Ozvěny nizozemských voleb: 3 podivnosti, kterých jste si nejspíše nevšimli

Nizozemsko si tento týden zvolilo nových 150 členů parlamentu. Většina pozornosti se stáčela převážně ke krajně pravicovému Geertu Wildersovi, který sice oproti volbám minulým posílil, nicméně k výhře mu to nestačilo. Vzhledem k tomu, že Nizozemci v parlamentu nemají pětiprocentní uzavírací klauzuli jako v Česku, dostaly se kromě Wilderse a velkých etablovaných stran do poslaneckých lavic i zástupci poměrně obskurních subjektů, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Politolog Matěj Trávníček nám představí trojici toho nejpodivuhodnějšího, co mohli obyvatelé v zemi dřeváků a tulipánů volit.

1. Fetish modelka v čele Pirátů

Zatímco českou Pirátskou stranu vede dredař Ivan Bartoš, Nizozemští Piráti do svého čela postavili ženu a to ne tak ledajakou. Stranu vedla do voleb Ancilla van de Leest. Známější je však pod svým někdejším pseudonymem Ancilla Tilia. Od svých osmnácti let se totiž živila jako úspěšná modelka se specializací na lechtivé fetish fotky. Ve dvaceti sedmi se ale rozhodla pověsit řemeslo na hřebík a vrhla se na novinářskou dráhu a politiku," popisuje netradiční pirátku politolog Trávníček.

2. Strana pro zvířata

Politické uskupení, které kromě blaha lidí myslí i na blaho zvířat není v nizozemském parlamentu nováčkem. Strana se specializuje na ochranu práv zvířat a prosazuje snížení konzumace masa. I milovníky zvířat vedla do voleb žena. Marianne Thieme, která se hlásí k Církvi adventistů sedmého dne," vysvětluje Trávníček a dodává, že vegetariánská lídryně zvířecí strany všechny své projevy v parlamentu zakončuje parafrází na Catona staršího: „Ostatně soudíme, že průmyslové zemědělství musí skončit.“

3. Ultrakalvinisté, kteří konečně povolili ženy na kandidátkách

Co by to bylo za volby bez nějaké nábožensky ultrakonzervativní strany. Takzvaná reformní strana vznikla už v roce 1918 a ještě nedávno nedovolovala ženám za ní kandidovat. Až do nedávna neumožňovali plné členství žen. To se změnilo po roce 2005. Ne ale snad proto, že by se reformisté chtěli reformovat, ale protože jim v důsledku soudního rozhodnutí hrozila ztráta okolo jednoho miliónu euro ročně," zdůvodňuje prozaicky pojatý obrat k myšlení 21. století Matěj Trávníček a dodává, že strana tradičně dosahuje vysokých výsledků v pobožné oblasti tzv. biblického pásu.

Pokud přemýšlíte nad cestou do Nizozemí, TADY máte pět důvodů, proč je to dobrý nápad.

Komentáře