fb pixel
Vyhledávání

Poprava Che Guevary: Slavný revolucionář byl pohřben s useknutýma rukama v neoznačeném hrobě

Zdroj: Perfecto Romero - Museo Che Guevara (Centro de Estudios Che Guevara en La Habana, Cuba), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10386255

9. října roku 1967 byl bolivijskou armádou popraven tehdy 39letý socialistický revolucionář a partyzánský vůdce Che Guevara. Bolivijské jednotky podporované americkou armádou Guevaru zajaly 8. října při boji s jeho partyzánskou skupinou v Bolívii a hned následujícího dne jej popravili. Na důkaz smrti mu byly useknuty ruce a jeho tělo bylo pohřbeno v neoznačeném hrobě.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 9.10.2022, 09:43

Che Guevara

Ernesto Rafael Guevara de la Serna se narodil v zámožné rodině v Argentině v roce 1928. Během studia medicíny na univerzitě v Buenos Aires si vzal od studia volno a cestoval po Jižní Americe na motocyklu – právě během této doby se stal svědkem chudoby a útlaku nižších vrstev.

V roce 1953 získal lékařský titul, načež pokračoval v cestách po Latinské Americe a zapojil se do činnosti levicových organizací. V polovině 50. let se Guevara v Mexiku setkal s Fidelem Castrem a jeho skupinou exilových revolucionářů.

Guevara pak hrál klíčovou roli při Castrově převzetí moci od kubánského diktátora Fulgencia Batisty v roce 1959 a později působil jako Castrova pravá ruka a ministr průmyslu. Guevara velice ostře vystupoval proti americké nadvládě v Latinské Americe a prosazoval rolnické revoluce v boji proti sociální nespravedlnosti v zemích třetího světa.

Poprava

V dubnu roku 1965 Guevara odstoupil z funkce v kubánské vládě – dle některých tvrzení byl odvolán – pravděpodobně kvůli neshodám s Castrem ohledně hospodářské a zahraniční politiky země. Guevara poté z Kuby zmizel, odcestoval do Afriky, a nakonec se znovu objevil v Bolívii, kde byl zabit.

Po smrti byl s useknutýma rukama pohřben v neoznačeném hrobě. Guevarovy ostatky byly nalezeny v roce 1997 a převezeny zpět na Kubu, kde byly znovu pohřbeny za účasti prezidenta Fidela Castra a tisíců Kubánců.

Po smrti

Po své smrti získal Guevara v radikálních levicových kruzích status hrdiny a stal se symbolem antiimperialismu a revoluce. Fotografie Guevary v baretu, kterou v roce 1960 pořídil Alberto Koda, se stala kultovní záležitostí a od té doby se objevuje na nespočtu reklamních předmětů a výrobků.

Statusem hrdiny však Guevara disponuje jen v některých kruzích – často je obviňován ze svého podněcování k násilí. On sám během revoluce údajně nařídil smrt několika stovek lidí v kubánských věznicích.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články