fb pixel Nenechte si ujít! Zveme vás na výstavu DUST and LIGHT: The Burning Man Collection fotografa Marka Musila – G.cz
Vyhledávání

Nenechte si ujít! Zveme vás na výstavu DUST and LIGHT: The Burning Man Collection fotografa Marka Musila

Fotograf Marek Musil se vrátil z celosvětově známého festivalu Burning Man konaného každoročně v Nevadské poušti.

Petra Švejstilová
Petra Švejstilová 5.10.2016, 16:16

Marek zde nafotil více než 4000 fotek a vy můžete vidět 25 nejlepších z nich. Exploze umění, prapodivných strojů, písečných bouří, milujících se lidí a otevřených srdcí na vás čeká od 13. 10. 2016 v malostranské Nikon Photo Gallery

"Když se hipíci z celého světa setkají ve světě šíleného Maxe." Touto větou bychom mohli shrnout připravovanou výstavu známého českého fotografa Marka Musila (1974). Marek je prvním Čechem, který měl příležitost být oficiálním fotografem celosvětově známého festivalu Burning Man.

Autorovi se podařilo vytvořit živý, pulzující celek, který za svou zdánlivou nehybností skrývá život. Vstoupíte a stáváte se součástí oslavy života. Výtvarný pohled Marka Musila spojuje hned několik aspektů daného prostředí. Fotografie záměrně bez popisek vtahují do světa za obrazem. Klasicky komponované záběry instalací střídají detaily zúčastněných lidí. Beze slov a beze zvuků vás přenese až do světa za obraz.

Festival Burning Man

Burning Man (Hořící muž) je festival pořádaný v lokalitě Black Rock Desert (Nevada, USA) každoročně na přelomu srpna a září. Organizuje ho sdružení Black Rock City LLC.

Tradici festivalu založil Larry Harvey, který na letní slunovrat roku 1986 spálil na pláži Baker Beach v San Franciscu velkou dřevěnou sochu muže se psem jako symbolickou tečku za svým minulým životem poté, co ho opustila přítelkyně. Tento happening přilákal množství diváků a opakoval se každý rok. V roce 1990 bylo po potížích s úřady rozhodnuto přemístit rituál do neobydlené oblasti na dně vyschlého jezera v severní Nevadě, kde pokaždé vyroste improvizované městečko Black Rock City. Také byl změněn termín, aby se využilo celostátního volna na první zářijové pondělí (Labor Day). Počet účastníků postupně rostl z několika stovek až na 50 000.

Pořadatelé festivalu vycházejí z koncepce „dočasné autonomní zóny“, kterou formuloval anarchistický myslitel Hakim Bey. Burning Man je zamýšlen jako prostor pro svobodné setkávání, sdílení zážitků a seberealizaci. Umělci pořádají různé koncerty, světelné show a performance, do kterých zapojují i diváky, typické pro atmosféru festivalu jsou bizarní kostýmy, masky a různě vyzdobená vozidla. Na závěr akce je společně spálena obří lidská postava (z původní velikosti přes dva metry postupně rostla až na současných třicet metrů).

Vstupné na festival činí 650 dolarů, od návštěvníků se požaduje, aby si přivezli vlastní jídlo a pití a aby po sobě při odjezdu všechno uklidili. Zakázány jsou zbraně, pyrotechnika a jízda po areálu rychlostí vyšší než pět mil za hodinu.

"Proč právě Burning Man? Už během doby, co jsem se potloukal jako student po USA, jsem chtěl vidět tenhle festival. Je to legenda. Pamatujete se na Czechtech? Představte si něco tisíckrát většího. Víc lidí. Mnohem víc lidí!!! A žádný policajti. Každej si může dělat co chce, pokud respektuje pravidla festivalu. On to vlastně festival není. Je to šílenství. Radost a láska v té nejčistší podobě, která je říznutá technikou. Burning man je postoj k životu. Přes den je padesát ve stínu, v noci pět pod nulou. Ale všude kolem je pohoda. Týpci na strojích, který stavěli celej rok, do toho hudba, desítky djs, tisíce tancujích. A všichni mají úsměv na tváři. Něco jako ráj. Kterej je blízko rozpálenýmu peklu.” (Marek Musil)

Nenechte si tak ujít výstavu Dust and Light - The Burning Man Collection, na které si budete moci prohlédnout i další Markovo fotografie, zachycující tento vskutku bizarní festival. KDY? 13. 10. 2016 v malostranské Nikon Photo Gallery. Výstava potrvá do 20. 11. 2016.

Podobné články

Doporučujeme

Další články