fb pixel Potopení parníku Laconia: Během nechvalně proslulého incidentu druhé světové války zemřelo přes 1500 lidí – G.cz
Vyhledávání

Potopení parníku Laconia: Během nechvalně proslulého incidentu druhé světové války zemřelo přes 1500 lidí

Zdroj: Leopold Schuhmacher, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9934806

Dne 12. září roku 1942 německá ponorka potopila u západního afrického pobřeží britský vojenský parník RMS Laconia, čímž přišlo o život přibližně 1500 mužů. Velitel německé ponorky kapitán Werner Hartenstein si uvědomil, že mezi cestujícími jsou italští váleční zajatci, a snažil se následně pomoci při jejich záchraně.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 10.9.2023, 09:44

Útok

Loď RMS Laconia byla britským civilním parníkem a bývalou lodí společnosti Cunard White Star, která byla předána do užívání armádě k přepravě vojáků včetně válečných zajatců. Loď se v době incidentu nacházela v jižním Atlantiku na cestě do Anglie, když se střetla s německou ponorkou U-156.

K incidentu došlo mezi ostrovem Ascension a Libérií. Německá ponorka na loď zaútočila a torpédováním ji potopila, čímž ohrozila životy více než 2 200 cestujících.

Přeživší

Velitel ponorky Hartenstein se však během chvíle dozvěděl od přeživších, které začal brát na palubu, že mezi cestujícími na lodi bylo také 1 500 italských válečných zajatců. Uvědomil si, že právě ohrozil životy mnoha svých spojenců z Osy, a proto vyslal výzvu italské ponorce a dvěma dalším německým ponorkám v oblasti, aby pomohly zachránit přeživší.

Mezitím na místo vyrazily jedna francouzská a dvě britské válečné lodě, aby pomohly při záchraně. Německé ponorky okamžitě informovaly spojenecké lodě, že se vynořily z humanitárních důvodů.

Rozkaz Laconia

Spojenci se však domnívali, že jde o past. I z toho důvodu americký bombardér B-24 Liberator, letící ze základny v jižním Atlantiku na ostrově Ascension, spatřil německou ponorku a začal ji bombardovat – navzdory tomu, že Hartenstein na trup vynořené ponorky viditelně zavěsil vlajku Červeného kříže.

Ponorka U-156, poškozená leteckým útokem, se okamžitě potopila. Admirál Karl Dönitz, vrchní velitel německých ponorkových sil, jenž byl po válce v Norimberských procesech odsouzen na 10 let vězení, sledoval pozorně probíhající záchranné práce.

Nechvalně proslulým „rozkazem Laconia“ nařídil všem ponorkám, aby „všechny pokusy o záchranu posádek potopených lodí byly okamžitě zastaveny“. V rozkazu uvedl, že si všichni musí uvědomit, že nejde jen o potopení nepřátelských lodí, ale i zničení jejich posádek. V důsledku toho se během incidentu utopilo více než 1 400 pasažérů Laconie, mezi nimiž byli i polští gardisté a členové britské posádky.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články