbou tohoto kontroverzního spisovatele obeznámeni, tak vězte, že Däniken na základě pozorování určitých anomálií v lidské historii přišel s teorií, že lidská civilizace byla od svého počátku ovlivňována mimozemskými návštěvníky. Bohové, které lidstvo v minulosti uctívalo, měli být podle Dänikena příslušníci vyspělých mimozemských národů.
Ježíšek chce domů
V tom Chrise de Burgha napadla šílená myšlenka – co když ve skutečnosti byla betlémská hvězda kosmickou lodí a archanděl Gabriel byl mimozemšťan, který přišel navštívit malého Ježíška do chléva? De Burgh se chopil tužky a budoucí hit byl na světě – do písně kromě příběhu kosmické návštěvy narození Ježíš Krista ještě zakomponoval teorii tzv. druhého návratu, kterou převzal ze sbírky básní irského spisovatele Williama Butlera Yeatse. Ten věřil, že každých 2000 let dojde k velké události, jež ovlivní budoucí směřování lidstva. A jelikož se blížil konec milénia, nabyla tato myšlenka celkem aktuální nádech.
Výsledkem byla A Spaceman Came Travelling – jedna z nejzajímavějších vánočních písní, jaká kdy spatřila světlo světa, a to nejen z textařského hlediska, ale i z hudebního. Chris de Burgh umocnil celou sci-fi atmosféru písně pomocí tehdy módních syntezátorů. Když pak píseň o rok později vyšla na zpěvákově debutovém albu, Spanish Train and Other Stories, stala se jeho prvním hitem – svůj úspěch pak zopakovala o 11 let později, když byla na Vánoce roku 1986 vydána znovu, aby zúročila úspěch již zmíněné odrhovačky Lady in Red. Jakkoliv vám může přijít představa mimozemšťanů u betléma absurdní, nezapomeňte si píseň pustit. Zcela určitě to pro vás bude mnohem větší hudební i vánoční zážitek než All I Want For Christmas Is You – ano, možná do téhle písně kopeme až moc, ale sami nám dáte za pravdu, že si náš hejt plně zaslouží.
A tady si připomeňte nejlepší vánoční epizody vašich oblíbených seriálů.