Pražák v Bratislavě: 9 věcí, které zaujmou hned první den

I po jedenadvaceti letech jsou Česká a Slovenská republika dvě spojené nádoby. Dorozumíme se, máme rádi hokej, nezdravé jídlo a tak dále. Ale rozdíly tu jsou, začněme hlavními městy.
Obrázek uživatele Dr. techn h.c. Franz Hackenburg
Po studiu na technické univerzitě ve Štýrském Hradci nastoupil do vývojového oddělení automobilky Porsche, nyní působí jako nezávislý konzultant pro média. Je ženatý, má dvě děti a fretku jménem Muschi.

1. Slováci mají vkus

Slovaci wikimedia.org Ať koukáte kamkoliv, nepotkáte tu lidi v šílených módních kreacích typu pánů v mocném combu ponožek, sandálů, džínových kraťasů nad stehna, kožené vesty a ušmudlané kšiltovky. Nebo žen v kozačkách, džínách a růžovém topu, ze kterého se dere pupek. Až na drobné výjimky jsou tu všichni slušně a čistě oblečení, letos zřejmě letí styly: hipster, Darinka a Rytmus, střízlivá smart casual elegance.  

2. Tramvaje

Bratislava Foto: Kevin B. Tramvajové koleje mají v České republice standardně rozchod 1435 milimetrů, v Bratislavě je to rovný metr. Narazíte tu na různé modernizované verze typu Tatra T3, K2 nebo lepší 6TA5. Místní dopravní podnik má nyní objednané skutečně nové soupravy 29T a 30T od Škody Plzeň a je na to nejvyšší čas. Ve vozech T3 a K2 se odevšad ozývá kvílení a skřípání, jako ve strašidelném domě, tyto tramvaje jsou v žalostném stavu. I klasické kulaté T3 z Prahy jsou oproti nim ve skvělé formě, jako kdyby vyjely včera z továrny. A paní která namluvila názvy stanic zní tak smutně, jako kdyby při čtení sledovala pět hořících štěňátek.  

3. Centrum

aaa Foto: Ladislav Struhár, CASR Čilý ruch je ohraničen nábřežím od mostu Slovenského národního povstání, Univerzitou Komenského, Kamenným náměstím, Hodžovým náměstím a Bratislavským hradem. Jinak je v ulicích celkem mrtvo. Čím dále od této oblasti, tím víc pusto.  

4. Slovenky

Jeanette-Borhyova-8 www.rugusavay.com Jsou krásnější než Češky. Sorry, ale je to tak. Mladé, staré, štíhlé, i pokud jsou poněkud tučnějšího ražení - umí se adekvátně obléknout a hlavně usmívat. A když promluví, roztajete blahem.  

5. Ceny jídla a pití

smadny_mnich_pet_muwsaatchi_saatchi smadnymnich.wbl.sk Extrémně příznivé - vlastně ani nemusíte kontrolovat, co kolik stojí. Taxíky, jídlo, pití, běžné zboží, to vše je naprosto srovnatelné s českou metropolí.  

6. Čistota a prostředí

areal-medzilaborecka2-lightbox www.ruzinov.sk Centrum celkem jde, ale jinak je město tak trochu zanedbané. Chodníky a silnice s puklinami, neposekaná tráva, špinavější budovy (včetně novostaveb) a spousta úplně mrtvých míst.  

7. Auta

V pohodě se sem vejdou, tranzitní doprava je v těch nejdůležitějších směrech vedena mimo město. Čím dále od středu, tím víc naddimenzovaných bulvárů je vám k dispozici. Proto zde často vidíte křižovatky, které se řídí pouze pravidly přednosti, nebo přechody pro chodce, které nejsou osazeny zbytečnými semafory. A v přepočtu na obyvatele tu jezdí určitě víc drahých exotických sporťáků,než v Praze.  

8. Všude je daleko

Metro_bratislava Foto: SDX Je to marné, Bratislavě chybí metro. Dopravu mezi klíčovými dopravními uzly zajišťují električky (tramvaje), trolejbusy a autobusy. Chybí rychlá veřejná doprava mezi určitými místy. Bratislava přitom měla mít podpovrchovou dopravu, její výstavba začala a zároveň skončila v osmdesátých letech. V roce 1985 začala na sídlišti Petržalka v jižní části města výstavba tubusu a mělo tu také stát depo Janíkov Dvor, plán byl táhnout linku pod Dunajem do centra. Metro však ani po třiceti letech nebude, mluví se o rychlodráze, jejíž vybudování je také zatím v nedohlednu.  

9. Prostitutky

Strip_Club_Signage wikimedia.org Na klasické šlapací kněžky lásky narazíte v Praze hlavně na Karlově náměstí, Václavském náměstí a na benzínce u Rudné. V Bratislavě se dle našeho laického odhadu a pozorování pohybují na okrajích města ve směrech výpadovek na Maďarsko, Rakousko a na silnici vedoucí na Komárno. Kromě klasických bezzubých veteránek najdete v terénu překvapivé množství velmi vkusných děvčat. Trochu nám to připomíná Budapešť. Pokud chcete zavítat do slušných podniků a nemáte zájem o nepříjemné choroby, vyplatí se vám hledat Slovenky v ČR, kde poskytují své služby výrazně levněji.

Komentáře