fb pixel Pád hlavní mešity Islámského státu: symbolická výhra, která vlastně není až tak dobrou zprávou – G.cz
Vyhledávání

Pád hlavní mešity Islámského státu: symbolická výhra, která vlastně není až tak dobrou zprávou

Při obléhání Mosulu byli islamisté donuceni zničit mešitu An-núrí. Ta pro ně měla velkou cenu, jelikož právě zde byl vyhlášen Islámský stát.
Zdroj: bbc.com

Osvobozování hlavní bašty Islámského státu, iráckého města Mosul, přineslo nečekaný výsledek. Sami islamisté během ústupu srovnali se zemí středověkou mešitu An-núrí, kde jejich vůdce Abú Bakr Bagdádí před třemi lety vyhlásil islámský chalífát. Pro mnohé se jedná o potvrzení porážky ISIS, kterou stržením mešity sami islamisté symbolicky uznali. Realita ale není ani zdaleka tak růžová.

Jan Palička
Jan Palička 22.6.2017, 14:07

Boje proti Islámskému státu na Blízkém východě se úmorně táhnou již několik let. Spojencům se ale daří postupovat a osvobozovat islamisty okupovaná území. V říjnu loňského roku začalo obléhání bašty ISIS, iráckého města Mosulu. Nyní se koalici iráckých vládních jednotek, kurdských milicí a dalších spojeneckých skupin podařila průlomová věc. Obklíčené islamisty donutili k útěku, během kterého došlo k demolici mešity An-núrí.

Mešita An-núrí vybudovaná ve 12. století měla pro Islámský stát zvláštní význam. Právě zde v roce 2014 vyhlásil vůdce ISIS Abú Bakr Bagdádí chalífát a jmenoval se jeho chalífou. V prastaré mešitě s šikmým minaretem se začala psát jedna z nejkrvavějších kapitol moderních blízkovýchodních dějin. Mešita měla pro islamisty posvátný charakter a mnozí ji považovali za místo, kde je sám Alláh osvítil k tomu, aby svou svatou válkou dobyli svět.

Mnoho lidí považuje odstřelení mešity An-núrí za symbolické uznání prohry ze strany Islámského státu. Bohužel ale o nic takového se nejedná. Islamisté jen na ústupu použili taktiku spálené země, starou jako válečnictví samo. Jejich cílem je zanechat po sobě zpustošenou krajinu a je jim úplně jedno, zda u toho demolují domy civilistům, zapalují ropné vrty nebo vyhazují do povětří místo, kde si založili svůj pochybný teroristický spolek. Ideologie lidí, kteří dnes a denně páchají sebevražedné atentáty, je natolik zvrhle pružná, že si i zničení mešity islamisté budou schopni vykládat jako velký krok pro dobrou věc.

Islámští radikálové jsou jako obtížný hmyz. Vykopnete je ze dveří a oni vám přilezou zpátky oknem. Jejich vyhnání z Mosulu tak povede jen k tomu, že si udělají své hlavní město někde jinde. Vzhledem k tomu, že Islámský stát vlastně vůbec není státem, ale silně decentralizovanou skupinou teroristů, o jeho definitivní porážce asi ani nemůže být řeč. Občas se povede rozprášit buňku ISIS v Iráku, občas v Sýrii, ale radikální islám jako takový je s největší pravděpodobností neporazitelný.

Kdo by se rozhodně neměl z porážky islamistů na Blízkém východě radovat, jsme my v Evropě. V řadách ISIS momentálně v Iráku a Sýrii bojují tisíce evropských muslimů. Mladí radikálové s francouzským, belgickým nebo třeba německým občanstvím jen čekají, až se vrátí "domů" a věřit tomu, že porážka na Blízkém východě z nich radikalismus vyžene, je více než naivní. Ostatně nejvyšší představitelé ISIS sami varovali, že druhá svatá válka započne pro Západ na jeho domácí půdě. Symbolický pád mešity An-núrí je tak spíše než důvodem k oslavám smutnou předzvěstí toho, co nás v příštích letech čeká.

Zde se můžete s humorem zamyslet nad tím, proč by islám svým způsobem prospěl i nám v Česku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články