fb pixel Neskutečné a přece skutečné makrofotky hmyzu, do kterých se můžete nořit jako skrze mikroskop – G.cz
Vyhledávání

Neskutečné a přece skutečné makrofotky hmyzu, do kterých se můžete nořit jako skrze mikroskop

Tohle vás zcela jistě uchvátí, třebaže se možná o přírodu moc nezajímáte a o hmyz už vůbec.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 2.5.2016, 17:50

Jeden fotograf, jedno muzeum a mnoho hodin strávených fotografováním desítek hmyzích exponátů pod mikroskopem. Každá fotka je složená z tisíců makrofotek. Na snímcích se zobrazuje oblast, která je ve skutečnosti velká kolem jednoho milimetru.

Fotograf se jmenuje Levon Bliss a muzeum je slavné Přírodovědné muzeum oxfordské univerzity . Vše začalo tím, že Levon – jinak hlavně portrétní fotograf sportovců a jiných celebrit – vyfotil brouka, kterého doma odchytl jeho synek. A skončilo to projektem Microsculpture, jenž představuje nejbarevnější a nejčlenitější členovce hmyzí skupiny z bohatých muzejních sbírek.

Exotický tesařík

Belionota sumptuosa auricolor

Pouštní brouk rodu Lepidochora

Parazitická ‚kukaččí‘ včela rodu Exaerete

Stejně jako člověka ohromí tyto výsledné fotky, musí kroutit hlavou nad množstvím práce, která byla k jejich vzniku potřeba. Každý snímek je složen z osmi až deseti tisíc fotek. Hloubka ostrosti je u čoček mikroskopů velmi malá, a proto bylo třeba vyfotit každou minioblast několikrát. Navíc různé části musely být různě nasvícené. Například oči, tělo nebo křídla bylo třeba mírně podsvítit, jako u této masařky, běžné nejen v našich končinách.

Celý proces je stručně a názorně vysvětlen a ukázán v tomto videu:

Projekt má svůj hmatatelný výstup ve formě velkolepé výstavy na hlavním nádvoří již zmiňovaného Přírodovědného muzea oxfordské univerzity, která se otevírá 27. května a končí 30. října. Hmyzí fotky budou představeny na třímetrových plátnech, u kterých bude vystavena i škatulka s příslušným vyfotografovaným jedincem, abyste si jako návštěvníci mohli udělat srovnávací představu.

Ale nemusíte vlastně ani až do Anglie na výstavu, stačí zajít sem na stránky microsculpture.net, kde si výstavní exponáty můžete prohlédnout do neuvěřitelné hloubky (a ostrosti), jako pod mikroskopem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články