"Nezávislá" náhradnice za Babiše: její zeť je vlivným sponzorem hnutí ANO

Ministr financí Andrej Babiš přišel s návrhem, který by podle něj měl vyřešit vládní krizi. Babiš je ochoten akceptovat vlastní odvolání, když místo něj premiér Bohuslav Sobotka do čela resortu jmenuje jeho dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou. Tu Babiš prezentuje jako zcela nezávislou odbornici. Když se ale zaměříme na její rodinné vazby, o nezávislosti můžeme pochybovat.

Již téměř dva týdny zmítá českou vrcholnou politikou vládní krize pramenící ze sporů mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem financí Andrejem Babišem. Sobotka nejprve kvůli Babišovým skandálům chtěl podat demisi celé vlády, následně si to ale rozmyslel a navrhl prezidentu Miloši Zemanovi jen odvolání Babiše. To ale Zeman v rozporu s ústavou odmítá.

S návrhem na vyřešení krizové situaci přišel i sám Babiš. Ten projevil vůli akceptovat své odvolání a přimluvit se u Zemana, aby tento premiérův požadavek provedl. Podmínkou pro hladký průběh odvolání je pro Babiše ale jmenování jeho dosavadní náměstkyně pro daně a cla Aleny Schillerové na jeho místo. Tím hodlá vyhovět i Sobotkovu požadavku, že Babišův nástupce musí být nezávislý.

Schillerovou Babiš prezentuje jako odbornici na problematiku financí zcela nezávislou jak na hnutí ANO, tak na Babišově Agrofertu. Ona sama se skutečně takto jeví, nicméně zaměříme-li se na její rodinné vazby, pak můžeme o nezávislosti důvodně pochybovat. Dcera náměstkyně Schillerové Petra Rusňáková je radní města Brna v barvách právě Babišova hnutí ANO, za které neúspěšně kandidovala i do Poslanecké sněmovny. Ještě zajímavější je ale její manžel David.

Zeť náměstkyně Schillerové David Rusňák patří k vlivným brněnským podnikatelům. Jeho společnost DRFG (Daid Rusňák Family Group) mimo jiné i sponzoruje hokejovou Kometu. O Rusňákovi se dlouhodobě hovoří jako o muži v pozadí celého brněnského hnutí ANO, v němž by měl prosazovat svůj vliv právě prostřednictvím manželky. On sám toto pochopitelně odmítá. Co ale odmítnout nemůže, je to, že prokazatelně patří mezi největší sponzory hnutí ANO, kterému daroval milion a půl.

Ironií osudu je, že Rusňákova společnost DRFG se zabývá obchodováním s dluhopisy. Právě nákup vlastních korunových dluhopisů a pochybnosti o něm jsou jedním z důvodů, proč Babiš čelí odvolání. I Rusňákova společnost čelí za způsob, jakým s dluhopisy obchoduje, kritice. Když navíc zasadíme do kontextu fakt, že při návštěvě Brna sliboval Babiš tamním čerstvým mistrům hokejové ligy z klubu Kometa Brno nový stadion spolu s tím, že jedním z největších sponzorů Komety je manžel dcery Babišovy náměstkyně, kterou nyní Babiš navrhuje jako svou nástupkyni, nevyjdeme z údivu.

Zde si můžete přečíst přepis Babišovy nahrávky, o které se moc nemluví.

Komentáře