fb pixel Ostřejší než Hebdo? 21 obálek časopisu, který ve Francii zakázali – G.cz
Vyhledávání

Ostřejší než Hebdo? 21 obálek časopisu, který ve Francii zakázali

Byl předchůdcem a de facto stvořitelem tragicky proslulého týdeníku.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 9.1.2015, 10:00

    HARA-KIRI. Tak se jmenoval francouzský satirický (velmi jemně řečeno) měsíčník, který začal vycházet v roce 1960. Založili jej tihle tři lidé: - Georges Bernier, humorista známý pod přezdívkou Profesor Choron (podle ulice, v níž sídlila úplně první redakce časopisu); - novinář a překladatel François Cavanna (který později přišel se jménem Hebdo, což je ve skutečnosti ‚zkrácenina‘ z francouzského slova hebdomadaire = týdeník); - a Frédéric Othon Théodore Aristidès známý spíše jen jako Fred, vedle dalších i tvůrce legendárního komiksu Philémon ve franko-belgickém stylu (jako např. Tintin, Asterix...). Hloupý a zlý časopis (jak zněl jeho oficiální podtitul – Journal bête et méchant) se explicitně a jedovatě trefoval do zavedených a uznávaných věcí a hodnot, ať již je představovali politici a jejich strany nebo instituce jako stát a církev. S chutí ryl také do rasových, národnostních a genderových předsudků. A to tak, že byl hned třikrát francouzskou vládou zakázán. V roce 1961 a 1966 dočasně, v roce 1970 pak natrvalo poté, co si ‚tropil legraci‘ ze zesnuvšího Charlese de Gaulla. hkh63 Klesající porodnost! Řešení: zahraniční dělníci. Od křestního jména prezidenta údajně odvozuje první část svého názvu i týdeník Charlie Hebdo, který začal vycházet jednou týdně coby teaser a zároveň příloha k měsíčníku Hara-kiri v roce 1969. Oficiální verze ovšem tvrdí, že se ve skutečnosti inspiroval Charliem Brownem, hrdinou komiksu Peanuts. Vzhledem k této genezi tak není divu, že s Hara-kiri jsou spojeni (vedle mnoha dalších ilustrátorů, kreslířů či karikaturistů) i lidé, kteří jsou dnes symboly týdeníku Charlie Hebdo. Ten se rázem (a velmi nešťastně) proslavil po celém světě. Následující obálky měsíčníku Hara-kiri předvádějí bizarní, ostrý a nesmlouvavý humor. Některé jsou i vyloženě vulgární (zejména ty, které uvádíme pod body 4., 9., 14., 17. a 20.) – útlocitnějším povahám důrazně doporučujeme je přeskočit, a co se týče bodu 17., platí tohle doporučení i pro osoby středně odolné.    

1. Červen '40, to byla ta správná doba

harakiri 1    

2. Idiotské hrátky profesora Chorona

harakiri 9    

3. O Vánocích zmlaťte svoji ženu. Na Nový rok znásilněte svoji dceru.

HaraKiri-5    

4. Naučte ho na pelíšek

harakiri-16    

5. Němci v kempinku spí jenom s oholenejma

harakiri-19 Tohle snad nikdy neskončí?!    

6. Hloupé a zlé děti...

harakiri-21 ... s Colucheho spermiemi (kdo to byl, se dozvíte ZDE).    

7. Ájatolláhův pohlavní život

harakiri-23    

8. Coluche přeje Evropě dobrý den

harakiri-24    

9. Porno je stále cudnější

harakiri-26    

10. Rasisti mají pravdu

harakiri-28 To nejsou lidi jako my.    

11. Svatá panna: jdu na potrat!

harakiri-couverture-7 Couro!    

12. Ne, chřipka není nakažlivá!

harakiri-couverture-9    

13. Dobrý rok prašedesát devět!

hara kiri 6 (V originále jde o milou hříčku vytvořenou zkombinováním slov cochon = prase a soixant = šedesát; kdyby tahle obálka vyšla o deset let později, sedlo by to při překladu do češtiny jako... slovo prasedmdesát by totiž bylo významově i tvaroslovně naprosto identické se svou předlohou.)    

14. Adoptujte kočku

hara- kiri 4 Mňau    

15. Ne potratům

hara-kiri 2 Nechte je žít!    

16. Zjevení: svatá panna je tranďák

hara-kiri 7 Dokaž to!    

17. Nezaměstnaní! S takovouhle hlavou práci nenajdete. Oholte se!

hara-kiri 8    

18. Září: průjmy se vracejí

hara-kiri 11    

19. Vánoce 76: pytel vepředu

hara-kiri 12    

20. Tohle uvítací gesto dokazuje, že Země je láska

Hara-Kiri-4    

21. Hara Kiri odhaluje: Odvrácená strana Krista

hara-kiri10 (Odvrácená strana ve francouzštině - stejně jako byť jen vzdáleně i v češtině - taktéž ve smyslu "zadnice".)   Jenomže zatímco za tahle satirická díla padl pouze oficiální rozsudek zákazu dalšího publikování, za TYHLE padl (a byl vykonán) neoficiální nejvyšší verdikt.    
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články