fb pixel Příběh Lance Armstronga: Od krále Tour de France přes bojovníka s rakovinu po nadopovaného podvodníka – G.cz
Vyhledávání

Příběh Lance Armstronga: Od krále Tour de France přes bojovníka s rakovinu po nadopovaného podvodníka

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Lance Armstrong je bezpochyby jedním z nejznámějších žijících sportovců, zároveň se ale stal i jedním z těch nejkontroverznějších. Poté, co několikrát zvítězil v Tour de France, poprvé to bylo přesně před 20 lety, a porazil rakovinu, bylo odhaleno, že k úspěchu si dopomohl dopingem a cyklistické tituly mu byly odebrány. Takovýhle je jeho životní příběh.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 25.7.2019, 10:40

Talent od mala

Svou kariéru započal Lance Armstrong už v mládí, kdy se v mládežnických oddílech snažil prosadit jako triatlonista. Už ve svých 16 letech se stal profesionálem a na přelomu 90. let se mu podařilo získat první místo na triatlonovém mistrovství USA. Triatlon ho však natolik neoslovoval, jelikož cítil, že nejvíce vyniká v jízdě na kole, a proto se začal věnovat primárně cyklistickému závodění. O rok později se pro změnu stal vítězem amatérského mistrovství Spojených států amerických v cyklistice. V roce 1992 byl jednadvacetiletý Lance poprvé vyslán na olympijské hry do Barcelony, kde obsadil 14. místo. Ačkoliv se na OH příliš neprosadil, umístění mezi dvacítkou nejlepších ho vyneslo mezi profesionální cyklisty, což si vždycky přál. Nabral zde cenné zkušenosti a následující rok se prokázal jako jeden z nejtalentovanějších cyklistů své generace.

V roce 1993 vyhrál 3 prestižní americké závody, v červenci téhož roku poprvé dosáhl na vítězství v jedné z etap závodu Tour de France a zároveň se mu podařilo zvítězit na mistrovství světa v silniční cyklistice, což v jeho 21 letech znamenalo, že se stal v podstatě dvojitým rekordmanem.

Rakovinu přemohl díky pevné vůli

Šokující událost pro Lance nastala na podzim roku 1996, kdy mu lékaři diagnostikovali rakovinu varlat, kterou doprovázely rozsáhlé metastáze na plicích. Příznaky nemoci, které po několik měsíců stupňovaly, však jako vrcholový sportovec považoval za vyčerpání organismu. Špatně se mu dýchalo, pociťoval vzrůstající bolesti v tříslech a trpěl neustálými bolestmi hlavy. Dle lékařů byla jeho šance na přežití menší než 50 %. Začal tedy s okamžitou léčbou, kdy mu během vyšetření lékaři objevili další dva nádory na mozku. Pro Armstronga jako sportovce i člověka bylo následující období, které trvalo téměř rok, nejtěžším v jeho kariéře i životě. Během 3 měsíců od října 1996 podstoupil několik operací a chemoterapií. V prosinci 1996 proběhla poslední chemoterapie. Lékaři mu o rok později oznámili, že je vyléčený a nemoc se pravděpodobně nevrátí. Pro Lance to znamenalo jediné. Mohl opětovně usednout do sedla a ukázat světu, že boj s rakovinou není jeho posledním vítězstvím.

Velký návrat nadopovaného cyklisty

Po vyléčení začal opět trénovat a v září 1997 prohlásil, že chystá návrat do profesionální cyklistiky. Během začátků však měl problémy sehnat angažmá a dostat se do té správné sportovní formy, jakou disponoval před rakovinou. Postupně se však zúčastnil několika závodů a už v roce 1999 poprvé oblékl žlutý trikot absolutního vítěze závodu Tour de France. Díky své ohromné vůli dokázal celkem vyhrát 7 závodů Tour de France v řadě, což se před ním nikomu nepodařilo. Armstrong se stal doslova miláčkem publika. I lidé, kteří se o cyklistiku nijak nezajímali, sledovali jeho nezlomné odhodlání a na jeho podporu a zároveň na podporu boje s rakovinou nosili žluté plastové náramky Live Strong. Po raketovém vzestupu ale přišel stejně tak rychlý pád.

Příčinou Armstrongova úspěchu nebyla jen dlouholetá píle a vytrvalost. V roce 2012 zveřejnila antidopingová agentura USADA zprávu o tom, že jeden z nejlepších cyklistů světa využíval doping jako podpůrnou látku pro své sportovní výkony. Už předtím se uvažovalo o možném dopingu, avšak nikdy to nikdo neprokázal, tedy až do roku 2013, kdy mu v moči nalezli stopy erythropoietinu. Antidopingová agentura USADA tak usvědčila Armstronga z dopingu a byly mu odebrány všechny jeho tituly z Tour de France a zároveň na něj byl uvalen doživotní distanc do dalších profesionálních závodů. V americké televizní show poté připustil, že užíval některé zakázané látky, avšak nevěděl, že se jedná o doping a věřil, že se jedná o běžnou činnost. V kontextu doby se jednalo o jednu z největších dopingových afér v historii cyklistiky i profesionálního sportu vůbec.

Lance se však k cyklistice vrátil, nikoliv jako závodník, ale glosátor ve svém internetovém pořadu Stages, kde komentoval dění kolem Tour de France. Pořad poslouchalo neuvěřitelných 300 tisíc fanoušků denně. Je to důkazem toho, že ač Armstrong své fanoušky zklamal, stále zůstává legendou a na popularitě neztrácí, spíše naopak.

A zde je 6 důvodů, proč je sport vždy skvělý nápad.

Podobné články

Doporučujeme

Další články