fb pixel Ochranná lhůta protikuřáckého zákona skončila. Snaha o obcházení zákona může skončit i bankrotem – G.cz
Vyhledávání

Ochranná lhůta protikuřáckého zákona skončila. Snaha o obcházení zákona může skončit i bankrotem

Zákaz kouření v restauracích a barech platí již od 1. června. Nyní ale provozovatelům již hrozí horentní pokuty za jeho nedodržování.
Zdroj: Profimedia.cz

V minulém týdnu skončila devadesátidenní ochranná lhůta, která se vztahovala na provozovatele barů, restaurací a klubů, na které dopadá protikuřácký zákon. Nyní již při zjištění jeho porušení hrozí provozovatelům vysoké pokuty. Co se však může vyplatit ještě méně, je snaha zákon obcházet. Ti, kteří důvěřivě spoléhají na to, že stačí prohlásit provozovnu za kuřácký klub a zákon se na ně nevztahuje, by mohli zplakat nad výdělkem. Celková výše totiž může vést i ke krachu podniku.

Jan Palička
Jan Palička 5.9.2017, 08:00

Když před třemi měsíci vešel v platnost protikuřácký zákon, řada provozovatelů barů, hospod, restaurací a klubů začala přemýšlet nad tím, jak se jeho dopadům vyhnout. Prvních 90 dní jim za porušování zákona víceméně nic moc nehrozilo. Devadesátidenní ochranná lhůta byla provozovatelům poskytnuta na to, aby své podnikání uvedli do souladu se zákonem a za zjištěné prohřešky v této době jim nehrozila žádná odpovědnost. Každý přistižený kuřák si sám za sebe zaplatil pokutu a jelo se dál.

Minulý týden tato ochranná doba skončila a nyní jsou provozovatelé vystaveni riziku pokut, které mohou být nesrovnatelně vyšší než pokuty, které nyní hrozily samotným kuřákům. Zatímco kuřák doposud zaplatil za zapálenou cigaretu maximálně 5 tisíc korun, provozovateli, v jehož podniku se bude kouřit, hrozí pokuta desetinásobná. Ve správním řízení se pak sankce za porušování protikuřáckého zákona může vyšplhat až na dva miliony a dva roky zákazu činnosti. To jsou pro valnou většinu provozovatelů pohostinství likvidační vyhlídky.

Mnoho provozovatelů vsází na to, že jim k vyhnutí se zákonným povinnostem postačí, když ze svého podniku udělají kuřácký klub, na který se úprava protikuřáckého zákona nevztahuje. Tato domněnka je sice originální, bohužel ale v praxi neobstojí. Prakticky žádná z restaurací, které se takto naoko přetransformují, reálně nebude splňovat zákonné podmínky pro soukromý kuřácký klub a ve finále si za cílené obcházení zákona provozovatelé vyslouží tak leda zvýšenou pozornost kontrolních orgánů a tvrdší postihy.

Protikuřácký zákon se vztahuje na veškeré provozovny, v nichž dochází k provozování stravovací služby, při níž dochází k podávání pokrmů určených k okamžité konzumaci. Pro tuto definici je irelevantní, zda se jedná o podnik soukromý, či veřejně přístupný a zda je označen jako bar, hospoda, spolek či klub. Zákonné hledisko se posuzuje ne podle skutečného obsahu jednání. Tudíž se hospoda může klidně stokrát označovat za kuřácký klub, ale pokud funguje jako hospoda, jako na hospodu na ní bude ze zákona nahlíženo a žádné výjimky nebo právní kličky neexistují.

Velký problém mohou mít ti provozovatelé, kteří se rozhodli pro obejití zákona využít služeb spolku Libertas Smoke'n'Taste Club. Ten nabízí za úplatu vyřízení formalit a přeměnu restaurace na kuřácký klub a zároveň i vyřešení případných problémů týmem expertních právníků. Za spolkem Libertas se ale skrývá nechvalně proslulý podvodník Petr Kocourek, který mimo jiné nabízí i pochybná pojištění proti pokutám v silničním provozu a proti EET. Jak správně hádáte, spolek Libertas má s těmito pojištěními společné kromě osoby Petra Kocourka to, že nefunguje a jeho jediným cílem je jen z důvěřivých lidí vytahat peníze.

Už první úskalím placeného členství ve spolku Libertas je to, že to je právě spolek, kdo nadále bude vystupovat jako provozovatel vaší restaurace či baru. V tomto momentu by měl každý soudný hospodský zpozornět a dát od celého projektu ruce pryč, jelikož jen smyslů zbavený podnikatel by svou provozovnu dobrovolně svěřil odsouzenému podvodníkovi. Před Kocourkem, neúspěšným studentem vyhozeným ze dvou právnických fakult, který neoprávněně vykonává činnost advokáta, varuje Česká advokátní komora a je proti němu vedeno několik exekucí s celkovou vymáhanou částkou v řádech statisíců. Prostě důvěryhodnějšího člověka byste pohledali.

Několik podniků, které Kocourkovi naletělo a stalo se členy spolku Libertas, již své členství již ukončilo. Moc dobře si totiž uvědomili, že pokud by nadále porušovali zákon a nechali se před orgány finanční správy, živnostenského úřadu, celní správy nebo i Policie ČR a soudy zastupovat nedoukem Kocourkem, který žádným slibovaným právním aparátem ani vzděláním nedisponuje, nejen že by se nevyhnuli povinnostem, které jim ukládá protikuřácký zákon, ale skončili by kromě zákazu činnosti se statisícovými dluhy. Jejich krach by nezpůsobil ani tak samotný protikuřácký zákon jako spíše fakt, že uvěřili podfukáři, který jim sliboval nesplnitelné.

O podvodníkovi Petru Kocourkovi se více dočtete zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články