fb pixel Nový plán, jak z vládní krize: skoncovat s koalicí a na finance posadit Sobotku – G.cz
Vyhledávání

Nový plán, jak z vládní krize: skoncovat s koalicí a na finance posadit Sobotku

Vládní krize v Česku trvá již druhým týdnem a nevypadá to, že by měla skončit. Zatím každý z pokusů o její vyřešení ztroskotal, naposledy nevyšel návrh Andreje Babiše na to, aby premiér Bohuslav Sobotka místo něj jmenoval jeho náměstkyni Alenu Schillerovou. V kuloárech se nyní spekuluje o novém plánu, který by mohl vládní krizi ukončit. Tento plán spočívá v tom, že by došlo k vypovězení koaliční smlouvy a vedení ministerstva financí by se ujal sám premiér, který resort již v minulosti vedl.

Jan Palička
Jan Palička 16.5.2017, 13:19

Do druhého týdne se přehoupla česká vládní krize. Střet koaličních partnerů Bohuslava Sobotky jako premiéra a předsedy ČSSD a Andreje Babiše jako ministra financí a předsedy hnutí ANO vyeskaloval po zapojení prezidenta Miloše Zemana, který Babiše odmítá na Sobotkův návrh odvolat, do asi nejhlubší ústavní krize v posledních několika letech.

S každým dalším pokusem o vyřešení patové situace se prohlubuje skepse o tom, zda vůbec nějaké řešení existuje. Naposledy Sobotka odmítl Babišův návrh na to, že dobrovolně odstoupí, když místo něj premiér jmenuje jeho dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou. Ta ale u Sobotky pohořela díky pochybnostem o její nezávislosti a rodinných vazbách na Babišovo hnutí ANO.

Podle kuloárních informací, které přinesly Lidové noviny, hnutí ANO s variantou odmítnutí Schillerové nepočítalo a jiného nominanta ani nemá. S plánem, který by mohl se situací alespoň někam pohnout, by pak měla přijít sama ČSSD. Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček potvrdil, že se uvažuje o variantě, že by se vedení ministerstva do konce volebního období ujal sám Sobotka.

O tom, že by premiér stanul v čele jednoho z resortů, se hovořilo už při vyhazovu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, který byl ale nakonec nahrazen Jiřím Havlíčkem. Tehdy ale šlo o ministerstvo v gesci ČSSD, takže s návrhem neměli koaliční partneři veskrze žádný problém. Uzmutí financí z rukou hnutí ANO by ale podle samotných politiků nepochybně vedlo k vypovězení koaliční smlouvy.

Poté, co by Babišovo ANO z koalice odešlo, vláda by musela dovládnout jako vláda menšinová, tedy složená pouze z ČSSD a lidovců. Vzhledem k tomu, že paralizovaný kabinet by za půl roku zbývajícího do voleb těžko prosadil jakýkoliv klíčový zákon, tak by samotný fakt vlády bez potřebné většiny hlasů v Poslanecké sněmovně ani tolik nevadil.

Kdyby se sociální demokraté rozhodli tento plán realizovat, měl by dvě výhody. Zbavili by se Andreje Babiše i lidí na něj napojených a s novým menšinovým kabinetem by nemuseli žádat poslance o vyslovení důvěry. Nad to to vypadá, že menšinovou vládu by podpořili i někteří členové opozičních ODS a TOP09, pro které je odstranění Babiše prioritou. Asi největším úskalím by nicméně bylo to, že i Sobotkovu nominaci sama sebe jako premiéra pověřeného vedením ministerstva by musel schválit Miloš Zeman. A vzhledem k jeho otevřené podpoře Babiše těžko říct, zda by tak učinil.

Zde se můžete přesvědčit o tom, proč náměstkyně Schillerová nebyla vhodnou variantou na Babišovu náhradnici.

Podobné články

Doporučujeme

Další články