fb pixel Pivo v dobách středověku: I dětem se ho doporučovalo pít, bylo hygieničtější než voda – G.cz
Vyhledávání

Pivo v dobách středověku: I dětem se ho doporučovalo pít, bylo hygieničtější než voda

Zdroj: Autor: Dr. Bernd Gross – Vlastní dílo Původní text: Eigenes Foto, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79794205

Češi o pivu vědí v podstatě všechno. Jak ho nejlépe servírovat, které chutné nejlépe k jakémukoliv jídlu, kde ho koupit za nejlepší cenu nebo jak ho uvařit. Jenže co původ piva? Jeho historie totiž sahá do starověku a podle našich historických poznatků se jedná o jeden z nejstarších lidmi vyrobených kvašených nápojů. Podobně je na tom například i datlové víno nebo medovina, ale zpátky k pivu!

Martin Miko
Martin Miko 25.1.2024, 07:36

Pivo je staré jako lidstvo samo

Na začátku minulého století si archeologové mysleli, že kolébkou pivního moku je starověký Egypt, jenže na základě pozdějších výzkumů profesora Bedřicha Hrozného se mezi lety 1910 až 1913 ukázalo, že to byli právě obyvatelé Mezopotámie, kteří vařili pivo ještě před nimi. Starověcí Sumerové považovali pivo za základní potravinu. Nicméně v Izraeli byly nalezeny znaky vaření piva staré neuvěřitelných 13 tisíc let. Ve starověkém Egyptě bylo pivo uctíváno a konzumováno jako nápoj, ale také jako součást náboženských rituálů. A dokonce jste pivem mohli platit i dělníkům.

Postupem času se chmelový nápoj rozšířil do dalších kultur a technika jeho vaření se neustále zdokonalovala a vylepšovala. Starověcí Římané například přinesli do pivní kultury mnoho nových metod a ingrediencí, které ovlivnily chuť a kvalitu zlatavého moku. A například řecký lékař Hippokrates pivo používal jako lék proti nespavosti a horečce. Pravidelné pití však lidem nedoporučoval. Ve starém Řecku a Římě ale samozřejmě dávali přednost vínu před pivem. Jedním z důvodů mohla být jeho obliba u barbarů, odvěkých nepřátel Římanů.

Slovanům pivo samozřejmě také velmi chutnalo. K jeho výrobě používali pšenici, ječmen, ale i další obiloviny, které pěstovali. Například v Rusku byl nápoj nazýván kanas a vyráběl se z rozdrcených obilovin a horké vody, což bylo následně přecezeno přes slámu. Do výsledného produktu pak byly přidány kvasnice. Pak už se jen čekalo a pivo bylo na světě. A jak na tom byla střední Evropa? První záznamy o vaření piva na našem území jsou ze 4. století před naším letopočtem. Znalost vaření piva měl na naše území tehdy přinést keltský kmen Bójů ze severu Itálie, nicméně o století později už k nám proudili Slované z východu, kteří už tyto znalosti měli. Křesťanství a vaření piva k sobě moc nepasovaly. Tehdejší misionáři křesťanům tvrdili, že vaření a konzumace piva Bible lidem nedoporučuje. Víno však nikomu nevadilo, protože bylo v rámci křesťanských bohoslužeb nedílnou součástí. A pak přišel rok 816, když po církevním koncilu v Aix La Chapelle změnila církev názor. Klášterům bylo doporučeno věnovat se zemědělství, rybníkářství a pivovarnictví. Pivo navíc bylo uznáno jako doporučený postní nápoj, stejně jako ryby byly uznány postním jídlem.

V dobách středověku se dětem doporučovalo podávat pivo, protože bylo prý nejen hygieničtější než voda, ale dokonce i zdravější. V této době se zároveň z důvodu nedostatku peněz ve státní pokladně rozhodlo zavést daň z piva. S tím se nesla i spousta zákazů a nařízení. Už ve 12. století bylo trestné prodávat špatné pivo nebo „podmíráka“. Dokonce existoval i zákon o čistotě piva, který vydal bavorský vévoda Vilém IV. Nařizoval v něm pivovarům přesné ingredience.

Nedílnou součástí středověku bylo i udílení privilegia nově vznikajícím městům k tomu vařit pivo. Jednalo se o takzvané právo várečné, které se vztahovalo pouze na ty, kdo měli uvnitř města svůj dům, tedy na měšťany královského města. Díky tomu se začalo v řadě českých měst rozrůstat pivovarnictví. Tohoto práva se postupně dočkala města jako Svitavy, Žatec, České Budějovice, Znojmo a Plzeň. V roce 1305 byl v Praze na Malé Straně augustiniánským konventem založen pivovar s pivnicí a roku 1495 pražský pivovar U Fleků, který existuje dodnes.

Dnešní moderní pivovary začaly v Českých zemích vznikat až v období průmyslové revoluce, tedy v 19. století. Zvláštní pozornost si získala Plzeň, kde byl v roce 1842 založen Prazdroj – první pilsnerské pivo na světě. Toto pivo se stalo vzorem pro mnohé další pivovary a zahájilo éru pilsnerů. V této době byl také vydán tzv. Plzeňský pivovarský řád, který stanovil normy pro výrobu pilsnerů. České pivo získalo postupně pověst vysoké kvality a mnoho českých pivovarů se tak stalo známými po celém světě. Tradice konzumace piva je pevně zakotvena v české kultuře a společenském životě. Pivnice a hospody jsou místem setkávání, diskuzí a oslav. Dej Bůh štěstí.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Historie_piva

https://www.worldhistory.org/article/223/beer-in-the-ancient-world/

Podobné články

Doporučujeme

Další články