fb pixel Neznámý zakladatel Applu: Podíl prodal za 800 dolarů, dnes by z něj byl miliardář – G.cz
Vyhledávání

Neznámý zakladatel Applu: Podíl prodal za 800 dolarů, dnes by z něj byl miliardář

Když se řekne Apple, každý si automaticky jako zakladatele vybaví vizionářského Steva Jobse. Ti, kteří se o historii firmy více zajímají, si nejspíš vzpomenou i na jeho obchodního partnera Steva Wozniaka. Jednu ze současně nejsilnějších společností zabývající se vývojem, výrobou a prodejem elektroniky spolu s Jobsem a Wozniakem ale ve skutečnosti zakládal ještě třetí muž. Na Ronalda Wayna ovšem historie zapomíná, jelikož svůj podíl v Applu velmi záhy prodal. Dnes toho nelituje, ačkoli by mohl být miliardářem.

Jan Palička
Jan Palička 30.4.2018, 08:25

Apple bezesporu patří mezi nejzásadnější technologické giganty 21. století. Společnost, která světu dala MacBook, iPod, iPad nebo iPhone je celosvětově známou legendou. S Applem si všichni spojují především zakladatele společnosti, kterým byl Steve Jobs. Právě tenhle vizionář v ‚nerdovských‘ lennonkách a roláku nadšeně představoval všechny novinky z produkce Applu, bez nichž si dnes mnozí z nás nedokážou představit své životy. U zrodu firmy ale nebyl sám.

Druhou, byť méně výraznou osobností, byl v začátcích Applu také Jobsův obchodní partner Wozniak, křestním jménem rovněž Steve, který s ním vedl tuhle původně ‚garážovou‘ firmu do roku 1985. Spolu s Jobsem a Wozniakem však Apple v roce 1976 zakládal ještě další, třetí muž, jehož jméno se z počítačové historie poněkud vytratilo. Ronald Wayne připravil zakladatelskou smlouvu a v začátcích Applu se staral o administrativu. Jeho angažmá ale nemělo dlouhého trvání. Firmu opustil po pouhých deseti dnech.

Wayne držel v Applu desetiprocentní podíl. Jenže netrvalo to ani dva týdny, kdy se rozhodl se, že se od Jobse a Wozniaka nechá z firmy vyplatit a opustí ji. Nelíbily se mu totiž finanční plány zbývajících dvou partnerů a obával se, že obchodní model Jobse s Wozniakem je příliš rizikový, a on nehodlal kvůli jejich hazardérství tahat Apple z dluhů. Za svých deset procent obdržel 800 dolarů. K tomu dostal ještě dalších 1500 dolarů za to, že proti Applu nebude v budoucnu vznášet žádné požadavky a nebude na společnost podávat žaloby. V přepočtu na dnešní peníze se zohledněním inflace si Wayne v Applu vydělal zhruba 10 tisíc dolarů, tedy v přepočtu cca 230 tisíc korun.

Kdyby ale Wayne svůj desetiprocentní podíl neprodával a držel ho do dnešních dní, byla by jeho hodnota úplně jiná. 10 % z celkové hodnoty akcií Applu dnes činí zhruba 75,5 miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že hodnota podílů zakládajících společníků se se vstupem investorů snížila, reálně by hodnota Waynova podílu byla zhruba 67 miliard dolarů. To v přepočtu představuje neuvěřitelých 1,5 bilionu korun.

Wayne, který je dnes obyčejným důchodcem, svého rozhodnutí nelituje. Říká, že jednal podle svého nejlepšího vědomí a za dané situace by se dnes rozhodl stejně. „Bylo to, jako když dospělý sleduje dvě děti, jak si hrají na byznys. Jen těm dvěma dětem – Jobsovi a Wozniakovi – jejich hra vyšla. Nikdy jsem jim nezáviděl a přál jsem jim to,“ říká muž, který dnes mohl patřit mezi nejbohatší lidi na světě.

Po Wayneovi přeci jen v Applu něco zůstalo. Jako absolventt umělecké školy navrhl první logo společnosti – perokresbu s Isaacem Newtonem sedícím pod jabloní, z níž mu na hlavu spadlo jablko, které ho inspirovalo ke zformulování teorie gravitace. Sám Wayne po odchodu z Applu krátce pracoval v počítačové firmě Atari a následně se živil prodejem známek. Napsal i několik knih o tom, jak stál u zrodu jedné z nejznámějších firem všech dob. Sám ale nikdy žádný z produktů Applu nevlastnil.

Zde si můžete připomenout, jak šel čas s iPhonem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články