fb pixel Praha platí za drahou vodu, tečou peníze z ní do kapes manažerům vodáren? – G.cz
Vyhledávání

Praha platí za drahou vodu, tečou peníze z ní do kapes manažerům vodáren?

Cena vody v Praze stoupá. Doplácí snad obyvatelé hlavního města na odměny manažerů vodáren?
Zdroj: Profimedia.cz

V Praze v uplynulém roce stoupla cena vody. Na vině je i to, že veřejná vodárenská společnost Úpravna vody Želivka cenu vody zdražila o plných 30 %. Zajímavé na tom je, že předseda představenstva této společnosti Mark Rieder si v tom samém období měl zakoupit služební vůz za více než milion a někteří jeho spolupracovníci měli bez veřejné soutěže uzavřít se společností velmi výhodné smlouvy. Tečou snad peníze Pražanů za drahou vodu do kapes manažerů vodáren?

Jan Palička
Jan Palička 22.5.2017, 13:10

Časy se mění, pro někoho k lepšímu, pro někoho k horšímu. Kdo si pohoršil, jsou nepochybně obyvatelé Prahy, kteří za uplynulý rok zaplatili úhrnem o více než 160 milionů Kč více za dodávky pitné vody. Naopak si nejspíše polepšili manažeři vodárenské společnosti, která vodu zdražila. Vypadá to totiž, že v době, kdy Pražané museli platit za dražší vodu, si oni kupovali drahá auta a vydělávali na výhodných smlouvách uzavřených za podezřelých okolností.

Jedním z těch, kteří ovlivňují cenu vody pro Prahu, je i veřejná vodárenská společnost Úpravna vody Želivka. Předsedou představenstva jak této společnosti, tak její dceřiné firmy Želivská provozní je Mark Rieder, který je zároveň šéfem Výzkumného ústavu vodohospodářského a do veřejných funkcí byl dosazen jako nominant hnutí Starostové a nezávislí. Ten si měl v období, kdy jeho společnost skokově zdražila vodu pro Prahu, pořídit služební automobil Škoda Superb v nadstandardní výbavě za cenu přesahující milion korun. Jeho předchůdci přitom v Úpravně vod Želivka pouze pobírali stanovenou odměnu za výkon funkce předsedy představenstva, která v současnosti činí 25 tisíc korun měsíčně.

Není to jen Rieder, pro kterého měl loňský rok pozitivní dopad. Vodárenská společnost měla za jeho působení bez veřejné soutěže uzavřít tři smlouvy po 165 tisících korunách se zpětným vyplácením s Natašou Brožovou, která je jeho poradkyní. Další z jeho blízkých spolupracovníků Petr Tušil a Václav Podhorský si měsíčně přijdou díky známosti na 60 tisíc korun a známost s Riederem měla vést i k uzavření smlouvy na dva miliony korun s pojišťovací společností Marsh, která měla být uzavřena opět bez veřejné soutěže, stejně jako v případě smluv s Natašou Brožovou.

Zdražení vody v Praze vedlo i k tomu, že musely být omezeny investice do oprav a budování nové vodovodní infrastruktury, která je místy v žalostném stavu a každým dnem hrozí havárií. Jestliže by skutečně peníze z veřejné vodárenské společnosti měly sloužit k nákupu luxusních aut a k uzavírání lukrativních smluv mezi blízkými spolupracovníky, zatímco lidé v Praze musí za služby platit více a zároveň se oddálila možnost nutných oprav, byla by situace nanejvýše alarmující.

Předsedu představenstva Úpravny vod Želivka Riedera jsme kontaktovali s žádostí o vyjádření se k informacím uvedených v tomto článku, jeho odpověď v této době nemáme k dispozici. Jestliže se jakkoliv vyjádří, bude jeho vyjádření poskytnut adekvátní prostor.

Podobné články

Doporučujeme

Další články