fb pixel Podpatky, špičaté boty, nadváha. To vše může za deformaci chodidel! – G.cz
Vyhledávání

Podpatky, špičaté boty, nadváha. To vše může za deformaci chodidel!

Zhruba každé třetí dítě mladšího školního věku v Česku má nesprávné pohybové návyky a zdeformované nohy s propadlou klenbou. V dospělosti pak okolo 40 % populace trpí jak obtížemi přímo s chodidly, tak i jiných částí těla, které jsou jejich přímým důsledkem. Na co si dát pozor?

Nikola Nádvorníková
Nikola Nádvorníková 8.4.2017, 10:23

1. Příliš úzká a špičatá obuv

Vbočené palce a vbočené malíky jsou důsledkem nošení obuvi, ve které nezbývá příliš místa pro prsty, tedy s úzkou špičkou,“ zmiňuje MgA. Jana Šůstková, vedoucí vývojového oddělení obuvi FARE. Vbočený palec má navíc za následek deformaci příčné klenby, která poklesne a rozšíří se. Postižený prst, ať už malík či palec, se snaží chránit před tlakem a nezřídkakdy zde vzniká bolavé hnisavé ložisko, v lepším případě se zde objeví pouze kuří oka a otlaky.

2. Obuv bez pevného opatku

Podle České obuvnické a kožedělné asociace je stále častějším jevem valgózní (vbočené) postavení patní kosti. Projevuje se vnitřním vybočením kotníků, které je patrné zejména při pohledu na nohy zezadu. „Na vině vbočeného postavení patní kosti je především nevhodná dětská obuv pochybné kvality bez pevného opatku. Ten je vložen v botě mezi zadním dílcem a podšívkou. Má za úkol udržet patní část nohy ve správném postavení, a tím napomáhat k udržení správného tvaru klenby,“ říká Jana Šůstková.

3. Malá obuv

Dalším neblahým důsledkem, se kterým se rodiče mohou u svých dětí setkat již zanedlouho po nákupu špatných bot, jsou kladívkové a drápovité prsty. Vznikají nevyvážeností šlach podílejících se na jejich ohýbání, a to když se mačkají v příliš malé botě. Jak správně změřit chodidlo? Měřte od nejzazšího bodu patního oblouku až po konec nejdelšího z prstů. K výslednému měření připočtěte tzv. nadměrek, který činí asi 12 mm.

4. Nekvalitní a nepružná podešev

Plochá noha je deformita spojená zpravidla s obdobím růstu a spočívá ve snížení či dokonce úplném vymizení podélné klenby nožní. Ke vzniku plochých nohou může přispět i nadváha, hormonální, metabolické a zánětlivé choroby a v případě dětí nevhodná obuv. Prevencí v předškolním věku je především pevné vedení paty, které v opačném případě končí vbočeným postavením patní kosti, což je spolehlivý ‚odrazový můstek‘ pro rozvoj ploché nohy. U dětí školního věku je proto potřeba klást důraz na kvalitní a pružnou podešev.

5. Pozor na podpatky

Dokonce i dospělým ženám mohou podpatky při dlouhodobém nošení uškodit, proto dětem ani dospívajícím na nohy nepatří. „S podpatkem vyšším než 9 cm už přenášíte 80 % své váhy na přední část chodidla. Kombinace úzkých vysokých podpatků a špičaté obuvi vede ke vzniku otlaků, mozolů, vbočených palců či kladívkových prstů. Přidat se k tomu může i příčně plochá noha, zkrácení Achillovy šlachy, problémy s krevním zásobením dolních končetin nebo bolesti páteře a zad. Podpatky u dětské obuvi nesmějí překročit více než 5 mm a musí mít velkou nášlapnou plochu pro udržení stability dítěte. U obuvi pro starší děti by neměla výška podpatku přesáhnout 25 mm,“ uzavírá Jana Šůstková z FARE.

A na závěr pro odlehčení (ale vůbec ne zlehčování této zásadní, leč často opomíjené problematiky) si prohlédněte ilustrace 12 pravd o tom, jak je nesmírně těžké nosit podpatky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články