Otřásá se pod Trumpem židle? Demokratický poslanec podal žádost o prezidentovo odvolání

Obrázek uživatele Jan Palička
14.7.2017, 09:07

Americký prezident Donald Trump již od svého zvolení rozděluje společnost a potýká se s velkou kritikou. Ta nyní narostla do takových rozměrů, že Trumpovi reálně začíná hrozit, že by mohl být z funkce odvolán. V souvislosti s novými zjištěními ohledně napojení Trumpa na Rusko podal demokratický poslanec Brad Sherman americkému Kongresu návrh na zahájení procesu tzv. impeachmentu. Co nyní Trumpa čeká?

Donald Trump je asi nejkontroverznějším americkým prezidentem. Už od předvolební kampaně má Trump nebývale velký počet odpůrců a jeho podpora mezi veřejností patří k historicky nejnižším. Zatímco doposud si z kritiků Trump příliš nedělal hlavu a maximálně se jim občas vysmál na Twitteru, nyní by se měl mít na pozoru. Poprvé mu totiž reálně hrozí, že by mohl být z funkce odvolán.

Asi nejzávažnější obvinění, kterým Trump čelí, se týkají vlivu Ruska na prezidentské volby a toho, jak moc Trump o ruských zásazích věděl a jak moc s Ruskem spolupracoval. Ač si během setkání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem vyslechl, že Rusko odmítá nařčení, že by se do americké politiky jakkoliv vměšovalo, jen dva dny po schůzce přišel list The New York Times s odhalením, že Trumpův nejstarší syn se měl během kampaně sejít s prominentní ruskou advokátkou Natalií Veselnickajovou, aby od ní získal kompromitující informace o Hillary Clintonové.

Ve světle nových odhalení došla s Trumpem trpělivost kalifornskému poslanci za Demokratickou stranu Bradu Shermanovi a podal Kongresu návrh na zahájení procesu tzv. impeachmentu. Ten je v USA legální cestou, jak sesadit zvoleného prezidenta z úřadu. Trump není prvním prezidentem, který pokusu o impeachment čelí, nicméně mohl by být prvním, který bude skutečně odvolán. Bill Clinton impeachment ustál a Richard Nixon v průběhu procesu raději sám na funkci abdikoval. Od žádosti o zahájení jednání o impeachmentu k samotnému řízení nicméně vede dlouhá cesta.

Podobně jako v Česku má i v USA proces zbavení prezidenta úřadu formu ústavní žaloby. Nejedná se o proces právní, v němž by o posouzení žaloby rozhodoval soud, ale o proces politický, kde orgánem, v jehož rukou je osud prezidenta, je Kongres. V tom tkví hlavní kámen úrazu impeachmentu. Aby byla žádost vůbec projednána, musí mít silnou podporu kongresmanů napříč politickým spektrem. Vzhledem k tomu, že obě komory Kongresu jsou z většiny ovládané Republikány a ani mnozí Demokraté se nestaví za možnost Trumpova impeachmentu, není podle expertů příliš reálné, že by došlo na něco jiného než na odmítnutí Shermanova návrhu.

Trump by musel přijít o podporu Republikánské strany. Kdyby se provalilo, že Trump skutečně spolupracoval s Ruskem, nechal ovlivňovat volby, cíleně sháněl kompromitující materiály na své oponenty a následně jako prezident zakrýval stopy, nepochybně by se pravděpodobnost jeho odvolání dramaticky zvýšila. Momentálně je ale vše převážně v rovině spekulací, takže Trump se rozhodně odcházet z Bílého domu nechystá a bude i nadále 45. prezidentem Spojených států amerických. Ať se vám to líbí nebo ne.

Zde se dočtete více o setkání Trumpa juniora s ruskou advokátkou, která mu měla dodat kompro na Hillary Clintonovou.


Komentáře