Pražské letiště Ruzyně slaví 80 let! Podívejte se na historické fotky

Naše hlavní pražské letiště, přejmenované před pěti lety na Letiště Václava Havla, oslaví 5. dubna 80 let své existence. Pokochejte se dobovými snímky z časů, kdy letiště začínalo.

Se stavbou letiště se započalo 24. července 1933 a provoz byl zahájen 5. dubna 1937. O stavbu se postaralo konsorcium firem Konstruktiva a Lanna. Firmy odkoupily pozemek velký 108 hektarů mezi obcemi Hostivice, Ruzyně, Středokluky, Dobrovíz a Přední Kopanina. Lokalita byla ideální vzhledem k blízkosti do centra Prahy a také kvůli možnosti budoucího růstu letiště. Firmy zaplatily za pozemek17,5 milionu korun a následně 110 milionů korun za samotnou výstavbu.

Roku 1931 byla vypsána veřejná soutěž na řešení letiště, do které se zapojilo 25 návrhů. Nicméně vítěz ze soutěže nevzešel a nakonec byla stavba realizována kombinací více návrhů.

Nově vyrostlé pražské letiště bylo tou dobou jedno z nejmodernějších v Evropě. Disponovalo dvěma zpevněnými travnatými dráhami se zapuštěnými světelnými návěstidly, na špičkové úrovni bylo komunikační a další technické vybavení. I samo architektonické ztvárnění bylo vyzdvihováno. Odbavovací budova Adolfa Beneše získala roku 1937 zlatou medaili na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži.

Třebaže rozvoj letiště výrazně zpomalila okupace a nástup komunistů k moci, celková plocha letiště byla rozšířena o dalších 800 hektarů a v letech 1960 až 1968 prošlo letiště celkovou modernizací. V polovině devadesátých let byla zahájena další výstavba, která letiště rozšířila o nový odbavovací komplex, cargo terminály a další objekty. Problémem však zůstává omezená kapacita vzletové a přistávací dráhy.

V posledních letech průměrně letištěm každoročně prošlo kolem 12 milionů cestujících. Loni bylo oznámeno, že se bude letiště dál rozšiřovat. Do roku 1935 plánuje investovat 15 miliard korun k rozšíření odbavovacích prostor, propojení přistávací dráhy s terminály nebo nového systému distribuce paliva.

A jestli vás zajímá, co se děje před Velikonoci ve Žlutých lázních v Praze, podívejte se SEM.

Komentáře