fb pixel Před 72 lety vznikla Organizace spojených národů, do které patří téměř všechny státy světa – G.cz
Vyhledávání

Před 72 lety vznikla Organizace spojených národů, do které patří téměř všechny státy světa

Zdroj: Profimedia.cz

Datum 24. října slavíme jako Den Spojených národů. V tento den před 72 lety totiž vznikla Organizace spojených národů (OSN) na základě přijetí Charty OSN 50 státy světa včetně Československa. Byla tak nahrazena Společnost národů, která jako garant světového míru neobstála. OSN si dává za cíl udržet mezinárodní mír a bezpečnost ve světě. Do této organizace patří téměř všechny státy světa.

Martin Miko
Martin Miko 24.10.2017, 18:17

Státy se seskupovaly už od roku 1865

Státy původně fungovaly v mezinárodních organizacích, které však podmiňovaly společenství pouze v některých oblastech. Jednou z prvních byla Mezinárodní telegrafická unie v roce 1865. O 9 let později vznikla Všeobecná poštovní unie. Obě unie dodnes fungují, avšak jako speciální organizace systému OSN. Rok 1899 se nesl ve znamení konání první mezinárodní mírové konference, která měla za cíl vypracovat účinné nástroje k zamezení válek, kodifikaci pravidel bojů a řešení krizí. Výsledkem byla Úmluva o mírovém řešení mezinárodních konfliktů. Zároveň byl ustanoven Stálý arbitrážní soud, který začal fungovat v roce 1902.

Přímým předchůdcem OSN však byla Společnost národů, která byla vytvořena v rámci první světové války, ale ustanovena byla až v roce 1919 v rámci Versaillské smlouvy, která podporovala mezinárodní spolupráci a dosažení míru a bezpečnosti ve světě. V rámci této smlouvy vznikla i Mezinárodní organizace práce, která však ukončila své působení poté, co nedokázala zastavit druhou světovou válku.

OSN vznikla před 72 lety v San Franciscu

Po druhé světové válce, přesněji 24. října 1945, se v San Franciscu sešlo celkem 50 zástupců zemí v rámci Konference Spojených národů o budoucím mezinárodním uspořádání a společně vypracovaly a přijaly Chartu OSN. Setkání se tehdy zúčastnilo i Československo. Akce byla významně podpořena Rockefellerovým fondem. OSN tak nahradila stávající Společnost národů, jelikož ta jakožto garant světového míru a bezpečnosti ve světě neobstála. První Valné shromáždění této organizace se konalo 10. ledna 1946 v Londýně. Cílem OSN je zachovat mezinárodní mír, bezpečnost a vzájemnou spolupráci mezi státy. Členy OSN jsou téměř všechny státy na světě a každý z nich disponuje stejně platným hlasem. O základní odpovědnost za udržení mezinárodního míru se stará výkonný orgán OSN, což je Rada bezpečnosti.

OSN však disponuje dalšími orgány jako například Ekonomickou a sociální radou, která má 54 členů a zabývá se primárně podporou dodržování lidských práv a svobod, tématikou zabývající se sociálním, ekonomickým a kulturním rozvojem či domlouvání spolupráce mezi státy a odbornými mezinárodními organizacemi. Dalším hlavním orgánem je Poručenská rada, která zabezpečuje přechod závislých a nesamostatných států k samostatnosti. Ta má pouze 5 členů (USA, Rusko, Čína, Velká Británie a Francie) a formálně ukončila svou činnost v roce 1994, avšak po vzájemné dohodě se všechny státy shodly, že v případě potřeby se státy sejdou. Posledním z nich je Mezinárodní soudní dvůr, který sídlí v Haagu. Jedná se o soudní dvůr, jehož rozhodnutí jsou závazná a definitivní.

A zde je 10 běžných věcí, které vznikly díky válkám.

Podobné články

Doporučujeme

Další články