fb pixel Nacistickou bibli napsal Hitler ve vězení: V některých zemích vás za držení Mein Kampf můžou i zavřít – G.cz
Vyhledávání

Nacistickou bibli napsal Hitler ve vězení: V některých zemích vás za držení Mein Kampf můžou i zavřít

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Asi žádná jiná kniha v historii se netěší tak špatné pověsti jako Mein Kampf (Můj boj) z pera nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Přesně před 94 lety Hitlerova kniha poprvé vyšla a ovlivnila myšlení mnoha Němců. Dnes je nenávistný svazek, který se stal ideologickým základem nejhorším válečným zločinům v moderních dějinách, v mnoha zemích zakázán. Co o Mein Kampfu možná nevíte?

Jan Palička
Jan Palička Aktualizováno 18.7.2019, 13:10

1. Kniha zla nadiktovaná ve vězení

Mein Kampf má poměrně netypické pozadí svého vzniku. Hitler své stěžejní literární dílo sepsal během pobytu ve vězení v Landsbergu, kde si odpykával celkem pětiletý trest, ke kterému byl odsouzen po nezdařilém mnichovském Bierhallenputsch – pivnicovém puči. Hitler sám fyzicky toho vlastně do Mein Kampfu moc nenapsal, text knihy diktoval nejprve Emilu Mauricovi a následně Rudolfu Hessovi. Nakonec si Hitler ze svého trestu odseděl jen 9 měsíců, během kterých stačil nadiktovat prakticky celou knihu, kterou pak na svobodě jen zrevidoval a dokončil. Mein Kampf následně věnoval nacistům padlým během pivnicového puče, které označil za německé mučedníky.

2. Autobiografie protkaná ideologií

Jako kniha má Mein Kampf zajímavou strukturu. Jedná se totiž částečně o dílo autobiografické a částečně o ideologický spis. Původně se kniha měla jmenovat Čtyři a půl roku boje proti lži, hlouposti a zbabělosti, což nakonec Hitler zkrátil na radu vydavatele Maxe Amanna pouze na Můj Boj. V knize nejprve Hitler popisuje své komplikované dětství a dospívání, neúspěch s přijetím na výtvarnou akademii ve Vídni, angažmá v první světové válce a vstup do řad nacistů. Vypisování se z životních frustrací vrcholí formulováním základních tezí nacismu, tedy nadřazenosti Němců a árijské rasy, potřeba zabrat pro tyto vyvolené nadlidi „Lebensraum“, tedy životní prostor, a obvinění Židů z ovládání světa a spiknutí. Židy v Mein Kampfu navrhoval Hitler vyhnat na Madagaskar, myšlenka jejich vyhlazování se zrodila až později.

3. Dílo od Němce pro Němce

Sám sebe Adolf Hitler ve své knize označil za „vyvoleného syna německého národa“, který má od samotné boží prozřetelnosti za úkol navrátit své vlasti její slávu. Veškerá moc a čest byla podle Hitlerova soudu Německu odebrána Versaillskou smlouvou po první světové válce, tu ostatně opakovaně označuje za zločinný protiněmecký akt. Sám Hitler říkal, že knihu napsal jako Němec pro Němce a odmítal její překládání a vydávání v jiných jazycích i v jiných zemích. Obyvatelům země sužované meziválečnou chudobou a hospodářskou krizí Hitlerovy myšlenky konvenovaly a pro mnohé to bylo právě přečtení Mein Kampfu, co je přivedlo k nacistické ideologii. Historici a politologové se shodují na tom, že právě pohnutá doba, v níž Mein Kampf vyšel, byla klíčem k úspěchu Hitlerových myšlenek, i když objektivně vzato je kniha poněkud plytká, plete páté přes deváté a často si na mnoha místech protiřečí. V napjaté atmosféře zbídačeného Německa ale i to stačilo.

4. Hitler jako autor – milionář a jeho Druhá kniha

Mein Kampf původně Hitler zamýšlel jen pro užší okruh členů a sympatizantů nacistické strany, kniha se ale prakticky okamžitě stala doslova bestsellerem. Mezi lety 1925 a 1933 vydělal Hitler jen na autorských honorářích za zhruba čtvrt milionu prodaných výtisků neuvěřitelných 1,2 milionu marek, přičemž průměrný roční plat byl kolem 5 tisíc marek. Zajímavostí je i to, že Hitler neodváděl z těchto příjmů daně a dlužil finančnímu úřadu přes 400 tisíc marek – jakmile se stal kancléřem, nechal svůj dluh smazat.

Po Hitlerově nástupu k moci dostal jeden výtisk Mein Kampfu každý voják a každý nově sezdaný pár. Vlastnictví Mein Kampfu spolu s portrétem Adolfa Hitlera bylo pro každou německou domácnost povinné. Odhadem se od vydání knihy do konce 2. světové války prodalo přes 10 milionů výtisků Mein Kampfu. Hitler pak v roce 1928 napsal ještě pokračování Mein Kampfu nazvané nepříliš originálně Druhá kniha, to se ale nesetkalo s takovým úspěchem a pozdější edice Mein Kampfu proto obsahovaly rovnou i text této publikace.

5. Mein Kampf dnes jako zakázaná kniha

Po druhé světové válce vyvstala otázka, jak s Mein Kampfem naložit. Víceméně od té doby se odborníci přou, zda má být kniha, jejíž zrůdné ideologii podlehly miliony lidí, zakázána, či zda má sloužit jako varování a být studována jako odstrašující příklad toho, jak málo stačí k rozpoutání doslova pekla na zemi. V mnoha zemích je ale prodej i držení Mein Kampfu zakázané a trestné.

Sporná otázka se řešila i v Česku, kde byli vydavatelé Mein Kampfu nejprve odsouzeni za propagaci nacismu, následně byl ale verdikt zrušen. Když v roce 2015 uplynula sedmdesátiletá doba trvání autorských práv Adolfa Hitlera, začala se jeho kniha znovu vydávat jako volné dílo. Platí nicméně, že nová vydání musí být doplněna o historický výklad a komentář.

Zde se pak můžete seznámit s Hitlerovými sourozenci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články