fb pixel Nový pohled na hrdinku Horákovou: 5 zajímavostí, které musíte vědět o chystaném filmu Milada – G.cz
Vyhledávání

Nový pohled na hrdinku Horákovou: 5 zajímavostí, které musíte vědět o chystaném filmu Milada

Příběh Milady Horákové se díky filmu dostane do povědomí i zahraničních diváků.
Zdroj: csfd.cz

Milada Horáková je bezesporu jednou z největších hrdinek moderní české historie. 67 let od jejího zavraždění komunisty ve vykonstruovaném procesu míří do kin životopisný snímek Milada, nabízející nový pohled na ženu, která položila svůj život za to, čemu věřila. Snímek bude mít premiéru 2. listopadu tohoto roku, čekání na něj si můžete zkrátit následujícími zajímavostmi, které byste o něm měli vědět.

Jan Palička
Jan Palička 17.8.2017, 07:50

1) Film, za kterým je 10 let práce

Snímek Milada rozhodně není dalším z filmů spíchnutých horkou jehlou se snahou svést se na vlně úspěšných filmů o moderní české historii a jejích významných postavách. Režisér David Mrnka jeho tvorbou strávil dlouhých deset let plných historického bádání a konzultací s odborníky, ale i pamětníky procesu s Miladou Horákovou. Na natáčení spolupracovala i dcera Horákové, Jana Kánská. Ta celý film posvětila. Právě roky strávené rešeršováním jsou zárukou, že Milada bude autentickým podobenstvím o životě Milady Horákové a přiblíží její osobnost.

2) Ryze české téma pro mezinárodní publikum

Milada Horáková je významnou postavou české historie 20. století. Mimo hranice naší republiky ale není tak známá. Zatímco v Česku zná její příběh každý, za hranicemi o ní většina lidí nikdy neslyšela. To ale nebude pro film Milada překážkou. I zahraniční divák neznalý osudu naší velké bojovnice za demokracii bude mít možnost zhlédnout film o ženě názorově pevné a o jejím vnitřním boji mezi povinnostmi k vlasti a lásce k rodině. Je to právě příběh nezlomné bojovnice za svobodu, který bude srozumitelný po celém světě. Na jeho pozadí pak bude těm, kteří české dějiny neznají, přiblížen v souvislostech i historický rámec období 50. let a nástupu komunismu k moci. Temná kapitola našich dějin se tak dostane do širšího povědomí.

3) Celovečerní snímek s reálným základem

Film Milada není dokumentem, a ani takové ambice nemá. Přesto ale při vyprávění o osudu Milady Horákové dbá na detail a historickou přesnost. Té je dosaženo nejen tím, že tvůrci získali přístup i k dosud nezveřejněným materiálům osobní povahy jako k soukromým fotografiím nebo korespondenci Horákové, ale i spoluprací s historiky a pečlivou prací s historickými prameny. Mnoho cenných informací poskytla dcera Milady Horákové, přesto je příběh její matky odvyprávěn bez zbytečného patosu. Mnoho dialogů historických postav, které se ve filmu objeví, jsou autentické a věrně ztvárňují realitu.

4) Herecký koncert hvězd českých i zahraničních

Role ve snímku Milada sehrají herecké hvězdy jak české, tak zahraniční. Uvidíme tak z našich herců například Aňu Geislerovou, Ivanu Chýlkovou nebo Vladimíra Javorského či Jiřího Vyorálka, který si zopakuje roli Klementa Gottwalda – toho s mrazivou přesvědčivostí sehrál již v sérii České století. Zahraniční hvězdy pak reprezentuje vedle představitelky titulní role Milady Horákové, Ayelet Zurer, například seriálový herec Robert Gant nebo slovenská herečka Vica Kerekes. Režisér Mrnka při výběru herců dbal hlavně na jejich charisma, porozumění příběhu Milady Horákové a schopnosti uvěřitelně přenést charakter postav na filmové plátno.

5) Izraelská kráska v roli zavražděné političky

Většina pozornosti se v případě filmu Milada pochopitelně obrací k představitelce titulní role. Nelehký úkol přesvědčivě sehrát významnou dějinnou postavu nepřipadl české herečce, ale izraelské krásce Ayelet Zurer. Ačkoli mnoho kritiků nejprve namítalo, jak může půvabná mladá Izraelka hrát padesátiletou Horákovou, výkon, který podala rodačka z Tel Avivu, předčil veškerá očekávání. Ať už hraje mladou Horákovou plnou ideálů nebo s nemilosrdným osudem smířenou političku těsně před popravou, byla Ayelet Zurer ze strany režiséra Mrnky tou nejlepší volbou. To potvrzuje i uznání dcery Milady Horákové, Jany Kánské. K Československu má navíc Ayelet Zurer dávnou vazbu. Její babička, která aby během pronásledování Židů za 2. světové války zachránila svou rodinu, poslala své dcery do pěstounských rodin a mimo jiné skončily i v Československu. Jedna z nich následně emigrovala do Izraele, kde se jí narodila Ayelet.

Více o herečce Ayelet Zurer se dočtete zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články