fb pixel Ostuda jak Brno: 4 důvody, proč je díky růžovému tanku moravská metropole zase všem pro smích – G.cz
Vyhledávání

Ostuda jak Brno: 4 důvody, proč je díky růžovému tanku moravská metropole zase všem pro smích

Pro jedny umělecké dílo, pro druhé připomínka komunismu. Ruský tank č. 23 i po téměř třiceti letech od pádu režimu budí kotroverze.
Zdroj: Profimedia.cz

V rámci výstavy Kmeny 90 byl v Brně na Komenského náměstí vystaven nechvalně proslulý růžový tank číslo 23, kteří si pamětníci konce komunismu pamatují z pražského náměstí Kinských, kde původně sloužil jako památník sovětské Rudé armády, která Prahu osvobozovala na konci 2. světové války. Brnu tank moc štěstí nepřinesl, naopak. Od jeho instalace přitahuje jeden trapas za druhým.

Jan Palička
Jan Palička 21.5.2017, 12:07

1) Samotná instalace

Už záměr vystavit růžový tank v Brně vzbudil kontroverze, neboť objekt jako takový by podle některých měl být raději zapomenut. Sovětský tank IS-2m s číslem 23 stál od roku 1945 na pražském náměstí Kinských jako památník sovětských osvoboditelů. Pozornost si získal v roce 1991, kdy ho tehdy 23letý David Černý natřel na růžovo. Následoval kolotoč hádek o tom, jakou barvu má tank vlastně mít a do současnosti byl tank středobodem několika incidentů. Než byl umístěn do Brna, byl umístěn stranou pozornosti ve vojenském technickém muzeu v Lešanech. Jako technická památka je pozůstatek druhoválečné vojenské techniky vhodný, jako připomínka komunistické propagandy a následných trapasů v časech demokracie už tolik ne.

2) Slušní lidé

Tank byl už od devadesátých let předmětem politických půtek, což je z historického hlediska pochopitelné. Pro přežívající komunisty byla jakákoliv manipulace s ním pošlapáním odkazu sovětských osvoboditelů, pro umělce jako David Černý a odpůrce komunismu bylo jeho přemalování výrazem odporu a výsměchu k nenáviděnému režimu. Že si jej ale někdo usurpuje k vlastnímu nesmyslnému politickému boji v roce 2017, to se může přihodit jen v Brně. Tank si vyhlídla skupinka nazvaná poněkud nemístně Slušní lidé, která se dle svého prohlášení zabývá "zabraňování rostoucí hrozby islamizace Brna" a překryla ho modrou plachtou. Jestliže cílem bylo odehnání islámských teroristů navozením dojmu, že Brno už další destrukci nepotřebuje, povedlo se.

3) Opilci

Takový tank, to je poměrně parádní a nevídaná věc. A co teprve když se vracíte nad ránem opilí z tahu po barech, to je pak tank ta nejvíc nejlepší věc na světě a k naprosté dokonalosti mu chybí už jen to, abyste si s ním udělali selfie. V nočních a ranních hodinách je růžový tank doslova obsypán podroušenými osobami, které na něj šplhají a chtějí se vyfotit v co nejbláznivější póze, například zavěšení hlavou dolů na hlavni. To už se dvěma mladíkům málem stalo osudným, jeden při eskamotérských kouscích na hlavni spadl na hlavu a kromě silného otřesu mozku si poranil lebku a krční páteř, druhému pak alkoholové řádění na tanku vyneslo zlomený nos a naražený kyčelní kloub.

4) Přemalování na zeleno

Jestliže v Praze se tank zapsal do paměti tím, že ho David Černý přemaloval z původní vojenské zelené na růžovou, v Brně se aktivistická skupinka zaštiťující se jako znalci vojenské historie rozhodla pro přesný opak a jala se tank za bílého dne přemalovávat z růžové zpět na armádní khaki. Když za nimi dorazila policie, aby jejich počínání zastavila, odvětili muži odění v dobových uniformách komunistické lidově demokratické armády, že tank není umělecké dílo, ale tank a jeho přetření je pak neúctou k hrdinným rudoarmějcům. To už tady dlouho nebylo, jen škoda, že v Brně na tento skvělý nápad přišli jen o 26 let později, než kdy se o to samé hádali soudruzi v Praze. Gratulujeme.

Pokud chcete zavzpomínat na 90. léta jinak než s růžovým tankem, připomeňte si desítku věcí, které jste tehdy i vy zbožňovali.

Podobné články

Doporučujeme

Další články